Skurcze łapią nas w różnych okolicznościach – podczas oglądania telewizji, podczas pracy czy w trakcie ćwiczeń fizycznych. Na skurcze łydek skarżą się też panie, które chodzą w szpilkach. Jednak są sytuacje, w których skurcze są nie tylko bolesne, ale i niebezpieczne. Skurcze mięśni podczas pływania lub prowadzenia samochodu mogą zakończyć się nawet śmiertelnym wypadkiem. Dlaczego łapią nas skurcze i jak możemy im zapobiegać?

Piękna pogoda, plaża, jakaś przekąska i nagle pojawia się ona – osa. Chociaż osób uczulonych na jad osy nie jest aż tak dużo, niemal wszyscy reagujemy na nieproszonego gościa krzykiem i niekontrolowanymi ruchami. Czy słusznie? Jak powinniśmy się zachować, gdy zobaczymy osę i zrobić, jeśli osa nas użądli?

Piękna pogoda, żar lejący się z nieba i urlop to warunki zachęcające do wylegiwania się na plaży. Beztroski czas i dobra zabawa sprawiają, że łatwo zapomnieć o ochronie przeciwsłonecznej czy właściwym nawodnieniu organizmu. To bardzo niebezpieczne i nie powinniśmy dopuszczać do sytuacji, w której więcej wody tracimy, niż jej dostarczamy. Czym jest odwodnienie organizmu, jak się objawia i co robić, gdy czujemy, że jesteśmy odwodnieni?

Regularne spożywanie zbilansowanych posiłków i systematyczne treningi nie przynoszą efektów w postaci zgubionych kilogramów? Zaczynasz tracić motywację, bo nie wiesz, dlaczego nie chudniesz? Przyczyn może być wiele: zbyt niska kaloryczność posiłków, zbyt wysoka kaloryczność posiłków oraz różnego rodzaju problemy zdrowotne. Jednym z nich może być podwyższony poziom kortyzolu. Dowiedz się, dlaczego kortyzol jest ważny, dlaczego zbyt wysoki poziom kortyzolu jest niebezpieczny oraz jak można zapobiegać podwyższaniu się poziomu kortyzolu.

Po zimie jesteśmy spragnieni słońca, więc już wiosną szukamy okazji do opalania, a latem kąpiele słoneczne są dla wielu z nas codziennością. Promienie słoneczne, choć tak bardzo nam potrzebne do produkcji witaminy D przez nasz organizm, jednocześnie są szkodliwe, dlatego przed każdą ekspozycją na słońce należy posmarować się kremem z filtrem UV. Podpowiemy, jak dobrać odpowiedni kosmetyk do opalania i okulary przeciwsłoneczne, by przyjemnie spędzony czas nam nie zaszkodził.

Cera trądzikowa przysparza wiele problemów. Często posiadaczki takiej problematycznej cery, chcąc zapobiegać efektom błyszczenia i powstawania niedoskonałości, nieprawidłowo ją pielęgnują, wywołując tym samym skutek odwrotny do zamierzonego. Jak powinna więc wyglądać pielęgnacja skóry trądzikowej? Czy styl życia ma wpływ na stan naszej skóry?

Wiosna i lato to czas, kiedy wielu z nas męczy nieustępujący katar, łzawienie oczu, kaszel, a nawet duszności. Niektórzy świadomi problemu udają się do lekarza alergologa i poznają przyczynę tych objawów: jest nią alergia na pyłki. Ci, którzy kolejny sezon unikają wizyty u lekarza, powinni jak najszybciej poprosić o pomoc lekarza. Nieleczona alergia będzie coraz silniejsza, najprawdopodobniej doprowadzi do astmy oskrzelowej, może także skutkować groźnym dla życia atakiem anafilaktycznym. Co warto wiedzieć o alergii? Jak leczyć alergię?

W dobie rozwijających się chorób cywilizacyjnych część z nas szuka sposobu na długowieczność. Marzy nam się długie życie w zdrowiu i doskonałej kondycji fizycznej. Zaczynamy ćwiczyć i aktywnie spędzać czas wolny. Zwracamy też uwagę na to, co jemy i pijemy. Producenci i sklepy zasypują nas ofertami zdrowej żywności. Jak spośród wszystkich tych produktów wybrać te najzdrowsze i najsmaczniejsze? Czy superfoods – jak mówimy o wyjątkowo zdrowej żywności – pochodzi tylko z egzotycznych dla nas zakątków świata?

Piękna, słoneczna pogoda zachęca do spacerów. Wybierając się na spacer do parku czy do lasu, nie zapominajmy o posmarowaniu się kremem z filtrem UV oraz zastosowaniu środków, które odstraszą przynajmniej część komarów i kleszczy. Po każdym spacerze, a nawet pobycie w przydomowym ogródku dokładnie obejrzyj swoje ciało. Czym grozi ugryzienie przez kleszcza? Czy każdy kleszcz roznosi choroby?

Żadnych leków nie powinniśmy brać bez potrzeby, nawet witaminy C. Jednak czasem jest tak, że tracimy siły absolutnie bez żadnych powodów. Nie chce nam się wstać, pogoda nas dołuje, każdy dzień jest taki sam. Zamiast zamykać się w sobie, pogłębiać smutki, lepiej wspomóc swój nastrój sięgając po łagodne leki ziołowe. W końcu ziołolecznictwo to jedna z pierwszych form leczenia ludzi. Dlaczego warto na nią postawić? Czy jest bezpieczna dla każdego? Kiedy warto sięgnąć po leki ziołowe?