Kiedy biegunka atakuje

O biegunce możemy mówić w przypadku zbyt częstego wypróżniania się stolcem płynnym, nieuformowanym. Biegunka często jest incydentalna i jej przebieg jest wyjątkowo łagodny, co nie znaczy, że jest to stan normalny. Biegunki nie należy lekceważyć, może ona prowadzić do odwodnienia organizmu, jak i fizycznego wyczerpania. Jest to dolegliwość szczególnie niebezpieczna dla dzieci i seniorów, cierpiących na przewlekłe choroby. Powikłania po biegunce są groźne, mowa tu o zaburzeniach rytmu serca, kurczach mięśni, wybroczynach, jak i kłopotach z oddychaniem.

Przyczyny biegunki

Najczęstszymi przyczynami biegunki jest spożycie nieświeżego lub źle przechowywanego jedzenia, silne emocje, jak i przewlekłe stany zapalne jelit. Odpowiedzialne za to są wirusy (np. zakażenie rotawirusami w przypadku grypy żołądkowej) i bakterie (Salmonella, czy Escherichia coli), a także zatrucia substancjami chemicznymi, na jakie nasz organizm reaguje poprzez oczyszczanie. Z biegunką zmagają się również osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego, alergie pokarmowe różnego typu, zapalenia trzustki, jak i wahania hormonalne. To oczywiście nie wszystkie choroby, w przypadku których pojawia się biegunka. Zajmijmy się jednak metodami pomocy w przypadku biegunek, bowiem nie każda z nich wymaga specjalistycznego leczenia.

Jak sobie pomóc?

Przy wzmożonej częstotliwości wypróżnień warto zażyć węgiel leczniczy (rozpuścić w 1/2l letniej, przegotowanej wody 10-12 tabletek i wypić, po 4 godzinach, gdy objawy nie ustąpią, wypić kolejną porcję – 6 tabletek). Można również wziąć taki preparat jak Smecta. Trzeba dużo pić i jeść lekkostrawne rzeczy. Najlepiej unikać cukrów, które są pożywką dla wielu bakterii, mogą one znacząco pogorszyć sytuację przez fermentację w jelitach. Warto również zastosować probiotyki, docierające do jelit i odbudowujące naturalną florę bakteryjną. To oczywiście skróci czas trwania biegunki i pozwoli sprawniej wrócić do równowagi.

A co jeśli to nie zadziała?

Jeśli w przeciągu 1-2 dni sytuacja nie poprawi się, należy wziąć silniejszy lek hamujący perystaltykę jelit, taki jak Imodium czy Stoperan. Zazwyczaj wystarcza jedna dawka. Należy również przestrzegać restrykcyjnej diety – pierwszego dnia zrobić sobie głodówkę, drugiego jeść sucharki, a trzeciego kleik ryżowy, następnie powoli wprowadzać lekkostrawne pokarmy. Nie można zapomnieć o spożywaniu dużej ilości płynów. Po 3 dniach bezskutecznej walki może okazać się, że rozwinęło się zatrucie bakteryjne, jakiego nie sposób się pozbyć bez antybiotyków. Wtedy należy skontaktować się z lekarzem, który zadecyduje o sposobie leczenia.

Dodaj komentarz