Jak uniknąć zakażenia?

Ostatnie badania polskiej firmy Bioavlee dowodzą jak wiele groźnych bakterii znajduje się w naszym bliskim otoczeniu. Podczas badania pod lupę wzięto ekrany smartfonów, monety, banknoty i tym podobne przedmioty. Większość bakterii oznaczono jako nie stanowiące zagrożenia, znaleziono jednak trzy rodzaje bakterii bardzo groźnych, które, jeśli zaatakują osobę o obniżonej odporności, mogą mieć tragiczne skutki. I tak na klamce w biurze, w uchwycie tramwaju i na rączce wózka sklepowego znaleziono bakterię odpowiedzialną za zakażenia krwi. Na ekranie smartfonu, banknotach i klawiaturze znaleziono gronkowca, a na klamce toalety miejskiej została wykryta Escherichia coli, oporna na większość antybiotyków. Podobnie jest z wirusami, krążącymi między nami i szukającymi dobrego wejścia do zarażenia.

Jak się bronić?

Najlepiej jest zapobiegać, a nie leczyć, dlatego też, należy przestrzegać zasad życia higienicznego. Czyli przed każdym jedzeniem i po wyjściu z toalety należy umyć ręce, nie opłukać, a namydlić, spłukać wodą i wytrzeć. Nie jadać w miejscach, co do których nie mamy pewności, że ich pracownicy zachowują standardy higieny i czystości – o tym sporo mogliśmy się dowiedzieć z show “Kuchenne rewolucje”. Należy sprawdzać daty przydatności do spożycia, a także sprawdzać, czy dane produkty były odpowiednio przechowywane. Najlepiej w okresie wzmożonej zachorowalności unikać jedzenia lodów, jak i ciastek z kremem czy potraw z majonezem, które mogłyby okazać się nieświeże. I przede wszystkich poddawać myciu owoce i warzywa (i to dokładnie). Najlepiej obrać je ze skórki przed spożyciem. Należy zwracać uwagę nie tylko na wygląd kupowanych produktów, ale i na to, w jakich warunkach były one przechowywane, bo to głównie od tego zależy, czy aby na pewno nic nam się nie stanie po ich zjedzeniu. Równie pomocne jest nawilżanie śluzówek nosa, przesuszanych przez ogrzewanie mieszkań w okresie jesienno-zimowym, jak i dbanie o nawilżenie gardła. Dzięki takim zabiegom nasz naturalny śluz utrudni drobnoustrojom dotarcie do naszego organizmu.

Czyhające niebezpieczeństwa

Oprócz zasad, istnieje kilka dobrych rad na to, by zachować zdrowie nienaruszone podczas zimy czy jesieni. Przede wszystkim nie powinniśmy się przegrzewać, ani nie doprowadzać do nadmiernego zmarznięcia. Choć dziś jest to dosyć trudne zadanie przy tak zmiennej pogodzie i tak wahających się temperaturach, to jednak sprawdzanie pogody i wyglądanie rano przez okno może nam pomóc w dopasowaniu odpowiedniej garderoby do dnia.

Dodaj komentarz