Krem na dzień i krem na noc – czym różnią się kosmetyki do pielęgnacji twarzy?

W drogeriach na półkach widzimy kremy na dzień i na noc tej samej marki i nawet samej linii. Często zastanawiamy się, czym różnią się dwa łudząco podobne do siebie kosmetyki. Czy wypuszczanie na rynek dwóch różnych kremów to chwyt marketingowy? A może faktycznie oba kosmetyki są niezbędne w codziennej pielęgnacji? Co powinniśmy wiedzieć i czym się sugerować, wybierając krem do twarzy?

Krem na noc – działanie kosmetyków stosowanych na noc

Noc to czas, kiedy serce zwalnia tempo pracy, wolniej pracują także inne narządy wewnętrzne. Nasz organizm odpoczywa – ale nie cały. Podczas snu intensywniej pracują komórki skóry, która właśnie wtedy najlepiej się regeneruje, odbudowując zniszczenia powstałe za dnia.

Dlatego krem na noc powinien być odżywczy, zawierać wszystkie potrzebne substancje, dzięki którym rano skóra będzie promienna, zdrowa i gotowa na kolejny dzień pełen wyzwań. A wyzwania w postaci przyjęcia kolejnej dawki kosmetyków, promieni słonecznych, podmuchów wiatru nie są łatwymi wyzwaniami i czynniki te pozostawiają ślad na naszej skórze.

Dlatego krem na noc powinien być bogaty w witaminy A, C i E, w kwasy owocowe, minerały cynk, wapń i krzem i inne, które są potrzebne Twojej cerze. Krem na noc z reguły jest gęstszy od kremu na dzień. Po posmarowaniu się nim może pozostać tłusty film, skóra będzie wchłaniać krem kilka godzin. Jeśli masz cerę tłustą lub mieszaną, wybierz lżejszy krem odżywczy, również przeznaczony do stosowania na noc.

Ochronny krem na dzień – rola kremów na dzień w codziennej pielęgnacji

Kremy na dzień również powinny zawierać substancje odżywcze, ale kosmetyki te powinny przede wszystkim chronić przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Dlatego w każdym kremie na dzień obowiązkowo powinny znaleźć się filtry przeciwsłoneczne. Słońce, bez względu na porę roku, ma negatywny wpływ na naszą cerę. Pod jego wpływem nasza skóra się starzeje, wiotczeje, a brak ochrony przeciwsłonecznej może prowadzić do chorób skóry, w tym również nowotworów złośliwych.

Krem na dzień ma lekką konsystencję, wchłania się nie dłużej niż w przeciągu minut. Krem na dzień powinnyśmy nakładać codziennie – gdy robimy makijaż i gdy z niego rezygnujemy.

Jak dobrać krem na dzień i krem na noc?

Oba rodzaje kosmetyków powinniśmy dobierać według typu cery oraz wieku. Producenci kosmetyków ułatwiają nam zadanie, podając informację, dla kogo przeznaczony jest poszczególny kosmetyk. Warto jednak czytać składy i obserwować swoją skórę. Nawet, jeśli mamy swój ulubiony krem, co jakiś czas powinniśmy zastąpić go innym, ponieważ skóra się przyzwyczaja i krem przestaje nam pomagać, a czasami nawet może nam szkodzić. Po zużyciu jednej tubki innego kremu śmiało możemy wrócić do najlepszego kremu, jaki przetestowaliśmy.

Ogromne znaczenie ma też jakość kremu. Wybieraj najlepsze kremy, najlepiej wśród dermokosmetyków. Pamiętaj, że dobry krem to inwestycja na przyszłość – zdrowa i piękna skóra to marzenie większości z nas.