Czystek – działanie i sposób parzenia róży pustynnej

Czystek to roślina pochodząca z regionu basenu Morza Śródziemnego. Na jego właściwościach leczniczych poznali się już starożytni, którzy wytwarzali z czystka miękką żywicę, zwaną ladanum. Była ona doskonałym lekarstwem na biegunkę, trudno gojące się rany oraz choroby dróg oddechowych. Jeśli szukamy rośliny, dzięki której wzmocnimy układ odpornościowy, układ naczyniowy czy serce, wybierzmy właśnie czystek. Działanie tej rośliny docenimy już po tygodniu codziennego picia herbaty!

Czystek – źródło silnych antyoksydantów

Czystek swoje właściwości zdrowotne zawdzięcza bardzo dużej ilości polifenoli, czyli antyoksydantów, które zwalczając wolne rodniki, przeciwdziałają wielu chorobom. Czystek zawiera więcej polifenoli niż zielona herbata czy czerwone wino, dlatego warto sięgnąć po to zioło przynajmniej raz dziennie. Ponieważ czystka nie można przedawkować, herbatę z czystka możemy pić kilka razy dziennie, bez obaw o skutki uboczne.

Czystek – działanie lecznicze róży pustynnej

Dzięki dużej zawartości antyoksydantów, regularny picie czystka zapobiega powstawaniu zmian miażdżycowych, blokuje utlenianie się cholesterolu (HDL), udrażnia także naczynia krwionośne, zapobiegając niedotlenieniu serca.

Czystek oczyszcza organizm z toksyn, a także w nieznacznym stopniu przyspiesza metabolizm, dlatego chętnie piją go osoby odchudzające się. Ponadto tureccy naukowcy z Gazi University udowodnili hipoglikemiczne działanie czystka, a także właściwości, dzięki którym blokowane są enzymy, które trawią polisacharydy do glukozy. Sam czystek nie poradzi sobie z cukrzycą, jednak jego picie może wspomagać leczenie tej choroby cywilizacyjnej.

Czystek wykazuje silne właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i antygrzybiczne – napar z czystka można stosować do przemywania ran lub do płukania jamy ustnej. Picie naparu z czystka poprawia także stan skóry, wspiera leczenie trądziku, zmniejsza również wypadanie włosów.

Jak zaparzyć herbatę z czystka?

Herbatę z czystka parzymy tak samo, jak inne ziołowe herbaty. Łyżeczkę suszu dobrej jakości wsypujemy do filiżanki lub kubka, zalewamy wrzątkiem i pod przykryciem parzymy od 5 do 8 minut. Następnie zaparzone liście oddzielamy od naparu – z tych samych liści możemy zaparzyć herbatę trzy razy.

Herbatę z czystka należy pić codziennie, by po tygodniu zauważyć pierwsze efekty, jednak na znaczącą poprawę nastroju będziemy musieli poczekać miesiąc. Smak naparu możemy urozmaicić takimi dodatkami, jak miód, cytryna, pomarańcza czy inne świeże bądź mrożone owoce.