Jak dbać o wrażliwą cerę latem?

Cera wrażliwa jest wymagająca, delikatna, a więc i trudna w pielęgnacji. Wymaga szczególnej opieki. Wystarczy zastosować nieodpowiedni kosmetyk lub wystawić twarz na działanie zbyt silnych promieni słonecznych, by pojawiły się krostki, czerwone plamki, pieczenie i swędzenie. Zmiana wody czy detergentu od razu wywołuje reakcję. Problem wrażliwej skóry dotyczy bardzo dużej grupy dorosłych – prawie połowa kobiet i mężczyzn zmaga się z tymi dolegliwościami. Nie ma na to lekarstwa, możemy jedynie nauczyć się odpowiednio dbać o swoją cerę, by minimalizować możliwe reakcje. Lato – czas opalania, wysokich temperatur, podróży, to czas, w którym osoby z wrażliwą cerą powinny szczególnie o siebie zadbać.

Czego nie lubi cera wrażliwa?

Cera wrażliwa nie lubi zmian, detergentów i braku pielęgnacji. Szczególnie szkodliwa jest dla niej chlorowana woda – praktycznie nie do uniknięcia latem. Równie nieprzyjazne są dla tego typu cery gwałtowne zmiany temperatur. Wrażliwość cery jest nie tylko naszą wrodzoną cechą, możemy ją sobie sami sprawić, nieodpowiednio pielęgnując naszą skórę. Dlatego przestrzegajmy podstawowych zasad – stosujmy kremy z filtrami UV latem i zimą, oczyszczajmy cerę delikatnymi preparatami i nawilżajmy ją, tak, by wyeliminować możliwość upośledzenia komórek skóry.

Czym różni się skóra wrażliwa od skóry normalnej?

Skóra wrażliwa jest bardziej napięta niż normalna. Często swędzi, piecze, nie jest tak odporna na działanie czynników zewnętrznych. Szybko alarmuje, że coś jej nie pasuje – pojawiają się wysypki, zaczerwienienia, a nawet uciążliwy ból, wywołany napięciem. Skóra wrażliwa ma zaburzone mechanizmy obronne – najczęściej jest to wynik przesuszenia, niedostatecznej wilgotności oraz zmiany ph skóry, do którego dochodzi podczas stosowania nieodpowiednich kosmetyków. Uszkodzenie ochronnej warstwy hydrolipidowej, zmienia naturalną barierę obronną skóry.

Alergia czy wrażliwość? Jak odróżnić skórę wrażliwą od alergicznej?

Skóra alergiczna reaguje znacznie później niż skóra wrażliwa. Pierwsze objawy styczności szkodliwych czynników zewnętrznych z cerą wrażliwą pojawiają się błyskawicznie! Choć same objawy w obydwu tych przypadkach są podobne, to czas ich występowania pozwala nam określić, czy to aby na pewno nie reakcja alergiczna, a po prostu właściwość cery. Rumienie, wysypki, łuszczenie, wysuszenie czy plamy – pojawić się mogą po zastosowaniu praktycznie wszystkich substancji. Każdy inaczej może zareagować na wybrane składniki w kosmetykach.

Niestety reakcje te wywołują także czynniki naturalne – pyłki roślin, jedzenie, sierść zwierząt, suche powietrze czy obecne w otoczeniu środki chemiczne, które nie mają bezpośredniego kontaktu z naszą twarzą. Składniki naturalne mogą być jeszcze bardziej szkodliwe niż substancje chemiczne. W takich przypadkach niezbędna jest terapia farmakologiczna.

Życie w biegu, ciągły stres, brak czasu dla siebie to główni wrogowie naszej cery, często nawet nie zauważamy, że nasza skóra komunikuje nam coś ważnego i mimo niepokojących reakcji wciąż stosujemy nienajlepsze dla nas kosmetyki. Warto na chwilę przystanąć i poobserwować nasze ciało. Skóra daje nam także komunikaty, że coś się z nami dzieje. To po cerze widzimy jak bardzo jesteśmy zmęczeni, czy coś nam dolega. W takiej sytuacji należy przyjrzeć się temu, co jemy, jak funkcjonujemy i sprawdzić, czy rzeczywiście zmagamy się z określonym typem cery, czy może trapi nas inne schorzenie.

Jak więc dbać o cerę wrażliwą latem?

Nawilżenie to klucz od sukcesu. Należy dbać nie tylko o odpowiednie nawilżenie samej cery, ale i o odpowiednie nawodnienie całego organizmu. Kondycja ciała bezpośrednio przekłada się na kondycję cery. Codziennie powinniśmy wypijać dwa litry wody, warto do każdej szklanki dać kilka kropel cytryny. Wtedy lepiej wchłaniamy wodę, nawadniając tym samym organizm. Nie zapominajmy również o kremach z filtrami UV – poparzenie słoneczne skóry może mieć naprawdę złe skutki. Oprócz tego warto zaopatrzyć się w wodę w sprayu, bądź napar z rumianku.

Kremy dopasowane do cery wrażliwej powinny zawierać niewiele składników czynnych i substancji dodatkowych, takich jak substancje barwiące czy zapachowe. Im mniejszy skład kremu, tym lepiej. Kosmetyki dla cery wrażliwej powinny zawierać kwasy tłuszczowe, ceramidy, witaminę E, pantenol. Pomocne są również takie składniki jak kwas hialuronowy, wyciągi z melisy czy ogórecznika lekarskiego. Kremy należy wklepywać delikatnie. Dobrze jest nawilżać twarz w ciągu dnia, stosując na przykład wodę w sprayu. W przypadku makijażu i kolorowych kosmetyków, należy wybrać produkty przeznaczone do wrażliwej cery, czyli takie, które nie zawierają substancji typu chrom czy nikiel. Oczyszczając twarz, skorzystaj z płynu do demakijażu bez konserwantów o neutralnym ph.

Lato i wrażliwa cera

Latem należy szczególnie zadbać o swoją cerę. Chronić ją przed słońcem, nawilżać, unikać kontaktu z chlorem, jak i piaskiem. Warto mieć zawsze przy sobie mgiełkę w sprayu, pozwalającą na nawilżenie skóry w każdym momencie. Wyjeżdżając, nie zapomnij zabrać wszystkich swoich kosmetyków, skorzystanie z hotelowych próbek może Ci skutecznie popsuć wakacje. Skóra wrażliwa wymaga opieki i troski, a także stałej obserwacji i dostosowywania kosmetyków do jej potrzeb. Stale się zmienia i każdego dnia może mieć inne wymagania. Dlatego tak ważne jest, by obserwować, analizować i dostosowywać swoje nawyki do potrzeb swojej cery.

Dodaj komentarz