Cukrzyca typu 1 – choroba, niosąca za sobą wiele niebezpieczeństw

Cukrzyca typu 1, zwana również cukrzycą insulinozależną, to choroba, która dotyka przede wszystkim osoby młode. Badania wskazują, że prawie 20% osób zmagających się z tym schorzeniem każdego dnia, choruje na jego pierwszy, najbardziej uciążliwy i niebezpieczny dla zdrowia typ. Nieunormowana cukrzyca, zła dieta, nieodpowiednie dawkowanie insuliny – to najczęstsze powody, z których wynikają zagrożenia dla diabetyków. Objawy, wynikające z nadmiaru bądź niedoboru cukru we krwi, występują nagle i postępują szybko, mogąc stanowić przy tym poważne zagrożenie dla zdrowia. Tylko prawidłowe odżywianie i właściwe dobieranie dawek insuliny może sprawić, że nie będzie dochodzić do sytuacji niebezpiecznych dla osoby chorej. Diabetyków nieustannie przybywa. Na całe szczęście, na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele produktów, dzięki którym życie z cukrzycą może być nieco łatwiejsze. Sporo tego typu artykułów znajdziemy między innymi w tej ofercie: https://www.apteka-leki.pl/kategoria/160-dla-diabetykow.html.

Powikłanie, mogące prowadzić do śmierci

Jaka jest najważniejsza różnica pomiędzy cukrzycą typu 1 i 2? W przypadku tego pierwszego rodzaju przypadłości, trzustka w bardzo znaczącym stopniu bądź całkowicie przestaje pracować, czyli m.in. wytwarzać hormon zwany insuliną. W takiej sytuacji jedynym sposobem na normalne prosperowanie jest dostarczanie insuliny z zewnątrz, za pomocą zastrzyków lub specjalnego urządzenia, fachowo nazywanego pompą insulinową. W przypadku cukrzycy typu 2 trzustka nadal pracuje, często nawet dobrze, ale momentami nie na tyle, aby zapewnić stały, prawidłowy poziom cukru we krwi. Wtedy, niezbędne jest korzystanie z leków, których zadaniem jest obniżenie ilości cukru i utrzymanie go na stałym poziomie. Ostrymi powikłaniami, wynikającymi z niestosowania się do zaleceń i błędnej profilaktyki, są hipo oraz hiperglikiemia. Ta pierwsza dolegliwość, występuje w sytuacji, gdy poziom cukru we krwi jest zbyt niski i spada poniżej 70 mg/dl. Do jakich powikłań może dojść, gdy hipoglikemia jest poważna, a poziom cukru nie zostanie odpowiednio szybko podniesiony? Uszkodzenia układu nerwowego, wystąpienie problemów sercowo-naczyniowych, zaburzenia rytmu serca – to tylko część konsekwencji, które mogą wystąpić przy hipoglikemii. Komplikacje wynikające ze zbyt niskiego poziomu cukru we krwi mogą spowodować nawet śmierć. Szacuje się, że hipoglikemia jest przyczyną aż 10% zgonów u diabetyków.

Choroba XXI wieku

Cukrzyca nazywana jest chorobą cywilizacyjną. Obecnie, choruje na nią aż 371 mln osób. Według najnowszych prognoz, za niewiele ponad 10 lat, na świecie będzie ok.550 milionów cukrzyków. Cukrzyca może mieć nie tylko podłoże genetyczne, ale także wynikać z niezdrowego odżywiania się i nieodpowiedniego trybu życia.