Cera tłusta i trądzikowa – pielęgnacja cery problematycznej

Cera trądzikowa przysparza wiele problemów. Często posiadaczki takiej problematycznej cery, chcąc zapobiegać efektom błyszczenia i powstawania niedoskonałości, nieprawidłowo ją pielęgnują, wywołując tym samym skutek odwrotny do zamierzonego. Jak powinna więc wyglądać pielęgnacja skóry trądzikowej? Czy styl życia ma wpływ na stan naszej skóry?

Kosmetyki do cery trądzikowej i tłustej

Czym różni się cera trądzikowa od cery tłustej? Posiadaczki cery tłustej mają trochę więcej szczęścia – zmagają się bowiem jedynie z błyszczeniem się skóry. Cera trądzikowa charakteryzuje się nie tylko nadmiernym wydzielaniem sebum, wskutek którego nasza skóra się błyszczy, ale także powstawaniem takich niedoskonałości skórnych, jak wągry, krostki i wypryski. Jednak sposób postępowania w przypadku obu rodzajów cery jest bardzo podobny.

Najważniejsza jest nasza konsekwencja w działaniu. Powinniśmy stosować kosmetyki do cery trądzikowej. Nadmiar sebum i przetłuszczona skóra wymaga nawilżania – nie wolno jej więc przesuszać, stosując kosmetyki na bazie alkoholu czy poddając się silnemu działaniu promieni słonecznych. Wysuszenie skóry tylko chwilowo poprawi jej wygląd, a po kilku dniach będziemy zmagać się z jeszcze większym problemem. Sucha skóra zacznie bowiem wytwarzać jeszcze więcej sebum.

Kosmetyki do cery trądzikowej, oprócz nawilżania, mają jeszcze dwa ważne zadania:

  • Dokładne, ale delikatne oczyszczanie skóry z łoju (sebum), potu, makijażu i zanieczyszczeń powietrza
  • Działanie antybakteryjne – to bakterie sprawiają, że na naszej skórze pojawiają się ropne zmiany skórne. Dlatego w codziennej pielęgnacji powinniśmy zadbać o przeciwdziałanie drobnoustrojom

Do codziennego mycia skóry twarzy wybieraj lekkie pianki lub żele – w ich składzie nie ma miejsca na oleje czy alkohol. Wybieraj kosmetyki o prostym składzie, możliwie jak najbardziej naturalne. Skóry twarzy nie myj mydłem, chyba że jest to mydło do cery trądzikowej, np. z aktywnym węglem.

Po oczyszczeniu skóry stosuj antybakteryjny krem na noc lub antybakteryjny krem na dzień z filtrem UV, oczywiście do cery trądzikowej. Najlepiej stosować takie, na których znajdziesz informację „krem komedogenny” – taki krem nie zapycha porów. Codzienną pielęgnację uzupełnij o cotygodniowy peeling (najlepiej kwasowy z owocowymi kwasami AHA) oraz maseczkę z zieloną glinką lub domową maseczkę z drożdży.

Cera trądzikowa a makijaż

Pojawiające się niedoskonałości skóry sprawiają, że najchętniej ukryłybyśmy je wszystkie pod grubą warstwą makijażu. Niestety krem, baza, podkład i puder mogą skutecznie zatkać pory, co wywoła jeszcze większe zmiany skórne. Dlatego pełny makijaż zostaw na naprawdę specjalne okazje, a na co dzień bazę i podkład zastąp kremem BB lub CC, a wybierając puder, zwróć uwagę na lekką konsystencję. Do cery trądzikowej polecamy pudry mineralne.

Wbrew pozorom skóry trądzikowej nie należy często myć, wystarczy dwa lub trzy razy dziennie. Zbyt częste mycie twarzy zwiększa bowiem łojotok. W ciągu dnia świeżość zapewnią Ci bibułki matujące, które dyskretnie zbierają nadmiar sebum. Po przyjściu do domu przeprowadź demakijaż, nie zwlekaj z tym do chwili na tuż przed pójściem spać.

Czy czekolada i stres wywołują trądzik?

Nie ma oficjalnych badań, które potwierdzałyby teorię o tym, że trądzik wywołuje czekolada czy stres. Jednak wiele kobiet zauważa pogorszenie stanu skóry po zjedzeniu czekolady, pikantnych potraw, a także w okresie zwiększonego stresu. Jednak długotrwały i silny stres przyczynia się do uwalniania naturalnych steroidów, które z kolei mają wpływ na uwalnianie ropy przez gruczoły łojowe oraz na powstawanie wysypki podobnej do trądziku.

Zbilansowana dieta (bogata w dietę A, B2 i B5), unikanie używek, metody relaksacyjne (uprawianie jogi, sporty, który lubimy i oddawanie się pasjom) oraz właściwa pielęgnacja skóry trądzikowej pomagają znacznie zmniejszyć problemy skórne. Jeśli takie metody nie pomagają, warto udać się do lekarza dermatologa, który zastosuje skuteczną terapię na skórę trądzikową.