Choroby w trakcie podróży – jakie leki zabrać ze sobą na wyjazd?

Jedziemy na długo wyczekiwane wakacje, przed nami majówka, albo chociaż krótki, weekendowy wypad za miasto, a nagle okazuje się, że podczas wyjazdu dopada nas choroba. O ile spędzamy ten czas w kraju, mamy szansę skorzystać gdzieś z pomocy lekarza lub farmaceuty. Ale co, jeśli jedziemy zagranicę? Objawy przeziębienia czy poważniejsze choroby potrafią skutecznie zepsuć nam wyjazd. Dlatego zawsze warto mieć pod ręką kilka leków, które pomogą uporać się z niektórymi dolegliwościami. Jakie tabletki, kapsułki i syropy zabrać ze sobą w podróż?

Stłuczenia i urazy

W podróży nie trudno o urazy! Niezależnie od tego, czy jedziemy w miejsce, gdzie będziemy uprawiać sport ekstremalny, czy po prostu wybieramy się, aby wypocząć, nieuwaga, roztargnienie czy po prostu „wyluzowanie” mogą sprawić, że nabawimy się stłuczenia. Dlatego dobrze jest postawić na specyfiki, które pomogą na urazy, stłuczenia, obrzęki. Pod ręką powinniśmy też mieć wszelkiego rodzaju materiały opatrunkowe.

Coś na ból

Ból głowy, barku, kręgosłupa czy gardła – czasem potrafi boleć nas wszystko! Nawet w ciepłych krajach może dopaść nas migrena, zapalenie zatok czy zwykły ból głowy. Zmiana klimatu, wentylatory i klimatyzatory – tak naprawdę nie trzeba wiele! Zawsze warto mieć pod ręką środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Przydają się i wtedy, gdy podróżujemy sami i, kiedy wyjeżdżamy z dziećmi. Dobrze mieć leki dopasowane do potrzeb każdego – pamiętajmy, że nie wszystkie środki nadają się dla najmłodszych!

Oprócz klasycznych środków przeciwbólowych, zawsze należy zabrać coś na ból gardła oraz kaszel. Sprawdzą się także leki przeciwgrypowe – w swojej wyjazdowej apteczce warto umieścić coś na gorączkę oraz katar. Pamiętajmy także o środkach na biegunkę, problemy gastryczne czy zaparcia. Zmiana diety, wody czy po prostu stres związany z wyjazdem może mieć duży wpływ na nasz organizm.

Na wszelki wypadek

Zawsze dobrze jest mieć też coś w przypadku niespodziewanej choroby. Lepiej zabrać lekarstwa ze sobą niż później odczuwać skutki złego samopoczucia. Dlatego dobrze jest zabrać coś na chorobę lokomocyjną, jeśli mamy problemy podczas transportu. Przy sobie zawsze warto mieć także leki antyalergiczne – nawet jeśli dotąd nie byliśmy na nic uczuleni, w nowych warunkach wszystko jest możliwe!

Leki przyjmowane na stałe

Lekami, o których absolutnie nie powinniśmy zapominać są środki, które przyjmujemy na stałe. Powinny być zawsze w pobliżu, zwłaszcza wtedy, gdy są wydawane bez recepty. Zabierzmy ich w podróż tyle, aby starczyły nam na każdy dzień. To zdecydowanie najważniejsze lekarstwa, które powinny znaleźć się w naszej apteczce.