Jak pozbyć się kurzajek i brodawek?

Wirus brodawczaka ludzkiego odpowiedzialny jest za różnego rodzaju schorzenia, jednym z nich są kurzajki i brodawki, które pojawiają się w nieoczekiwanych momentach. Brodawki od kurzajek różnią się tym, że brodawki nie są zakaźne, ani groźne.

Kurzajki a brodawki – znaczące różnice

Kurzajki rozprzestrzeniają się poprzez dotyk, trudno się ich pozbyć. Kurzajki to grudkowate, szarobrunatne narośla o szorstkiej powierzchni. Jeśli pojawiają się w okolicy paznokcia mogą unosić płytkę i powodować silny ból. Jeśli osoba zmagająca się z kurzajkami będzie obgryzać zmienione chorobowo miejsce, kurzajki mogą pojawić się w okolicy ust, a stąd naprawdę trudno jest się ich pozbyć. Kurzajki są nieprzewidywalne. Jednego dnia pojawia się ich kilka, a za parę dni nieoczekiwanie wszystkie znikają. Kurzajki pojawiające się na stopach powodują stany zapalne, a więc i wywołują ból, często uniemożliwiają poruszanie się. A te pojawiające się na dłoniach są najbardziej zaraźliwe – wystarczy przybić piątkę ze znajomym, by go zarazić wirusem. Brodawki także są wywoływane przez wirusa hpv, jednak nie rozprzestrzeniają się aż tak bezwzględnie. Wyrastają w określonych punktach – najlepiej w okolicach pachwin, pod biustem, przy zgięciu kolan. Powoli rosną w jednym miejscu, w okolicy występowania brodawek, pojawia się ich coraz więcej. Tak brodawki, jak i kurzajki wywoływane są przez wirusa hpv, czyli wirusa brodawczaka ludzkiego, znanego nam pod wieloma postaciami. Genotypy HPV 16, 18 i 33 uznawane są za jedne z najcięższych, mają onkogenne działanie.

O czym należy pamiętać przy kurzajkach i brodawkach?

Przede wszystkim o nierozdrapywaniu kurzajek i o specjalnej higienie. Jeśli wiesz, że zmagasz się z wirusem, korzystaj z osobnego ręcznika, nie chodź boso po domu, unikaj basenów, saun, solarium i szatni – w ten sposób uchronisz innych przed zarażeniem. Aby nie narażać się na niebezpieczeństwo lepiej nie pożyczać narzędzi do pedicure ani manicure, a skórki przy paznokciach wycinać z rozwagą. Kurzajki szczególnie często atakują dzieci, które mają dużo styczności ze sobą, jak i wspólnymi przedmiotami. Dzieląc się zabawkami w przedszkolu, dzielą się także wirusami. Pamiętajmy więc o szybkiej reakcji. Jak tylko zauważysz jedną kurzajkę u dziecka – zaklej ją specjalnym preparatem działającym niszcząco na wirusa, jak i chroniąco przed rozprzestrzenianiem się choroby.

Jak usunąć kurzajki i brodawki?

Jest wiele metod dostępnych do usuwania kurzajek, ale żadna z nich nie cieszy się 100% skutecznością. W aptekach dostępne są płyny niszczące zmiany, specjalne zamrażacze, jak i plastry przeciw rozprzestrzenianiu się choroby. Czy warto z nich korzystać? Tak! Nawet jeśli nie uda Wam się za pierwszym razem usunąć kurzajki czy brodawki, to z pewnością osłabicie działanie wirusa. Jak pisaliśmy wcześniej to dolegliwość, która zachowuje się co najmniej nieoczekiwanie. Czasem długotrwałe leczenie nie przynosi oczekiwanych efektów, a gdy zaprzestajemy oddziaływać na zmiany chorobowe to znikają same. Tak się dzieje w przypadku zaawansowanej choroby. Jeśli zauważamy pierwsze symptomy i pierwsze wykwity mamy bardzo duże szanse na ich usunięcie za pomocą dostępnych w aptece preparatów. W przypadku opornych na leczenie kurzajek należy skontaktować się z lekarzem dermatologiem i wybrać bardziej inwazyjną metodą usuwania wirusa.