wypadające włosy
Zdrowie i uroda Redakcja "Aptelia.pl"
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 1852 razy

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Wypadanie włosów jest częstym problemem dermatologicznym, który dotyczy zarówno pań, jak i panów. Przyczyn nadmiernego wypadania włosów jest wiele – niektóre wynikają z nieodpowiednich nawyków, inne z chorób, o których często nie wiemy. Dlatego wypadania włosów nie należy lekceważyć. Dowiedz się, jakie są przyczyny wypadania włosów oraz jakie są domowe sposoby na nadmierną ich utratę.

Spis treści


  1. Główne przyczyny wypadania włosów
  2. Jakie domowe sposoby na wypadanie włosów są skuteczne?
  3. Bezpieczna pielęgnacja włosów i skóry głowy na wypadanie włosów

Główne przyczyny wypadania włosów

Spośród wszystkich przyczyn wypadania włosów należy wymienić te, które diagnozowane są najczęściej:

  • niewłaściwa pielęgnacja włosów – zbyt intensywne suszenie włosów suszarką, zbyt częste używanie prostownicy lub lokówki, zbyt częste farbowania oraz używanie farby do włosów o niewłaściwym składzie, zbyt mocne wiązanie lub spinanie włosów, używanie kosmetyków utrwalających o niewłaściwym składzie
  • niewłaściwa dieta – zbyt intensywne odchudzanie się, dieta oparta o przetworzone produkty, zbyt mało warzyw i owoców w diecie, zbyt mało białka w diecie; wszystko to prowadzi do niedoborów witamin i minerałów
  • choroby skóry – grzybica, zapalenie łojotokowe
  • zaburzenia hormonalne – zbyt wysoki poziom androgenów (męskich hormonów), zbyt niski poziom estrogenów (najczęściej po porodzie), niedoczynność lub nadczynność tarczycy, Hashimoto
  • stany zapalne w organizmie
  • przewlekły stres
  • toczeń rumieniowaty układowy

Kup w aptece: Suplementy z żelazem

Jakie domowe sposoby na wypadanie włosów są skuteczne?

W przypadku niektórych przyczyn wypadania włosów, problem ten możemy skutecznie zwalczyć w domu. Domowe sposoby na wypadanie włosów opierają się przede wszystkim o zdrowe nawyki żywieniowe i pielęgnacyjne. W naszej diecie nie może zabraknąć aminokwasów, które znajdują się w jajach, rybach, mięsie, niektórych rodzajach serów (np. w mozzarelli i serach twardych), nasionach i pestkach, orzechach czy soi. Pierwiastkiem, którego niedobory prowadzą do wypadania włosów jest żelazo. Dostarczymy je do organizmu wraz z fasolą i grochem, czerwonym mięsem, soją, brokułami, żółtkami jaj, natką pietruszki oraz wątróbką drobiową oraz wieprzową. Należy pamiętać, by produktów i suplementów z żelazem nie łączyć z kawą, herbatą i innymi produktami, które zawierają teinę lub kofeinę – substancje te uniemożliwiają wchłanianie się żelaza. W walce z wypadaniem włosów należy sięgnąć także po witaminy z grupy B, szczególnie witaminę B7, czyli biotynę: mąka pełnoziarnista, i ryżowa, orzechy włoskie, szpinak, marchew i pomidory. W trakcie kuracji warto wspomóc się także suplementami na wypadanie włosów.

Warto przeczytać: Rodzaje suplementów na włosy, skórę i paznokcie

Bezpieczna pielęgnacja włosów i skóry głowy na wypadanie włosów

Prewencyjnie lub w chwili, gdy dostrzeżemy pierwsze symptomy nadmiernego wypadania włosów, należy przyjrzeć się naszym nawykom. Zbyt długie suszenie włosów gorącym strumieniem powietrza, codziennie używanie prostownicy lub lokówki – z tego musimy zrezygnować. Włosy możemy suszyć chłodniejszym strumieniem powietrza, a suszarkę i lokówkę zostawić na specjalne okazje. Ostrożnie podchodźmy także do kosmetyków utrwalających – mocne lakiery, pianki i żele do włosów im nie służą. Z całą pewnością warto sięgnąć po olejki do włosów. Wypadaniu przeciwdziała olejek z czarnuszki, olej rydzowy, olej z ostropestu, olej z chia i olej lniany. Jego niewielką ilość należy zmieszać z maską do włosów, nałożyć na włosy i pozostawić 40 minut. Należy także wykonywać peelingi skóry głowy, który pobudza krążenie i sprawia, że skóra staje się lepiej dotleniona.

Przyjrzeć należy się także szamponom – na czas kuracji należy wybrać szampon przeciw wypadaniu włosom, później naturalny szampon lub profesjonalny szampon dobrany indywidualnie przez fryzjera.

Jeśli zmiana nawyków nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, należy udać się do lekarza dermatologa lub trychologa. Wypadania włosów nie wolno lekceważyć – należy zdiagnozować przyczynę i podjąć skuteczne leczenie.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij