Właściwości antyoksydacyjne herbaty

Oddziaływanie antyoksydantów – przeciwutleniaczy zawartych w herbacie na funkcje organizmu człowieka to temat obszaru nauk zarówno medycznych, jak i żywieniowych.
Znaczenie prozdrowotne herbaty mierzy się poziomem związków bioaktywnych tudzież ich biodostępnością. Składniki biologicznie aktywne (flawonoidy, katechiny) dostarczane do organizmu chronią go przed wolnymi rodnikami. Związki polifenolowe ujawniają działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwmiażdżycowe również przeciwnowotworowe. Zważywszy na fakt, iż teina zawarta w herbacie poprawia dotlenienie komórek i operatywnie spala tkankę tłuszczową, ekstrakty herbaty są składnikami środków wyszczuplających, antycellulitowych oraz ujędrniających. Herbata, jako jedno z najbogatszych źródeł fluoru (gromadzi się w liściach), wzmacnia szkliwo zębów, zapobiegając próchnicy oraz nadwrażliwości zębiny na wahania temperatury. Za sprawą kofeiny, napój herbaciany minimalizuje zmęczenie, senność oraz usprawnia koncentrację. Witaminy z grupy B oraz witaminy C i K występujące w herbacie odżywiają skórę oraz optymalizują jej koloryt.

Continue reading

Niedobór witaminy D, a więc jej niewystarczająca produkcja przez organizm oraz nieodpowiednia podaż z pokarmem stanowi wśród społeczeństwa globalny problem zdrowotny, postrzegany jako czynnik ryzyka zwiększonej zachorowalności i śmiertelności z powodu chorób o podłożu kardio-diabetologicznym, autoimmunologicznym i nowotworowym. Niedostateczna synteza witaminy D w skórze oraz niska podaż z dietą istotnie zaburzają równowagę fizjologiczną organizmu i zwiększają ryzyko rozwoju wielu chorób przewlekłych, w tym: nowotwory złośliwe, choroba sercowo naczyniowa, cukrzyca obydwu typów, nadciśnienie tętnicze, schorzenia autoimmunologiczne, choroby metaboliczne, infekcje związane z niedoborami odporności, niektóre choroby neurologiczne, schorzenia psychiatryczne, choroby układu kostnego i tkanek pozakostnych.Continue reading

Nawracające infekcje intymne to problem dotykający kobiet. Zakażenia okolic intymnych pojawiają się z różnych przyczyn, określane są chorobami nawracającymi – ich nieleczenie skutkuje poważnymi konsekwencjami. Pochwa jest przyjaznym siedliskiem dla szkodliwych drobnoustrojów, które łatwo dostają się do dróg rodnych ze strefy okołoodbytniczej, od partnera seksualnego, bądź ze skóry. Infekcjom intymnym sprzyja wiele czynników: antybiotykoterapia, antykoncepcja hormonalna, ciąża, bielizna nieprzepuszczająca powietrza, zbyt częste stosowanie wkładek higienicznych, sport, nieprawidłowa higiena intymna, a nawet stres.

Continue reading

Lato, wakacje i długie godziny wylegiwania się w słońcu. Wraz z rozprężeniem, przychodzi niebezpieczeństwo – promienie słoneczne w nadmiernej ilości. Lekarze ostrzegają przed konsekwencjami zbyt luźnego podejścia do opalania. Jak nie narażać się na przykre konsekwencje i uchronić swoją skórę przed poparzeniem? Podpowiadamy.

Continue reading

Konsumenci są coraz bardziej świadomi. Spora część z nas potrafi rozpoznać szkodliwe składniki w składzie produktu. Mamy świadomość, że chemia nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem dla zdrowia. Reklamy coraz mniej na nas działają. Mając solidne podstawy z chemii, możemy wybrać najlepszą ofertę pod względem zdrowotnym, jak i cenowym! Tak też robimy. Gdy już kupimy zestaw naturalnych kosmetyków, pojawia się pytanie: co tak naprawdę w nich działa? Gdzie tkwi ich tajemnica?

Continue reading

Ociężałe, obolałe i opuchnięte nogi po całym dniu to początki problemów z żylakami. Jeśli objawy nasilają się w cieplejsze dni, to znak, że jesteś jedną z wielu osób zmagających się z problemami krążenia. Dolegliwość zmęczenia nóg to początek rozwoju choroby układu krwionośnego. Rozpoczyna się od pajączków, niebieskawych, poszerzonych żył, a kończy na widocznych żylakach kończyn dolnych, które często wymagają zabiegów operacyjnych. Przed chorobą uchronić nas mogą działania profilaktyczne.

Continue reading

Co powinien zawierać suplement diety dla mężczyzny? Czy Panowie w ogóle powinni zażywać jakiekolwiek suplementy? Mężczyźni i kobiety różnią się znacząco, nie musimy o tym nikogo przekonywać. Różnią się nawet przemianą materii i zapotrzebowaniem na inne witaminy i minerały. Skład wybranego suplementu powinien być idealnie dopasowany do potrzeb danej osoby. Preparaty różnią się składem w przypadku leków dla osób aktywnych fizycznie i pracujących umysłowo, wykonujących pracę biurową.

Continue reading

W związku ze zwiększeniem intensywności występowania kleszczy, warto usystematyzować wiedzę na temat boreliozy, czyli choroby odkleszczowej. Krętkowica kleszczowa, bo również pod tą nazwą kryje się borelioza, wywoływana jest przez bakterie z rodziny krętków – Borrellia burgdorferi. Bakterie występują pod dwoma postaciami – jako ruchliwe krętki oraz jako cysty, te drugie są antybiotykoodporne. Bakterie borrellia przenikają do komórek takich jak limfocyty, fibroblasty czy makrofagi i mogą w nich długo żyć. W zależności od rodzaju drobnoustroju oraz miejsca jego bytowania, borelioza objawia się w inny sposób. Część schorzeń wywołuje dolegliwości stawowe, część neurologiczne, a część dermatologiczne.

Continue reading

Lato, słońce, długie godziny wylegiwania się w cieple – już teraz korzystamy ze słonecznych przyjemności. Coraz mocniej odsłaniamy ciała, chcąc nabrać brązowego koloru i cieszyć się świetlistą skórą. Promienie słoneczne mają dobry i zarazem zły wpływ na zdrowie. Z jednej strony stymulują syntezę witaminy D, oddziałują na dobry nastrój, a z drugiej są bardzo niebezpieczne – grożą poparzeniem słonecznym czy udarem. Opalać się więc trzeba mądrze, czyli jak?

Continue reading