Infekcja dolnych dróg moczowych jest jedną z najczęstszych dolegliwości, z jakimi borykają się kobiety. Jej przyczyn jest naprawdę wiele, a wśród nich można znaleźć m.in. wzmożona aktywność seksualna czy cukrzyca. Za każdym razem jednak ból i dyskomfort związany z rozwojem zakażenia dolnych dróg moczowych jest równie dokuczliwy. Wówczas liczy się szybka i skuteczna walka z objawami, która w rezultacie powinna doprowadzić od zakończenia infekcji. W jaki sposób leczyć zakażenie dolnych dróg moczowych? Co powoduje jego wystąpienie?

W aptece nie brakuje leków dostępnych bez recepty. Wiele z nich ma szerokie zastosowanie, dzięki któremu są jednymi z najskuteczniejszych środków na wiele problemów zdrowotnych. Jednym z nich jest maść ichtiolowa, którą doskonale znają zarówno nasze mamy, jak i babcie. Czym jest ten specyfik? Dlaczego i w jakich sytuacjach warto go stosować? Co wchodzi w skład maści ichtiolowej i czy istnieją jakieś przeciwwskazania do jej stosowania?

Zespół jelita drażliwego to choroba, o której nadal wiemy niewiele. Chociaż zmaga się z nią wiele osób, a jeszcze więcej jest niezdiagnozowanych, jej leczenie wymaga dużo czasu i samodyscypliny pacjenta. Dowiedz się, jakie są przyczyny i objawy zespołu jelita drażliwego oraz jak leczy się IBS.

Większość z nas uwielbia słońce – wygrzewanie się na nim poprawia nam nastrój i znacząco zwiększa produkcję witaminy D, niezbędnej dla utrzymania kondycji zdrowotnej. Niestety, jak pokazują badania, wielu miłośników opalania się, robi to źle. Poznaj zasady bezpiecznego opalania i dowiedz się, jak powinna wyglądać ochrona przeciwsłoneczna na plaży i nie tylko.

Ból głowy, ból zęba, ból kręgosłupa, a także towarzyszą im inne dolegliwości, jak gorączka czy stan zapalny, możemy zwalczać we własnym zakresie, stosując leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Zawsze jednak należy stosować je zgodnie z ulotką i po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą, a bólu niewiadomego pochodzenia nie należy pozostawiać bez diagnozy. Dowiedz się, jakie są rodzaje leków przeciwbólowych i kiedy należy po nie sięgać.

Nieregularne miesiączki mogą być objawem wielu schorzeń, dlatego nie wolno lekceważyć zaburzeniu cyklu. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny nieregularnych miesiączek, jak najczęściej przebiega diagnozowanie zaburzeń menstruacyjnych oraz na czym najczęściej polega ich leczenie.

Zgaga jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości układu pokarmowego. Może być niegroźnym skutkiem przejedzenia się lub też objawem choroby refluksowej bądź wrzodowej. Dlatego w przypadku wystąpienia zgagi należy bacznie obserwować swój organizm i podjąć odpowiednie kroki. Jakie mogą być przyczyny zgagi i jakie są domowe sposoby na zgagę?

Inozytol jest związkiem organicznym, syntetyzowanym przez ludzki organizm. Występuje także w pożywieniu, jednak ze względu na dużą rozpuszczalność w wodzie, niektórym osobom zaleca się jego suplementację. Inozytol, znany jako witamina B8, stosowana jest w leczeniu niektórych chorób, otyłości i depresji. Poznaj szerokie zastosowanie inozytolu.

Prawidłowe nawyki żywieniowe i zdrowy tryb życia pozwalają dostarczać organizmowi wszystkie niezbędne witaminy. Znajdziemy je nie tylko w owocach i warzywach, ale także produktach zbożowych, mlecznych, w jajach, rybach i w mięsie. Niewystarczająca podaż witamin lub nieprzyswajanie ich przez organizm skutkuje awitaminozą, czyli dużymi niedoborami witamin. Jakie mogą być przyczyny awitaminozy i jakie są jej objawy?

Kątowe zapalenie warg, które potocznie nazywamy zajadami, powstają na skutek rozwoju bakterii lub grzybów w kącikach ust. Wilgoć i ciepło sprzyjają rozwojowi bakterii i grzybów, choć na ogół organizm dobrze sobie radzi z ich zwalczaniem. Jednak z różnych przyczyn może dojść do rozwoju drobnoustrojów, powodując bolesne nadżerki. Dowiedz się, czym zajady różnią się od opryszczki, jakie są przyczyny powstawania zajadów oraz jak je leczyć.