Jak wyjąć kleszcza?

Coraz przyjemniejsza pogoda zachęca do długich spacerów. Lasy, parki, tereny przy jeziorach, rzekach – to najchętniej wybierane miejsca na wycieczki. A w nich czekają całe gromady kleszczy. Badacze – meteorolodzy i przyrodnicy, określają ten sezon kleszczowym – to wyjątkowy rok pod względem ilości kleszczy, jakie się pojawiają w naszym otoczeniu. Dlatego przestrzegamy przed zagrożeniem i podpowiadamy jak zachować się w obliczu spotkania z insektem.

Kleszcz – jak wygląda i dlaczego jest groźny?

Kleszcz wygląda jak mały pajączek. Ma 8 nóżek i okrągły tułów. Kleszcze mają nożycowate szczękoczułki, za pomocą których wbijają się w skórę i wysysają krew. Są nosicielami różnych, zagrażających naszemu życiu chorób. Ich ugryzienie zazwyczaj bywa bezbolesne, często więc nie zauważamy go od razu. A im szybciej wyciągniemy go z ciała, tym mniejsze jest ryzyko zarażenia się chorobą odkleszczową. Kleszcze najchętniej wybierają miejsca wkłucia takie jak: głowa, włosy, zgięcia stawów, pachy, pośladki i miejsca intymne – najlepsze dla ich miejsca żerowania. Dlatego po spacerze w lesie powinniśmy bardzo dokładnie obejrzeć całe swoje ciało w poszukiwaniu niechcianych gości. Z roku na rok jesteśmy coraz bardziej świadomi zagrożenia, jakie stanowią kleszcze. Borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu to choroby trudne do leczenia i często nieuleczalne. Plaga kleszczy związana jest z ociepleniem klimatu – łagodna zima przyczynia się do niewystarczającego ujarzmienia pasożytów.

Jak wyjąć kleszcza?

Trudno uniknąć zagrożenia, jeśli nie chcemy zamknąć się w domu i unikać aktywności na świeżym powietrzu. Warto przed każdym spacerem użyć sprayu odstraszającego kleszcze i komary. To zabezpieczy nas chociaż na trochę. Warto zainwestować w odpowiednie obroże czy preparaty dla naszych zwierząt. One są szczególnie narażone na inwazję kleszczy. Jeśli jednak nie uchronimy się przed wgryzieniem kleszcza, musimy zareagować i go usunąć. Nie jest to trudne, ale wymaga wiedzy jak tego dokonać. Im szybciej, tym lepiej, nie zwlekajcie. Niepełne usunięcie kleszcza grozi srogimi konsekwencjami. A podrażnianie pasożyta skutkuje uruchomieniem jego mechanizmu obronnego i dostarczeniem do naszego organizmu wszystkich niechcianych substancji. Przy usuwaniu kleszcza nie wolno ukręcać tułowia od główki! Kleszcza wyciągamy jednym, konkretnym ruchem. Nie wolno również niczym smarować korpusu pasożyta! Nie pomagają w tym przypadku maślane czy miętowe okłady. Podrażnią one insekta, który zwymiotuje wprost do naszego ciała. Wyciskanie kleszcza również nie przyniesie pożądanych efektów. Jeśli kleszcz tkwił w naszym ciele ponad dobę, bardzo prawdopodobna będzie konieczność poddania się antybiotykoterapii. Po usunięciu kleszcza musimy obserwować miejsce wkucia, czy aby nie pojawił się rumień lub zaczerwienienie. Należy również obserwować swoje ciało, czy nie pojawiają się objawy grypopodobne, które mogą zwiastować boreliozę.

Czym wyjąć kleszcza? Narzędzia apteczne

Do wyjęcia kleszcza możemy użyć:

  • pęsety – najlepiej mieć w domu jedną przeznaczoną tylko i wyłącznie do tego celu, pęsetę zawsze należy wysterylizować, kleszcza należy złapać jak najbliżej skóry i jednym konkretnym ruchem z delikatnym przekręceniem w lewo wyjmij kleszcza, połóż go na białej kartce i obejrzyj czy na pewno wyszedł w całości, potem go zgnieć i najlepiej spal
  • Kleszczołapki, tzw. tick twister – specjalne narzędzie zaprojektowane do bezproblemowego wyjęcia kleszcza, ząbki wsuwamy pomiędzy kleszcza a skórę, lekko unosimy haczyk, przekręcamy 2-3 razy i wyciągamy kleszcza
  • karta do usuwania kleszczy – przypomina kartę płatniczą, łatwo i sprawnie możemy usunąć pasożyta, kartę wsuwamy pod kleszcza i jednym, płynnym ruchem wyciągamy insekta
  • lasso na kleszcze (np. Lasso Trix) – pętelkę umieszczamy blisko skóry, chwytamy kleszcza, zwalniamy przycisk, zaciskamy pętelkę, obracamy przyrząd w palcach w dowolnym kierunku i wykręcamy insekta. To idealne rozwiązanie do wyciągnięcia kleszcza z trudno dostępnych miejsc.

Każde miejsce po wyciągnięciu kleszcza należy dokładnie zdezynfekować, idealnie nada się do tego taki środek jak Octenisept.

Spray przeciw kleszczom powinien Was uchronić przed inwazją. Pamiętajcie o spryskaniu ciała przed każdym spacerem. Nie narażajcie się na choroby, których możecie uniknąć. Pamiętajcie również, że pierwsze 24h od wgryzienia się insekta są znaczące i im szybciej usuniecie niechcianego pasożyta, tym lepiej. W razie jakichkolwiek wątpliwości czy aby na pewno udało się Wam usunąć go z ciała, zgłoście się do lekarza. Kleszczy nie możemy ignorować!

Dodaj komentarz