okolice intymne u kobiet
Zdrowie i uroda Redakcja "Aptelia.pl"
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 38977 razy

Infekcje intymne – częsty problem kobiet

Nawracające infekcje intymne to problem dotykający kobiet. Zakażenia okolic intymnych pojawiają się z różnych przyczyn, określane są chorobami nawracającymi – ich nieleczenie skutkuje poważnymi konsekwencjami. Pochwa jest przyjaznym siedliskiem dla szkodliwych drobnoustrojów, które łatwo dostają się do dróg rodnych ze strefy okołoodbytniczej, od partnera seksualnego, bądź ze skóry. Infekcjom intymnym sprzyja wiele czynników: antybiotykoterapia, antykoncepcja hormonalna, ciąża, bielizna nieprzepuszczająca powietrza, zbyt częste stosowanie wkładek higienicznych, sport, nieprawidłowa higiena intymna, a nawet stres.

Spis treści


  1. Objawy infekcji intymnych – jak je rozpoznać?
  2. Rodzaje infekcji intymnych
  3. Leczenie infekcji intymnych

Objawy infekcji intymnych – jak je rozpoznać?

Nie sposób przeoczyć zakażenia okolic intymnych. Naszą uwagę zwracają:
1) Wydzielina o specyficznym zapachu i konsystencji.
2) Świąd, pieczenie okolicy pochwy i warg sromowych.
3) Podrażnienie, zaczerwienienie i obrzęk warg sromowych.

Kup w aptece: Środki na infekcje intymne

Rodzaje infekcji intymnych

W zależności od czynnika wywołującego zakażenie pochwy rozróżniamy:
bakteryjne zapalenie pochwy – podrażnienie okolicy sromu, obfite upławy o specyficznym, rybim zapachu mogą świadczyć o zapaleniu pochwy. Bakteryjne zapalenie pochwy powstaje, gdy w pochwie namnożą się organizmy beztlenowe (np. Mobiluncus, Gardnerella vaginalis, Mycoplasma i Prevotella), które w konsekwencji zastępują Lactobacilli i wpływają na podwyższenie pH pochwy;
drożdżakowe zapalenie pochwy i sromu (wywołane najczęściej Candida albicans) – Kandydoza objawia się: gęstymi, białymi, grudkowatymi upławami, świądem, pieczeniem, podrażnieniem, obrzękiem sromu, pęknięciami i otarciami naskórka w następstwie drapania, pieczeniem przy oddawaniu moczu lub bólem narządów płciowych w trakcie współżycia;
infekcje mieszane bakteryjno-grzybicze;
waginoza rzęsistkowa – zapalenie pochwy, wywoływane jest przez wiciowca Trichomonas vaginalis i objawia się obfitą, pienistą wydzieliną o barwie żółtej lub zielonkawej, świądem i podrażnieniem okolic intymnych oraz bolesnością w trakcie stosunku seksualnego.

Warto przeczytać: Suchość pochwy - przyczyny i leczenie

Powiązane produkty

Leczenie infekcji intymnych

Leki na infekcje intymne w dużej części dostępne są bez recepty. Maści, kremy, globulki dopochwowe i płyny do irygacji pochwy, stanowią skuteczną metodę terapii, zwłaszcza w przypadku infekcji niepowikłanych.
Podstawą leczenia zakażeń pochwy jest doustne bądź dopochwowe podawanie probiotyków o właściwym szczepie bakterii i odpowiednim dawkowaniu. Egzogenne ludzkie bakterie utrzymują prawidłową florę bakteryjną, ograniczają infekcje i zapobiegają nawrotom bakteryjnego zapalenia pochwy.
W celu zniwelowania świądu, zaczerwienienia, obrzęku i pieczenia stref intymnych sprawdza się krem CLOTRIMAZOLUM. Clotrimazolum w kremie lub płynie hamuje rozwój większości grzybów w tym: dermatofitów, Candida, Cryptococcus neoformans, Malassezia, Aspergillus i bakterii Gram-dodatnich.

Należy pamiętać, że przy zmaganiu się z zapaleniem pochwy i sromu niezwłoczna okazuje się diagnostyka,  ustalenie odpowiedniego schematu leczenia, które nie doprowadzi do nawrotowych infekcji, a sprawi, że objawy ustąpią.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij