Jak zadbać o apteczkę seniora?

Osoby starsze bardzo często zmuszone są korzystać z leków, z uwagi na naturalne przypadłości. Dlatego też ważne jest, aby nie zapominały o braniu tabletek, czy kolejnych wizytach u lekarza. Zwłaszcza wtedy, gdy osoba starsza musi sama poradzić sobie z przyjmowaniem leków – potrzebne jest odpowiednie uporządkowanie oraz przechowywanie wszystkich specyfików. O czym należy pamiętać dbając o apteczkę seniora? Czego nie powinno w niej zabraknąć? W jaki sposób powinniśmy przechowywać leki?

Jak przechowywać leki?

Wszystkie leki mają określony termin przydatności. Zażywanie przeterminowanych może grozić skutkami ubocznymi. Jeśli w swojej apteczce trafimy na leki, które są już po terminie ważności – oddajmy jej w pobliskiej aptece, zamiast wyrzucać bezpośrednio do kosza. Oprócz tego niektóre preparaty wymagają specjalnego przechowywania, np. w lodówce lub zacienionym miejscu o określonej temperaturze. Trzymanie ich w pobliżu źródła ciepła może być szkodliwe, albowiem takie leki mogą po prostu stracić swoje właściwości, co grozi utratą życia lub zdrowia osoby chorej.

W przypadku osób chorujących na różne dolegliwości bardzo ważne jest regularne przyjmowanie leków. Dobrze jest, aby mieć je zawsze przy sobie. Jeśli mamy do czynienia z osobą starszą, możemy dodatkowo posegregować tabletki lub kapsułki, by wiedziała, które kiedy wziąć. Przydatne okażą się tutaj specjalne pojemniki i kasetki do przechowywania leków. Najpopularniejsze posiadają przegródki na każdy dzień tygodnia. Bardziej szczegółowe podzielone są ze względu na godziny lub pory dnia. Zdecydowanie ułatwi to podawanie tabletek osobom starszym, które mogą zapomnieć o tym, kiedy zażyć, którą tabletkę.

Co powinno znaleźć się w apteczce?

Przede wszystkim w apteczce osoby starszej powinien panować porządek. Bałagan, poprzekładane opakowania leków, źle uporządkowane syropy mogą prowadzić do tego, że wiekowa osoba zapomni, co się gdzie znajduje lub co już spożyła. Stąd też konieczność uporządkowania, wyraźnego opisania leków. Można posegregować je wkładając do jednego pojemnika np. leki i tabletki przeciwbólowe i przeciwzapalne, do drugiego coś na przeziębienie lub obrzęki i stłuczenia.

Oprócz tego, w apteczce zawsze powinno być miejsce na leki, które są przyjmowane na stałe. Nie może zabraknąć dla nich miejsca. To one są najważniejsze i pozwalają seniorowi cieszyć się dalej całkiem dobrą formą. Warto też, aby zawsze pod ręką były także plastry, opatrunki i bandaże. Pamiętajmy, że woda utleniona po otwarciu dobrze, aby była przechowywana w lodówce. W widocznym miejscu powinniśmy umieścić numery kontaktowe do najważniejszych lekarzy lub pierwszej pomocy. Przydatne tutaj okażą się być np. tablice magnetyczne lub notesy z magnesem na lodówkę.