Halitoza – przykry zapach z ust, problem o wieloczynnikowej etiologii

Nieświeży oddech, czyli tzw. halitoza to dolegliwość o charakterze psychospołecznym, która dotyka wiele osób. Uporczywa i krępująca przypadłość zawstydza i przeszkadza w nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich, niejednokrotnie stanowiąc większy problem dla otoczenia aniżeli dla osoby borykającej się z nieprzyjemnym oddechem.
Nazwa halitozy pochodzi od łacińskiego słowa halitus, tłumaczonego jako „zapach”, tudzież greckiego osis oznaczającego „przewlekłe zaburzenie”. Na świecie halitozę określa się jako: oral maldor, halitosis, bad breath, fetor ex ore.

Źródła halitozy

Za nieprzyjemny zapach z ust odpowiedzialne są lotne związki siarki, powstające najczęściej w obrębie jamy ustnej, jako uboczny produkt trawienia pokarmu przez bakterie beztlenowe.
Na powstanie halitozy wpływają:
– zmiany w jamie ustnej: zaniedbania higieniczne, nalot na grzbiecie języka, płytka nazębna, choroby przyzębia, próchnica zębów, zgorzel miazgi zębowej, pozostawione martwe korzenie zębów, utrudnione wyrzynanie zębów mądrości, nieprawidłowo wykonane uzupełnienia protetyczne i wypełnienia, złuszczony nabłonek błony śluzowej, owrzodzenia, przetoki ropne, wysięk ropny z kieszonek dziąsłowych,
– sposób odżywiania: głodzenie, nieodpowiednia dieta, niektóre pokarmy, nadużywanie alkoholu oraz nikotynizm,
– przebywanie w klimatyzowanych miejscach, podwyższona temperatura organizmu, suchość związana z oddychaniem przez usta,
– terapia niektórymi lekami,
– choroby ogólnoustrojowe,
– zaburzenia metaboliczne,
– schorzenia laryngologiczne.

Halitoza – terapia

Halitoza uwarunkowana wieloma czynnikami okazuje się częstokroć niełatwa do rozpoznania. Niemniej jednak leczenie foetor ex ore wykazuje efektywność wyłącznie wówczas, gdy usuwa się przyczyny nieświeżego oddechu. W pierwszej kolejności specjalne znaczenie ma skorzystanie z postępowania stomatologicznego, a w przypadku braku poprawy uwzględnienie terapii ogólnoustrojowej.
W kuracji ważne okazuje się wprowadzenie elementów indywidualnej profilaktyki, którą pacjent powinien wykonywać samodzielnie kilkakrotnie w ciągu dnia, w tym: codzienna higienizacja jamy ustnej z użyciem właściwej techniki szczotkowania zębów JORDAN INTERBRUSH SZCZOTECZKA MIĘDZYZĘBOWA , oczyszczanie grzbietu i nasady języka z nalotów specjalną szczoteczką BEAUTY FORMULAS ACTIVE ORAL CARE SZCZOTECZKA DO CZYSZCZENIA JĘZYKA, MERIDOL HALITOSIS ŻEL DO ZĘBÓW I JĘZYKA, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych ELGYDIUM NIĆ DENTYSTYCZNA Z CHLORHEKSYDYNĄ, stosowanie past do zębów KIN GINGIVAL ALPANTHA, ELGYDIUM SENSITIVE oraz specjalistycznych płukanek do ust o działaniu antyseptycznym LACALUT ACTIV PŁYN DO PŁUKANIA JAMY USTNEJ, ELUDRIL CLASSIC PŁYN DO PŁUKANIA JAMY USTNEJ 500ML, LISTERINE TEETH AND GUM OCHRONA ZĘBÓW I DZIĄSEŁ. Dla osób borykających się z problemem nieświeżego oddechu niezastąpione są dostępne na rynku farmaceutycznym utleniające tabletki do ssania HALITOMIN zawierające cynk, który ma unikalną zdolność do łączenia się ze związkami zawierającymi siarkę, likwidując przyczynę powstawania nieświeżego oddechu.

Foetor ex ore z pominięciem niewolniczego związku z patologią w jamie ustnej, w wielu przypadkach wiąże się z zaburzeniami układu oddechowego, pokarmowego oraz schorzeniami metabolicznymi. Oral maldor potrafi obniżyć jakość życia i samoocenę cierpiącego na nieświeży oddech. Dlatego problem powinien być szybko zdiagnozowany w celu podjęcia skutecznego leczenia.