Borelioza – objawy choroby odkleszczowej i jej leczenie

Piękna, słoneczna pogoda zachęca do spacerów. Wybierając się na spacer do parku czy do lasu, nie zapominajmy o posmarowaniu się kremem z filtrem UV oraz zastosowaniu środków, które odstraszą przynajmniej część komarów i kleszczy. Po każdym spacerze, a nawet pobycie w przydomowym ogródku dokładnie obejrzyj swoje ciało. Czym grozi ugryzienie przez kleszcza? Czy każdy kleszcz roznosi choroby?

Borelioza – objawy choroby z Lyme

Boreliozę wywołują bakterie, które roznoszą kleszcze. Jednak nie wszystkie kleszcze roznoszą tę groźną bakterię. Co więcej – większość z nich nie przenosi Borelli. Według badań zarażonych jest około 10 procent kleszczy. Samo ukąszenie przez kleszcza również nie jest równoznaczne z zachorowaniem na boreliozę czy inną chorobę odkleszczową. Jeśli dostatecznie szybko i prawidłowo usuniemy kleszcza, istnieje duża szansa, że choroby unikniemy.

Borelioza w pierwszej fazie objawia się podobnie jak grypa. U chorego występuje wysoka gorączka, dreszcze, mięśniobóle. Przy okazji mogą pojawić się inne objawy – drżenie lub drętwienie kończyn, mrowienie policzków, osłabienie koncentracji i inne. Jeśli zaobserwowałeś niepokojące objawy, udaj się do lekarza i poproś o zlecenie badań, również na boreliozę, nawet jeśli jesteś przekonany, że żaden kleszcz Cię nie ugryzł.

Borelioza przewlekła

Nieleczona borelioza prędzej czy później da o sobie znać. Niestety im później ją odkryjemy, tym większe spustoszenie może poczynić w naszym organizmie. Zdarza się, że pacjenci przez miesiąc diagnozowani są w kilku szpitalach na różnych oddziałach. Trafiają bowiem na izbę przyjęć z podejrzeniem wylewu, który zostaje wykluczony, a objawy nie ustępują, wręcz pojawiają się nowe.

Borelioza przewlekła może objawiać się na różne sposoby. Mogą to być objawy skórne, neurologiczne. Chorego mogą boleć stawy, serce, ale może przez długi czas odczuwać niepokój, szybkie męczenie, kołatanie serca, brak koncentracji. Objawy takie często lekceważymy, zrzucając wszystko na karb przemęczenia. Gdy czujemy się słabo i nie mamy siły na nic, najpierw zwolnijmy tempo, możemy też zażywać suplementy diety, w tym witaminę D, ale jeśli kuracja nie będzie przynosiła efektów przez tydzień, czym prędzej udajmy się do lekarza.

Borelioza – leczenie choroby odkleszczowej

Boreliozę leczy się antybiotykami – długość leczenia i dobór dawki antybiotyku zależy od indywidualnego przypadku. Czasami potrzebna jest miesięczna hospitalizacja, a czasami wystarczy dwutygodniowe leczenie w domu.

Oprócz antybiotykoterapii i po jej zakończeniu zaleca się wprowadzenie diety ograniczonej w węglowodany, a bogatej w białka i tłuszcze, przyjmowanie probiotyków (w postaci tabletek oraz w żywności), aktywność fizyczna, ograniczanie, a najlepiej wyeliminowanie alkoholu. Można też pić herbaty ajurwedyjskie, które także wspomogą leczenie.

Mity o kleszczach

O kleszczach krąży wiele mitów, między innymi mówiący o tym, że każdy kleszcz przenosi bakterię wywołującą boreliozę. Kolejnym z nim jest stwierdzenie, że kleszcze spadają na nas z wysokich drzew. Tak naprawdę kleszcze znajdują się nie wyżej, niż półtora metra nad ziemią, a więc najczęściej w wysokich trawach i na krzewach. Założenie kapelusza i długich spodni nie zabezpieczy nas skutecznie przed wgryzieniem się kleszcza w naszą skórę, choć oczywiście znacznie utrudnimy kleszczowi zadanie. Nawet wciągnięcie spodni w wysokie buty i założenie koszuli z długim rękawem nie ochroni nas przed pasożytem.

Wszystkie te przedsięwzięcia obniżają jednak ryzyko, więc ruszając latem w las, na pewno warto wcielić je w życie. Najważniejsze jednak, by po każdym spacerze obejrzeć dokładnie całe ciało w poszukiwaniu kleszczy i jak najprędzej go usunąć, jeśli jakiegoś znajdziemy. Rób to starannie, zdecydowanym ruchem, ale nie chaotycznie. Jeśli masz wątpliwość czy usunąłeś kleszcza w całości, niezwłocznie udaj się na izbę przyjęć do szpitala z chirurgią wewnętrzną. I najważniejsze: kleszcza nie wolno smarować tłuszczem ani alkoholem. Substancje te wywołują u niego wymioty, w wyniku których jeszcze więcej bakterii jeszcze szybciej dostanie się do Twojego organizmu.

Przeciwko boreliozie można się zaszczepić. Takie rozwiązanie polecamy tak naprawdę wszystkim, ale przede wszystkim tym, którzy uwielbiają spędzać wolny czas na łonie natury.