Infekcje intymne – częsty problem kobiet

Nawracające infekcje intymne to problem dotykający kobiet. Zakażenia okolic intymnych pojawiają się z różnych przyczyn, określane są chorobami nawracającymi – ich nieleczenie skutkuje poważnymi konsekwencjami. Pochwa jest przyjaznym siedliskiem dla szkodliwych drobnoustrojów, które łatwo dostają się do dróg rodnych ze strefy okołoodbytniczej, od partnera seksualnego, bądź ze skóry. Infekcjom intymnym sprzyja wiele czynników: antybiotykoterapia, antykoncepcja hormonalna, ciąża, bielizna nieprzepuszczająca powietrza, zbyt częste stosowanie wkładek higienicznych, sport, nieprawidłowa higiena intymna, a nawet stres.

Objawy infekcji intymnych – jak je rozpoznać?

Nie sposób przeoczyć zakażenia okolic intymnych. Naszą uwagę zwracają:
1) Wydzielina o specyficznym zapachu i konsystencji.
2) Świąd, pieczenie okolicy pochwy i warg sromowych.
3) Podrażnienie, zaczerwienienie i obrzęk warg sromowych.

Rodzaje infekcji intymnych

W zależności od czynnika wywołującego zakażenie pochwy rozróżniamy:
bakteryjne zapalenie pochwy – podrażnienie okolicy sromu, obfite upławy o specyficznym, rybim zapachu mogą świadczyć o zapaleniu pochwy. Bakteryjne zapalenie pochwy powstaje, gdy w pochwie namnożą się organizmy beztlenowe (np. Mobiluncus, Gardnerella vaginalis, Mycoplasma i Prevotella), które w konsekwencji zastępują Lactobacilli i wpływają na podwyższenie pH pochwy;
drożdżakowe zapalenie pochwy i sromu (wywołane najczęściej Candida albicans) – Kandydoza objawia się: gęstymi, białymi, grudkowatymi upławami, świądem, pieczeniem, podrażnieniem, obrzękiem sromu, pęknięciami i otarciami naskórka w następstwie drapania, pieczeniem przy oddawaniu moczu lub bólem narządów płciowych w trakcie współżycia;
infekcje mieszane bakteryjno-grzybicze;
waginoza rzęsistkowa – zapalenie pochwy, wywoływane jest przez wiciowca Trichomonas vaginalis i objawia się obfitą, pienistą wydzieliną o barwie żółtej lub zielonkawej, świądem i podrażnieniem okolic intymnych oraz bolesnością w trakcie stosunku seksualnego.

Leczenie infekcji intymnych

Leki na infekcje intymne w dużej części dostępne są bez recepty. Maści, kremy, globulki dopochwowe i płyny do irygacji pochwy, stanowią skuteczną metodę terapii, zwłaszcza w przypadku infekcji niepowikłanych.
Podstawą leczenia zakażeń pochwy jest doustne bądź dopochwowe podawanie probiotyków o właściwym szczepie bakterii i odpowiednim dawkowaniu, np. PROVAG, ILADIAN DIRECT PLUS. Egzogenne ludzkie bakterie utrzymują prawidłową florę bakteryjną, ograniczają infekcje i zapobiegają nawrotom bakteryjnego zapalenia pochwy.
Wskazane są irygacje pochwy, np. TANTUM ROSA z benzydaminą, która działa przeciwbólowo oraz miejscowo znieczulająco i odkażająco. Preparat dostępny jest w postaci saszetek do rozpuszczenia w wodzie z irygatorem, bądź gotowego płynu w butelkach z irygatorem jednorazowego użytku.
W celu zniwelowania świądu, zaczerwienienia, obrzęku i pieczenia stref intymnych sprawdza się krem CLOTRIMAZOLUM. Clotrimazolum w kremie lub płynie hamuje rozwój większości grzybów w tym: dermatofitów, Candida, Cryptococcus neoformans, Malassezia, Aspergillus i bakterii Gram-dodatnich.
Infekcje bakteryjne pochwy, grzybicę pochwy, jak i infekcje mieszane bakteryjno-grzybicze leczy ILADIAN DIRECT PLUS. lladian direct plus, jako jedyne tabletki dopochwowe na rynku zawierają inulinę, która sprzyja rozwojowi naturalnej flory bakteryjnej.

Uwaga! Preparaty bez recepty to środki doraźne, stosowane profilaktycznie w sytuacji, gdy stan zapalny dopiero się zaczął bądź nie ma możliwości skonsultowania się z lekarzem. W przypadku niepowodzenia terapii lekami OTC konieczna jest wizyta u ginekologa.

Należy pamiętać, że przy zmaganiu się z zapaleniem pochwy i sromu niezwłoczna okazuje się diagnostyka,  ustalenie odpowiedniego schematu leczenia, które nie doprowadzi do nawrotowych infekcji, a sprawi, że objawy ustąpią.

Dodaj komentarz