Kurzajka – czym jest i jak można się jej pozbyć domowymi sposobami?
Zdrowie i uroda Paulina Bulek
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 62565 razy

Kurzajka – czym jest i jak można się jej pozbyć domowymi sposobami?

Kurzajka jest zmianą skórną wywołaną przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Inaczej nazywa się ją brodawką wirusową. Ma wygląd nieestetycznej narośli, a jej usunięcie jest długotrwałe i wymaga cierpliwości.

Spis treści


  1. Kurzajka – co to jest, jak wygląda i jak można się nią zarazić?
  2. Jak pozbyć się kurzajki?
  3. Jakie są domowe sposoby na kurzajki?

Kurzajki, czyli tzw. brodawki, to zmiany skórne wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Z wyglądu przypominają grudkowatą narośl. Przeważnie mają kolor ciała, ale bywają też szare lub brązowe. Jak je skutecznie wyleczyć? Czy są domowe sposoby ich zwalczania?

KURZAJKA – CO TO JEST, JAK WYGLĄDA I JAK MOŻNA SIĘ NIĄ ZARAZIĆ?

Najczęściej kurzajka ma kilka milimetrów wielkości, chociaż czasami zdarzają się nawet takie kurzajki, które osiągają 2 cm. Zazwyczaj pojawiają się na dłoniach i stopach, ale mogą również wyrosnąć na innych częściach ciała. Kurzajki wywołują dyskomfort. Generalnie są bezbolesne, choć niektóre mogą wywoływać ból i swędzenie. Na powierzchni kurzajki można zobaczyć czarne kropeczki.

Kup w aptece: Preparaty na kurzajki i brodawki

Kurzajkę wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Można się nią zarazić poprzez kontakt z osobą chorującą na kurzajki lub z przedmiotem, którego dotykała. Największe prawdopodobieństwo zarażenia występuje w miejscach, w których korzysta się ze wspólnej przestrzeni, takich jak siłownie, baseny, sauny, szatnie. Istnieje także ryzyko zarażenia się wirusem brodawczaka ludzkiego poprzez stosunek płciowy.

Najbardziej na zarażenie kurzajkami są narażone osoby o obniżonej odporności organizmu. Jeśli na dłoniach lub stopach mamy uszkodzony naskórek, np. drobną rankę lub otarcie, to jest to doskonała droga dla wirusa HPV do wniknięcia do naszego organizmu.

Przeważnie od chwili, w której mogliśmy zarazić się kurzajkami, do momentu ich pojawienia się na ciele może upłynąć sporo czasu, nawet kilka miesięcy. W tym czasie nie jesteśmy świadomi tego, że możemy już być nosicielami tego wirusa i zarażać inne osoby. Kurzajki najczęściej występują u dzieci i młodzieży, ponieważ w tych grupach wiekowych bardzo łatwo jest o zakażenie.

JAK POZBYĆ SIĘ KURZAJKI?

Gdy pojawi się kurzajka, to najlepiej rozpocząć domowe leczenie środkami z apteki, które można kupić bez recepty. Są to środki złuszczające. Mają w swoim składzie m.in.: kwas salicylowy, mlekowy czy azotan srebra. Dostępne są w formie żelu, maści, płynu, plastra, a nawet sztyftu. Wymagane jest jednak ich długotrwałe stosowanie. Poprawę da się zauważyć po tygodniu lub dwóch od pierwszego zastosowania preparatów, a najlepsze wyniki leczenia osiąga się od około sześciu do ośmiu tygodni od rozpoczęcia leczenia.

Jeśli leki, które możemy kupić bez recepty, nie przynoszą rezultatu, trzeba udać się do lekarza. Pomoże on dobrać najlepszą metodę usuwania kurzajek. Zaleci silniejsze preparaty albo wykona zabieg usunięcia kurzajki.

Mechaniczne usunięcie kurzajki można przeprowadzić za pośrednictwem:

  • zabiegu chirurgicznego, tzw. łyżeczkowania kurzajki – lekarz znieczula miejscowo pacjenta i za pomocą narzędzi elektrochirurgicznych wycina kurzajkę;

  • laserowego usunięcia – za pomocą skoncentrowanej wiązki światła lasera lekarz w bezpieczny sposób wypala kurzajkę, po wcześniejszym miejscowym znieczuleniu pacjenta;

  • wymrażania, tzw. krioterapii – przy pomocy ciekłego azotu lekarz zamraża kurzajkę. Po zabiegu mogą pojawić się zaczerwienienie i pęcherz, które znikną po pewnym czasie;

  • elektrokoagulacji – lekarz specjalnym narzędziem, za pomocą prądu, wypala kurzajkę, znieczulając wcześniej pacjenta w miejscu zabiegu.

Przeczytaj również: HIV - co warto wiedzieć o objawach zakażenia wirusem?

Powiązane produkty

JAKIE SĄ DOMOWE SPOSOBY NA KURZAJKI?

Zanim udamy się do lekarza i apteki, możemy spróbować samodzielnie wyleczyć kurzajki domowymi sposobami. Proces ten wymaga systematyczności i wytrwałości, ale warto spróbować.

Najprostszym domowym sposobem na kurzajki jest zastosowanie okładów ze zmiażdżonego ząbka czosnku. Przeciśnięty przez praskę czosnek należy przykładać do brodawki kilka razy dziennie. Po nałożeniu czosnku na kurzajkę trzeba zakleić miejsce opatrunkiem z plastra. Przy stosowaniu czosnku powinniśmy zachować szczególną ostrożność, gdyż może on podrażnić naszą skórę, a nawet w skrajnych przypadkach wywołać jej poparzenie.

Na kurzajki warto też zastosować olejek z drzewa herbacianego. Należy smarować kurzajkę nierozcieńczonym olejkiem dwa razy dziennie. Po posmarowaniu trzeba poczekać, aż olejek się wchłonie. Już po kilku dniach brodawka powinna zacząć się zmniejszać. Olejek z drzewa herbacianego ma silne działanie przeciwwirusowe i odkażające, dlatego bardzo dobrze radzi sobie ze zwalczaniem wirusa HPV.

Dobrym sposobem do wypróbowania jest też olejek z oregano. Należy nacierać nim kurzajkę dwa razy dziennie. Kuracja powinna potrwać około dwóch miesięcy, by całkowicie usunąć zmianę.

Olejek imbirowy również sprawdzi się w walce z kurzajkami. Jego przeciwwirusowe właściwości sprawiają, że hamuje rozwój kurzajek i ma działanie zmniejszające brodawkę. Trzeba stosować go dwa razy dziennie przez dwa miesiące, wtedy zmiana powinna zniknąć.

Godne rozważenia jest także połączenie dwóch kropel wody, kropli olejku z drzewa herbacianego i kropli octu jabłkowego. Taką miksturą należy nacierać kurzajkę, a nawet pokusić się o okład z niej, który zabezpiecza się bandażem. Opatrunek powinno zmieniać się co kilka godzin.

Na kurzajki można zastosować ponadto glistnik, czyli tzw. jaskółcze ziele. Sok ze świeżo złamanej łodygi tej rośliny ma właściwości bakterio- i wirusobójcze. Szczególnie dobrze działa na wirusa brodawczaka ludzkiego HPV, który jest przyczyną powstawania kurzajek.

Pospolicie rosnący chwast – mniszek lekarski – także będzie pomocny przy zwalczaniu kurzajek. Sokiem ze świeżo złamanej łodygi, tzw. mleczkiem, należy nacierać brodawkę, a następnie owinąć miejsce bandażem. Poleca się go szczególnie na początku powstawania kurzajki.

Sprawdź także: Co na kurzajki na palcu sprawdza się najlepiej?

Bibliografia

  1. M. Goyal-Stec, S. Majewski, Leczenie brodawek skórnych wywołanych przez wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV, human papillomavirus), “Postępy Dermatologii i Alergologii” 2006, nr 4.

  2. C.S. Kwok, R. Holland, S. Gibbs, Efficacy of topical treatments for cutaneous warts: a meta-analysis and pooled analysis of randomized controlled trials, “The British Journal of Dermatology” 2011, nr 2.

  3. K. Padlewska, Medycyna estetyczna i kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij