Czym są adaptogeny i dlaczego warto je suplementować?

Adaptogeny znane są od tysiącleci. Stosowali je mieszkańcy Azji, Ameryki Południowej i Afryki, jednak swoją popularność zawdzięczają medycynie ajurwedyjskiej, czyli tradycyjnej medycynie indyjskiej, która w ostatnich latach zaczęła zdobywać uznanie w Europie u osób, które szukają naturalnych i skutecznych sposobów na zdrowie i dobre samopoczucie. Spośród wszystkich adaptogenów najczęściej wybieramy ashwagandę, po którą sięgamy przede wszystkim, gdy odczuwamy duży stres. Czy redukcja stresu to jedyna właściwość adaptogenów? Czy sława adaptogenów jest zasłużona, czy zawdzięczają ją jedynie dobremu marketingowi?

Adaptogeny – co to jest?

Adaptogeny to specjalna grupa roślin, które mają zbawienny wpływ na nasz organizm. Aby daną roślinę można było uznać za adaptogen, musi spełniać trzy warunki:

  • musi być nietoksyczna – nie może wywoływać żadnych skutków ubocznych
  • musi działać holistycznie, redukując stres – adaptogen pozwala organizmowi przystosować się do nienajlepszych warunków, nie działa przy tym na obszary organizmu, które funkcjonują prawidłowo; cechą wspólną wszystkich adaptogenów jest redukcja stresu, ale każdy adaptogen ma także swoje unikalne właściwości
  • musi przywracać homeostazę – niwelowanie szkodliwych czynników, wsparcie organizmu w tym obszarach, w których sam nie daje sobie rady

Warto zaznaczyć, że każdy adaptogen działa nieco inaczej, jednak wszystkie te rośliny niwelują stres. Jedne mają właściwości uspokajające, inne działają stymulująco na organizm, jednak w przeciwieństwie do środków, które pobudzają (jak kawa) lub uspokajają (jak melisa) adaptogeny działają tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba. Dzięki temu są znacznie bezpieczniejsze, nie wywołują skutków ubocznych, choć ich stosowanie przez osoby przyjmujące na stałe leki, kobiety w ciąży i karmiące piersią zawsze powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem.

Dlaczego warto sięgnąć po adaptogeny?

Adaptogeny to produkty, których właściwości potwierdzają liczne badania naukowe, ale najlepszą reklamę zapewniają im osoby, które zdecydowały się je przetestować. Mało kto podważa właściwości znanych nam w Polsce ziół – mięta, dziurawiec, melisa, mniszek lekarski, jeżówka mają nieocenione właściwości lecznicze. Podobnie jest z adaptogenami, które jednak wyróżnia sposób oddziaływania na nasz organizm. Jak już wspomnieliśmy, posiadają one swojego rodzaju „inteligencję”, która pozwala precyzyjnie trafiać w potrzeby organizmu i działać w tych obszarach, w których jest to wskazane. Dzięki temu uspokajające adaptogeny nie wywołają senności, jeśli w chwili ich zastosowania jesteśmy zrelaksowani.

Wszystkie adaptogeny posiadają jedną, bardzo ważną wspólną cechę – są silnymi antyoksydantami. Są więc nieocenionym wsparciem organizmu w trudnych warunkach, w jakich żyjemy. Stres, nie najzdrowsza dieta, zanieczyszczone powietrze, brak ruchu wywołują stres oksydacyjny, który jest jedną z głównych przyczyn chorób cywilizacyjnych, takich jak nadciśnienie, miażdżyca czy nowotwory. Adaptogeny, które są silnymi przeciwutleniaczami, skutecznie niwelują skutki życia w tak niesprzyjających warunkach, dlatego – choć nie zastąpią zdrowego stylu życia – są doskonałym wsparciem dla naszego organizmu.