Angina – objawy i leczenie ostrego zapalenia migdałków podniebnych

Angina to choroba, której z całą stanowczością nie wolno lekceważyć. W przeciwieństwie do grypy, która najczęściej atakuje w okresie jesienno-zimowym, na anginę możemy zachorować o każdej porze roku – zachorowania na anginę latem są równie często, jak zimą. Jakie objawy charakteryzują anginę i jak przebiega leczenie anginy?

Angina – przyczyny zapalenia migdałków

Główną przyczyną zachorowania na anginę, jest nagła zmiana temperatur, a ściślej mówiąc – nagłe oziębienie organizmu. Dlatego na anginę dość często chorujemy latem, gdy na dworze jest bardzo gorąco, my jesteśmy rozgrzani i schładzamy się wodą lub innymi napojami prosto z lodówki oraz lodami, znacznie zwiększamy ryzyko zachorowania na anginę.

W wysokich temperaturach naczynia krwionośne są rozszerzone, a gdy gwałtownie je schładzamy, równie gwałtownie się kurczą. W tym momencie śluzówka gardła przestaje być odpowiednio ukrwiona, a nieukrwiona śluzówka jest bardzo podatna na działanie wszelkich drobnoustrojów. W ten sposób możemy zachorować na anginę latem, gdy zbyt szybko się schładzamy oraz zimą, gdy ze zbyt nagrzanego pomieszczenia lub samochodu wychodzimy na mróz.

Anginę wywołują najczęściej bakterie, dość często wirusy, a także (rzadziej) grzyby. W zależności od drobnoustrojów, które wywołały infekcję, podejmuje się innego rodzaju leczenie anginy. Zdarza się, że bakterie, wirusy czy grzyby, które wywołują anginę, występują w naszym organizmie w formie uśpionej. Gdy nasz organizm jest osłabiony (brakiem snu, przemęczeniem, inną chorobą), natychmiast wykorzystują okazję i atakują nasze migdałki. W przypadku takiego uaktywnienia się drobnoustrojów mówimy o autozakażeniu.

Z pozoru niewinne osłabienie organizmu może być pośrednią przyczyną nie tylko anginy, ale i innych chorób, dlatego nie wolno lekceważyć pierwszych oznak osłabienie. Odpoczynek i wzmocnienie organizmu witaminą C, zarówno tą pochodzącą z owoców i warzyw, jak i tą w tabletkach, wzmocni nasz organizm, a my zwiększymy szansę na uniknięcie poważniejszej choroby.

Objawy anginy – czym różni się angina od grypy i przeziębienia?

Angina często mylona jest z grypą i przeziębieniem, chociaż objawy tych chorób znacząco się różnią. Przede wszystkim należy pamiętać, że występują różne rodzaje anginy. W niektórych typach anginy męczy nas jedynie stan podgorączkowy, a w innych występuje wysoka gorączka w połączeniu z dreszczami.

Grypie towarzyszy silny, duszący kaszel, zaś ból gardła jest najczęściej efektem częstego kasłania. Natomiast anginę najłatwiej rozpoznać jest właśnie po bardzo silnym bólu gardła, w dodatku najczęściej bolą węzły chłonne, szczególnie po ich dotknięciu.

To, co całkowicie łączy obie choroby to ogólne osłabienie organizmu – złe samopoczucie, ból głowy, brak skupienia.

Jak leczy się anginę? Czy antybiotyk jest konieczny?

Lekarz, przeprowadzając badanie, jest w stanie niemal ze stuprocentową pewnością ocenić, czy anginę wywołały bakterie, wirusy czy grzyby. Biały nalot, który kojarzymy z anginą, powstaje tylko w przypadku infekcji bakteryjnej. Wiedząc już co jest przyczyną anginy, dobiera odpowiednie leczenie.

Jeśli winowajcą są bakterie, konieczna będzie antybiotykoterapia. Przepisany antybiotyk należy stosować niezwykle sumiennie, stosując się do przerw w kolejnych dawkach, a także wybierając antybiotyk do końca. Jeśli przerwiemy antybiotykoterapię, gdy tylko poczujemy się lepiej, bakterie najprawdopodobniej zaatakują ponownie i istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą już odporne na ten rodzaj antybiotyku.

W przypadku infekcji wirusowej antybiotyk się nie sprawdzi, dlatego lekarz zapisuje lek przeciwwirusowy, który również należy brać ściśle z zaleceniami internisty.