Czym jest L-lizyna?

No właśnie? Hasło L-lizyna coraz częściej pojawia się wśród docierających do nas wiadomości. Co tak właściwie oznacza?

L-lizyna – niezbędny element wielu procesów zachodzących w organizmie

L-lizyna jest aminokwasem, którego specjalne właściwości coraz bardziej zaskakują naukowców. To rodzaj aminokwasu egzogennego, czyli takiego, który przyczynia się do syntezy przeciwciał, hormonów, enzymów, kolagenu i białek. L-lizyna odpowiada za prawidłowe działanie układu immunologicznego, przyspiesza gojenie ran, wzmacnia i umacnia tkanki. L-lizyna wykazuje również działania przeciwwirusowe i przeciwmiażdżycowe. W naturze L-lizyna występuje w ziemniakach, czerwonym mięsie, produktach sojowych, mleku, serach, jajach i drobiu. Dlaczego warto suplementować dietę L-Lizyną?

Właściwości przeciwlękowe L-lizyny

Oprócz utajonych właściwości, których nie sposób zaobserwować na co dzień, L-lizyna posiada silne właściwości przeciwlękowe. Coraz częściej stosowana jest w terapii psychologicznej jako suplement diety, wspomagający proces zdrowienia i uspokajania. Wzbogacenie diety L-lizyną działa wspierająco na układ nerwowy. Niedobory tego aminokwasu przyczyniają się do zwiększenia lęku wywoływanego przewlekłym stresem. A praktycznie większość z nas narażona jest na stresory, przyczyniające się do przewlekłego stresu – jednego z głównych czynników chorób cywilizacyjnych.

Czy warto stosować L-lizynę jako suplement diety?

Liczne właściwości L-lizyny wskazują na jej dobroczynny wpływ na organizm człowieka. Jeśli czujesz, że zbyt łatwo ulegasz zewnętrznym emocjom, które wzmagają Twój niepokój, powodują stres i niepewność, może warto oprócz działań psychologicznych, wspierających Twoją kondycję, zastanowić się nad sprawdzeniem kondycji fizycznej organizmu? Przede wszystkim pamiętajmy o zbilansowanej diecie, bogatej we wszystkie aminokwasy, a nie tylko w jeden konkretny. Wszelkie niedobory witamin czy minerałów należy uzupełniać. Dzisiejsza żywność niestety nie zapewnia nam w 100% niezbędnych elementów do zdrowego życia – w szczególności jeśli nie stosujemy się do sezonowości diety. Dodatkową suplementację proponuje firma Solgar – specjalista w dziedzinie witamin, minerałów i profilaktyki zdrowia.

Dodaj komentarz