Ból pięty przy chodzeniu – przyczyny i leczenie

Ból pięty może wynikać ze wzmożonej intensywności w ciągu dnia. Jeśli ból stopy dokucza nam po wyprawie w góry, ale po odpoczynku następnego dnia przechodzi, nie ma powodów do obaw. Jednak gdy ból pięty nie mija, nie należy go lekceważyć, a czym prędzej zgłosić się do lekarza ortopedy. Czym może być spowodowany ból pięty i jak go leczyć?

Ból pięty a ostroga piętowa

Na ból pięty narzekają osoby w różnym wieku i prowadzące różny tryb życia. Stosunkowo częściej do lekarzy z bólem pięty zgłaszają się osoby otyłe i osoby intensywnie trenujące sporty biegowe. Zarówno duża nadwaga, jak i forsujące treningi mogą przeciążać stawy, kości, ścięgna i więzadła. Jedną z częstszych dolegliwości, która wywołuje ból pięty, jest zapalenie rozcięgna podeszwowego, czyli tkanki biegnącej od guza piętowego do kości śródstopia. W wyniku urazu lub przeciążenia może pojawić się w tym obszarze stan zapalny i obrzęk, który po jakimś czasie powoduje zwapnienie w okolicy kości piętowej – na RTG widać wtedy charakterystyczny haczyk, ostrogę. W przypadku ostrogi piętowej ból odczuwany jest przede wszystkim po dłuższym odpoczynku lub po treningu, na odcinku między kością śródstopia a guzem piętowym.

Leczenie ostrogi piętowej najczęściej polega na schładzaniu bolącego miejsca, celem wyciszenia stanu zapalnego oraz na terapii manualnej. W przypadku dużego bólu można wspomóc się niesteroidowymi lekami przeciwbólowymi. Do czasu całkowitego wyleczenia należy wstrzymać się od aktywności fizycznej. Na początku bolącą piętę warto także smarować maścią przeciwzapalną. Niekiedy lekarz podaje leki sterydowe w formie zastrzyków. Do aktywności fizycznej można wrócić po ustaniu bólu.

Zapalenie ścięgna Achillesa a ból pięty

Ścięgno Achillesa jest największym, najbardziej wytrzymałym i jednocześnie najbardziej obciążonym ścięgnem w naszym ciele. Zaczyna się ono przy guzie piętowym, by przejść w trójgłowy mięsień łydki. W wyniku przeciążenia może dojść zarówno do zapalenia całego ścięgna Achillesa, jak i kaletki ścięgna Achillesa, czyli przyczepu ścięgna do kości. W tym drugim przypadku dolegliwości obejmują jedynie tył pięty i niekiedy bywają mylone z chorobą Haglunda, czyli nieprawidłowością w budowie guza piętowego. Zdarza się również, że długo nieleczone zapalenie ścięgna Achillesa wywołuje chorobę Haglunda, a choroba Haglunda może doprowadzić do zapalenia ścięgna Achillesa.

Zarówno przy zapaleniu ścięgna Achillesa, jak choroby Huglunda lekarz w pierwszej kolejności zaleca zimne okłady, smarowanie bolącego miejsca maścią przeciwzapalną oraz indywidualnie dobraną terapię manualną. Można również wspomóc się lekami niesterydowymi, nie należy jednak podawać sterydów, które obniżają wytrzymałość ścięgien. Treningi można wznowić dopiero po całkowitym ustaniu dolegliwości.

Zarówno ostroga piętowa, zapalenie ścięgna Achillesa, jak i choroba Haglunda tylko w niektórych przypadkach wymagają leczenia chirurgicznego. Obecnie operacje wykonywane są metodą endoskopową, dzięki czemu powrót do zdrowia jest bardzo szybki, zminimalizowane jest również ryzyko powikłań. Z przewlekłym bólem pięty należy zgłosić się do lekarza, ponieważ może być on symptomem również takich problemów zdrowotnych, jak neuropatia nerwu piszczelowego, neuropatia nerwu Baxtera, przeciążeniowe złamanie kości śródstopia, cukrzyca, dna moczanowa czy przewlekła niewydolność żył.