Ból ucha u dorosłych – przyczyny i leczenie otalgii

Dorośli często lekceważą ból ucha, który nieleczony może prowadzić nawet do utraty słuchu. Ból ucha może być także objawem poważnej choroby, dlatego takie dolegliwości zawsze należy konsultować z lekarzem. Dowiedz się, co może być przyczyną bólu ucha oraz jak go wyleczyć?

Przyczyny bólu ucha u dorosłych

Ze względu na budowę ucha, wyróżniamy bóle ucha zewnętrznego i środkowego. Ból ucha zewnętrznego może być spowodowany stanem zapalnym oraz urazem miejscowym, do którego najczęściej dochodzi w wyniku nieprawidłowego czyszczenia ucha patyczkami. Lekarze przypominają, by uszy czyścić wyłącznie specjalnym spreyem do uszu z olejkami roślinnymi, które doskonale radzą sobie z zanieczyszczeniami w uchu. Patyczków powinniśmy używać jedynie w zewnętrznej, łatwo dostępnej części uszu.

Ból ucha środkowego również może wiązać się z jego stanem zapalnym, może go jednak powodować niewydolność trąbki Eustachiusza, zapalenia wyrostka sutkowego, a nawet nowotwór ucha środkowego. Na ból ucha środkowego często uskarżamy się po locie samolotem. Barotrauma, pojawiająca się po dużej i nagłej zmianie ciśnienia, jest niebezpieczna i również należy skonsultować ją z lekarzem.

Ból ucha może mieć także przyczynę wynikającą z dolegliwości w innej części ciała. Rzutowany ból ucha najczęściej ma swoje źródło w bólach zębów, zapaleniu lub zwyrodnieniach kręgosłupa na odcinku szyjnym, chorobach przełyku i krtani, zapaleniu migdałków czy obrażeniach głowy i szyi.

Ból ucha u dorosłych – leczenie

Z bólem ucha koniecznie powinniśmy zgłosić się do lekarza laryngologa, który po przeprowadzeniu badań, postawi diagnozę. Na jej podstawie dobierze właściwe leczenie lub skieruje do innego lekarza specjalisty. Najczęściej ból ucha jest objawem zapalenia, które leczy się poprzez aplikację kropli do uszu z salicylanem choliny, a także środków udrażniających kanały w uchu.

Ze względu na liczne przyczyny i możliwe groźne powikłania bólu ucha nie należy ignorować. Konsultacja lekarska często kończy się standardowym czyszczeniem uszu, ponieważ zalegająca woskowina również często powoduje dyskomfort, a nawet bóle uszu.