Leczenie homeopatyczne – na czym polega?

Przede wszystkim musimy rozróżnić dwie kwestie – ziołolecznictwo i homeopatię. Ziołolecznictwo bazuje na wyciągach z ziół i roślin o udowodnionym naukowo działaniu. Zioła działają objawowo, a niekoniecznie leczniczo. Homeopatia opiera się na stosowaniu najróżniejszych naturalnych substancji, w tym także surowców pochodzenia zwierzęcego i minerałów, które mają usuwać przyczynę choroby. A więc jest to zupełnie innego rodzaju oddziaływanie na zdrowie.

Homeopatia jako koncepcja leczenia została opracowana przez niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna. Głównym założeniem jest podanie osobie chorej wielokrotnie rozcieńczonych substancji, które w dużym stężeniu są chorobotwórcze. Substancje te podane w odpowiedniej dawce mają właściwości lecznice. Homeopatia wykorzystuje zasadę simile, czyli czym się strułeś, tym się lecz – podobne leczy się podobnym. Można to wyjaśnić na przykładzie kataru, który sztucznie wywołuje cebula, podrażniając błony śluzowe nosa. Ale sok z cebuli działa również lecząco na dolegliwości związane z katarem.

Dla kogo jest dobra homeopatia?

Homeopatia najczęściej stosowana jest u osób zmagających się z chorobami skóry, chorobami układu oddechowego, narządów ruchu, przewlekłych stanów zapalnych układu moczowego, jak i przy migrenach, neuralgiach i problemach z zatokami. Lekarz homeopata, podobnie jak lekarz zajmujący się tradycyjną medycyną, najpierw wykonuje badanie, zbiera wywiad medyczny, na podstawie czego ustala z jakim problemem mamy do czynienia i opracowuje najlepszą kurację. Środki homeopatyczne dobierane są tylko i wyłącznie indywidualnie – nie można dzielić się z członkami rodziny swoimi lekami.

Jakie leki homeopatyczne są dla nas dostępne?

Do wyboru mamy leki roślinne, uzyskiwane z pranalewek, czyli z procesu macerowania roślin lub ich części w alkoholu. Leki zwierzęce, których surowcami są całe owady, bądź ich narządy lub wydzieliny. Leki mineralne, które produkowane są z soli wapnia, związków siarki i tym podobnych minerałów. Leki roślinne znajdują zastosowanie w leczeniu objawów chorobowych, a leki pochodzenia zwierzęcego zwalczają ostre choroby i przewlekłe. Leki mineralne świetnie sprawdzają się w terapii schorzeń przewlekłych.

Na co należy uważać stosując leczenie homeopatyczne?

Najtrudniejszą częścią leczenie homeopatycznego jest dokładne postawienie diagnozy i zaproponowanie leczenia wybranymi preparatami. Leki te stają się lekarstwem tylko wtedy, gdy zachodzi prawdopodobieństwo, że to podobna substancja wywołała chorobę. Dlatego homeopatia wciąż nie jest tak popularna jak medycyna tradycyjna. Wymaga wielkiej czujności od lekarza homeopaty, a także dobrego zrozumienia swojego ciała przez pacjenta. Homeopatia istnieje od przełomu XVIII i XIX wieku, wciąż się rozwija i zdobywa coraz więcej zwolenników.