Legalna apteka internetowa

W ostatnim roku odbyła się kampania informacyjna “Kupuj w legalnych aptekach internetowych”. Akcja ta była odpowiedzią na powstające sklepy internetowej, mianujące się aptekami – wprowadzające w błąd pacjentów i zajmujące się handlem sfałszowanymi farmaceutykami. Dotyczy to w szczególności leków na potencję, na odchudzanie lub sterydów anabolicznych. W związku z rozwojem branży medycznej w internecie, coraz więcej osób korzysta z tego rodzaju udogodnień i kupuje leki, suplementy i wyroby farmaceutyczne przez internet. Nic więc dziwnego, że i oszuści rozpoczęli w sieci swoją akcję pod tytułem apteki internetowe.

Jak ustrzec się przed fałszywymi podmiotami? Jak ocenić czy wybrana apteka internetowa działa legalnie? Podpowiadamy jak zweryfikować aptekę online.

Tylko apteka stacjonarna może prowadzić aptekę internetową

Nie ma innej możliwości, by prowadzić aptekę internetową, taką jak nasza apteka-leki.pl, niż posiadanie apteki stacjonarnej, która rozszerza działalność. Na stronie e-apteki musi znajdować się adres apteki stacjonarnej, w której przechowywane są leki i z której są rozsyłane zgodnie z zamówieniami. Adres powinien być widoczny i łatwo dostępny, najlepiej w zakładce Kontakt lub na podstronie o firmie.

Niezbędne informacje urzędowe

Apteka internetowa zobowiązana jest do umieszczenia danych właściwego Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w tym: nazwę organu, adres. adres e-mail, numer telefonu. Oprócz tego należy umieścić link do Krajowego Rejestru Zezwoleń Na Prowadzenie Aptek Ogólnodostępnych, Punktów Aptecznych oraz Rejestru Udzielonych Zgód na Prowadzenie Aptek Szpitalnych i Zakładowych. Link powinien odsyłać do strony głównej rejestru lub do informacji o odwiedzanej właśnie aptece. Obrazek jaki towarzyszy weryfikacji w rejestrze wygląda tak:

Kliknij, żeby sprawdzić, czy ta strona internetowa działa zgodnie z prawem

Legalna apteka internetowa od maja 2015 roku musi umieścić na swojej stronie logotyp UE podlinkowany do wykazu aptek w Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) – tu również znajdują się informacje dotyczące prowadzonej działalności i jej zgłoszeniu do WIF.

Na stronie apteki internetowej dodatkowo powinien znaleźć się link do Biuletynu Informacji Publicznej GIF-u, który przedstawia przepisy regulujące sprzedaż wysyłkową w Polsce oraz informujące jakie ryzyko niesie zakup produktów leczniczych w Internecie. Warto choć raz zapoznać się z treścią biuletynu.

Ostatnią kwestią potwierdzającą legalność apteki internetowej jest zapewnienie pacjentowi telefonicznego dyżuru farmaceuty w godzinach pracy apteki oraz 2 godziny po terminie dostawy przesyłki (czyli od 9:00 do 19:00).

Co powinno wzbudzić w nas niepokój?

Przede wszystkim brak podstawowych danych, numeru kontaktowego, niemożność uzyskania porady telefonicznej lub uzyskanie niefachowej pomocy – łatwo to poznać, zadając podstawowe pytanie farmaceucie. Szybka i konkretna odpowiedź to dowód na prawidłowe działanie apteki internetowej. Uważajmy w każdym momencie, gdy apteka oferuje zbyt niskie ceny produktów – zdarzają się promocje i korzystne oferty, jednak nigdy nie stanowią potocznie zwanych ofert “pół darmo”. Sprawdźcie, czy w innych aptekach ceny danego preparatu są podobne.

Bezpieczeństwo zakupów leków i suplementów diety to bezpieczeństwo Waszego życia i zdrowia. Uważajcie na oszustów, którzy tylko czekają na nieświadomych Klientów. Zawsze sprawdźcie omówione wyżej linki i zapewnienia aptek, nim podejmiecie decyzję o zakupach.

Dodaj komentarz