Jak zwiększyć libido? Porady dla kobiet i mężczyzn

Na spadek libido uskarżają się panie i panowie w różnym wieku. Coraz częściej problem ten dotyczy młodych ludzi. Niskie libido wynika z podłoża psychogennego lub organicznego, lub obu czynników jednocześnie. Dowiedz się, jak zwiększyć libido u kobiet i mężczyzn.

Od czego zależy libido?

Libido, czyli popęd seksualny, zależy między innymi od temperamentu. Każdy z nas ma inne potrzeby i dopóki nie odczuwamy problemów w sferze seksualnej, nie mamy powodów do obaw. Niestety z wielu powodów nasze libido może spaść, co odczujemy poprzez spadek samopoczucia, pewności siebie, a dość często również w relacjach z partnerem.

Przyczyny niskiego libido dzielimy na organiczne i psychogenne. Do organicznych zaliczamy różnego rodzaju choroby – depresję, cukrzycę, otyłość, nietrzymanie moczu. Ponadto niskie libido może wynikać z zaburzeń gospodarki hormonalnej. U kobiet zbyt wysoki poziom prolaktyny, u mężczyzn zbyt niski poziom testosteronu zmniejsza ochotę na seks. Ponadto na spadek libido mogą uskarżać się panie, które stosują antykoncepcję hormonalną. W tym przypadku dolegliwości należy skonsultować z lekarzem ginekologiem, który zaleci stosowanie innych tabletek lub całkowicie innej metody antykoncepcyjnej. Również stosowanie niektórych leków, między innymi antydepresantów, może obniżyć libido.

Do psychogennych przyczyn spadku libido zaliczamy przemęczenie, stres, niedobór snu, pogorszenie relacji z partnerem, rutynę, obawy przed ciążą, a także rygoryzm religijny. Osoby obserwujące mniejszą ochotę na współżycie, powinny prześledzić swoje codzienne nawyki – czy odpowiednio się odżywiamy, czy nie brakuje nam aktywności fizycznej, czy dobrze się wysypiamy, czy dbamy o nasze relacje z partnerem?

Jak zwiększyć libido u mężczyzn?

W walce ze spadkiem libida większe szanse mają mężczyźni. Dzięki środkom farmaceutycznym mogą zredukować problemy z erekcją. Do najskuteczniejszych tabletek na erekcję zaliczamy te z sildenafilem, ale przy mniejszych zaburzeniach wystarczają preparaty z żeń-szeniem, macą, ashwagandhą czy owocem buzdyganki.

Ponadto mężczyźni, którzy częściej chorują na choroby układu sercowo-naczyniowego, szczególną uwagę powinni zwrócić na stan zdrowia. Badania w kierunku nadciśnienia tętniczego, podniesionego poziomu cholesterolu czy cukrzycy mogą wyjaśnić przyczynę niskiego libido.

Skuteczne sposoby na zwiększenie libida u kobiet

Kobiety w walce o udane życie seksualne nie są jednak na straconej pozycji. Wykluczając takie przyczyny jak stres, niedobór snu czy relacje w związku, panie powinny wykonać badania hormonów. Być może źle dobrana antykoncepcja hormonalna, podwyższony poziom prolaktyny lub kortyzolu lub nieprawidłowo działająca tarczyca powodują mniejsze zainteresowanie seksem. Dodatkowo kobiety w sposób szczególny narażone są na niedobory żelaza – pierwiastka, bez którego brakuje nam energii.

Ogromny wpływ na libido ma aktywność fizyczna, podczas której redukuje się stres i zwiększa poziom endorfin, a także zbilansowana dieta, dzięki której utrzymujemy prawidłową masę ciała. Ponadto nieustannie powinniśmy pielęgnować związek, dbając by nie wkradła się do niego rutyna.