Alergiczny nieżyt nosa

W okresie wczesnej wiosny pojawiają się problemy z alergicznym nieżytem nosa, czyli stanem zapalnym śluzówek. Stan ten powodowany jest przez alergeny wziewne. Alergiczny nieżyt nosa to znany nam katar sienny, tak zwana pyłkowica. Ten typ kataru określamy sezonowym, ponieważ pojawia się tylko w okresach kwitnienia konkretnych roślin. Występuje również całoroczny alergiczny nieżyt nosa spowodowany alergią na roztocza kurzu domowego. Choć objawy są podobne, są to dwa różne schorzenia. Dziś opowiemy o sposobach radzenia sobie z katarem siennym wywołanym pyłkami traw, chwastów i drzew pylących.

Rodzaje alergicznego nieżytu nosa

Katar sienny dzielimy na okresowy i przewlekły. Okresowy trwa maksymalnie 4 dni w tygodniu i samoistnie mija. Katar przewlekły pojawia się przez okres 4 tygodni – przez kilka dni męczymy się z wodnistym wyciekiem z nosa, kichaniem, świądem, czasem z zatkanym nosem, by później przez 2-3 dni odpocząć przed kolejną serią alergicznych objawów. Łagodny katar nie wywołuje dodatkowych symptomów oprócz uciążliwego smarkania. Umiarkowany lub ciężki nieżyt nosa może przyczynić się do zaburzeń snu, utrudniać codzienne czynności, powodować ból głowy. Dziś prawie 25% osób na całym świecie mierzy się z problemem alergicznego kataru, dlatego powstało tak wiele różnorodnych środków pozwalających w nieinwazyjny sposób radzić sobie z oznakami alergii.

Krople na alergiczny nieżyt nosa

Krople na alergiczny nieżyt nosa występują w dwóch rodzajach. Jedne obkurczają naczynka, zmniejszają uczucie zatkania nosa, niwelują wyciek, drugie działają przeciwhistaminowo, zapobiegając narastaniu objawów, ale nie likwidują tych, które już wystąpiły. Leki obkurczające śluzówkę nosa sprawdza się w przypadku okresowego kataru, w przypadku przewlekłych objawów alergii należy zastosować innego rodzaju terapię, ukierunkowaną na wsparcie organizmu w walce z alergenami. Najlepszym i niezawodnym sposobem jest odejście od alergenów. To jednak często jest niemożliwe. Dlatego warto mieć przy sobie leki obkurczające naczynia nosa, przynoszą one praktycznie natychmiastowo ulgę. Niestety ich stosowanie nie jest zalecane dłużej niż 5 dni. Jest to tymczasowe wsparcie farmakologiczne.

Objawy alergii – kiedy zgłosić się do lekarza?

W przypadku cięższych objawów powiązanych z dusznością, zawrotami głowy i mdłościami należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który pokieruje nas do alergologa. Silne alergie wymagają kontroli i wdrożenia odpowiedniej terapii. Połączenie dwóch niekorzystnych dla nas alergenów może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego – bezpośredniego zagrożenia życia. Dlatego nie możemy bagatelizować alergii i jej objawów!