Wiedza o ziołach i szczegóły ich wykorzystania są efektem dziesiątek, może tysięcy lat prób i błędów. Dawne cywilizacje żyjąc wśród naturalnych, zielonych współtowarzyszy codzienności – lasów, łąk i pól czerpały z nich to, co służyło im za pożywienie, jak i to, co mogło zesłać ulgę w boleściach. Starożytny człowiek pozostawił zatem wiedzę na temat właściwości i działania roślin na organizm człowieka oraz umiejętności ich stosowania dla leczenia schorzeń.

Continue reading

Miód Manuka pochodzi wyłącznie z nektaru krzewów manuka (Leptospermum scoparium), rosnących z dala od cywilizacji, w czystych rejonach Nowej Zelandii. Manuka wyróżnia się zatem na tle innych miodów dostępnych na rynku rdzennym pochodzeniem i bogactwem najwyższych poziomów naturalnych substancji bioaktywnych. Charakteryzuje się wysoką zawartością naturalnego, o stałych właściwościach składnika – metyloglioksalu (MGO), bezpośrednio odpowiedzialnego za szczególne, przeciwbakteryjne działanie miodu.
Apiterapeutyk wykazuje właściwości: wzmacniające, antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne, probiotyczne – likwiduje ilość bakterii obciążających układ pokarmowy, a podnosi poziom bakterii będących naturalną florą organizmu. Wpływa korzystnie na układ immunologiczny, oddechowy, nerwowy, krążenia, moczowy oraz różnego rodzaju bóle, jak i skórę człowieka.

Continue reading

Zarażenia pasożytami stanowią istotny problem zdrowotny. W ludzkim organizmie może bowiem przebywać wiele różnych gatunków pasożytów, od mikroskopijnych rozmiarów, aż po organizmy widoczne gołym okiem. Zagnieżdżają się w jelitach, płucach, mięśniach, stawach, wątrobie, przełyku, krwi, oczach, mózgu, skórze i na włosach, czyniąc istne spustoszenie. Mogą to być:
– helminty, czyli robaki, w tym: owsiki, włosogłówka ludzka, glista ludzka, psia i kocia, tasiemiec bąblowcowy, wielojamisty i psi;
– pierwotniaki, np. toksoplasma gondii, wielkouściec jelitowy, pełzak czerwonki, dziąsłowy i wolno żyjący;
– pasożyty zewnętrzne: stawonogi, obrzeżek gołębi, roztocza, wszy odzieżowe i głowowe, pchły, nużeniec, ptaszyniec.

Continue reading

Konopie wywołują medialną burzę, a to za sprawą ich indyjskiej odmiany – marihuany. Na temat prozdrowotnych właściwości właśnie tego gatunku słychać niekończące się dyskusje. Ale konopie od dawna znane są ze swojego zbawiennego wpływu na zdrowie. Olej, który wyrabiany jest z konopi to nieocenione źródło bogactw dla naszego organizmu.

Continue reading

W okresie zimowym nasza cera narażona na wiele czynników zewnętrznych, wymaga specjalnej ochrony. Różnice temperatur, zimne bądź suche, pozbawione wilgoci powietrze, śnieg, silny i mroźny wiatr, nie wpływają korzystnie na naskórek, powodując naprzemienne skurczanie i rozkurczanie się naczyń krwionośnych oraz osłabienie naturalnej bariery hydrolipidowej skóry. Skóra staje się sucha, szorstka, bardziej wrażliwa i podatna na uszkodzenia tudzież przybiera szary bądź ziemisty kolor.
Co zatem zrobić, by zima nie zaskoczyła cery?

Continue reading

Dzięki szybkiemu rozwojowi techniki medycznej, istnieje możliwość samodzielnego wykonywania wielu badań diagnostycznych.
Korzyść i wygoda wynikające z przeprowadzenia testów diagnostycznych w warunkach domowych to plusy dla pacjenta. Testy do użytku domowego – obecnie najtańsze i najszybsze źródło informacji medycznej, pozwalają pacjentowi wyeliminować niekiedy niewygodny przymus udawania się do laboratorium. Ponadto natychmiastowa dostępność wyników, przyspiesza ustalenie rozpoznania choroby.

Continue reading