Jak przetrwać upały w mieście?

Lejący się żar z nieba to wymarzona pogoda na wakacyjny urlop. Jednak, gdy obowiązki nie pozwalają nam wyjechać nad jezioro lub zostać w klimatyzowanym domu, wysokie temperatury stają się bardzo uciążliwe. Dowiedz się, jak przetrwać upały w mieście.

Prawidłowa dieta i odpowiednie nawilżenie

W trakcie największych upałów większość z nas traci apetyt, jednak nie powinniśmy rezygnować z posiłków w ciągu dnia. Latem powinniśmy przejść na lekkostrawną dietę, pełną warzyw i owoców. Z warzyw warto wybierać przede wszystkim pomidory, które zawierają dużo potasu, ogórki, które doskonale nawadniają, a także takie warzywa sezonowe, jak fasolka szparagowa czy botwinka. Do najzdrowszych owoców sezonowych zaliczają się: agrest, czereśnie, morele, porzeczki oraz truskawki.

Latem w sposób szczególny powinniśmy dbać o prawidłowe nawodnienie. Jeśli trudno nam pić wodę, warto dodać do niej miętę, cytrynę, pomarańczę czy truskawki. Taka lemoniada jest znacznie zdrowsza niż kupna woda smakowa. Aby jeszcze lepiej nawodnić organizm, w upały warto sięgać po elektrolity. Staramy się pić małymi porcjami – szklanka wypita co godzinę, a nawet kilka łyków co kwadrans lepiej nawodnią nasz organizm, niż litr wody wypity co kilka godzin.

Jak ubierać się w upały do pracy?

Gdy temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza, powinniśmy ubierać się w luźne, przewiewne ubrania. W upalne dni najlepiej sprawdzają się bawełniane i lniane spodnie, koszule lub sukienki. Warto w te dni wybierać długie nogawki i rękawy, które osłonią nas przed promieniami słonecznymi. Wszystkie ubrania powinny być też w jasnych kolorach, które odbijają promienie UV. Z butów wybierajmy odkryte sandałki, ażurowe baleriny lub przewiewne, lekkie buty uszyte z oddychającego materiału, np. lnu. Dobrze sprawdzają się także buty dla biegaczy – lekkie i z systemami zapewniającymi odpowiednią cyrkulację powietrza.

Nie zapominajmy o ochronie głowy – czapka, kapelusz, chusta na głowę lub po prosto parasolka zapewnią nam ochronę, dzięki której unikniemy przegrzania i udaru słonecznego. W słoneczne dni należy także chronić oczy, ale pamiętajmy, by wybierając okulary przeciwsłoneczne, zawsze sprawdzać czy posiadają odpowiedni filtr.

Pozostałe wskazówki, jak przetrwać upały w mieście

W miarę możliwości starajmy się nie wychodzić na dwór w godzinach, kiedy słońce grzeje najbardziej. Zaplanujmy dzień tak, by między godziną 10 a 15 zostać w domu lub najwyższe temperatury przetrwać w pracy. Gdy tylko wychodzimy na zewnątrz, szukajmy cienia. Jeśli w domu lub w pracy nie mamy klimatyzacji, schładzajmy pomieszczenie za pomocą wiatraka. Gdy słońce świeci w kierunku naszych okien, zamknijmy je i zasłońmy, by jak najmniej ciepła przedostało się do pomieszczenia. Całe mieszkanie zacznijmy wietrzyć dopiero po zachodzie słońca.

W upały, ale także w nieco chłodniejsze słoneczne dni, przed wyjściem z domu powinniśmy posmarować się balsamem z filtrem UV. O takiej ochronie przeciwsłonecznej należy pamiętać również wtedy, gdy w upały zakrywamy nogi i ręce oraz gdy poruszamy się głównie samochodem – promienie słoneczne przenikają także przez materiał i szklane szyby.

Każdy organizm jest inny i każdy z nas upały znosi na swój sposób. Istnieją jednak pewne uniwersalne zasady, do których należy się stosować, by upały nas nie osłabiły. Pamiętać należy, że odczuwane przez nas zmęczenie jest sygnałem wysyłanym przez nasz organizm – długo odczuwane mogą zwiastować ogólne pogorszenie stanu zdrowia, czego skutkiem mogą być omdlenia. Nie lekceważmy więc upałów, które dla naszego organizmu są niebezpieczne.