Letnie porady – jak poradzić sobie z odwodnieniem organizmu?

Letnie upały potrafią nam nieźle uprzykrzyć życie, a z drugiej strony nie wyobrażamy sobie wakacyjnych dni nad jeziorem, morzem, w górach bez gorącego słońca. Lato powinno być upalne – przynajmniej do takiego stanu rzeczy jesteśmy przyzwyczajeni. A my powinniśmy wiedzieć, jak o siebie zadbać, by nie doprowadzać do odwodnienia organizmu.

Pierwsze oznaki odwodnienia

Dorośli powinni wypijać minimum 2 litry wody dziennie. To norma dla zdrowej osoby. Wody nie zastąpi kawa, ani dwie. Gdy brakuje w naszym organizmie elektrolitów, czujemy się osłabieni. Trudno skupić się na działaniu. Często odwodnieniu towarzyszy obniżone ciśnienie krwi, bolesne zaparcia, jak i zaburzenia rytmu serca. Starsi członkowie rodziny mogą omdleć lub skarżyć się na uporczywe zawroty głowy. Przez odwodnienie drżą mięśnie, dręczą nas skurcze, pojawiają się obrzęki nóg i kostek. Odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci, które pochłonięte zabawą w piasku zapominają o pragnieniu i łaknieniu. Najpierw powinniśmy spojrzeć na śluzówkę jamy ustnej dziecka. Powodem do niepokoju jest przesuszona i blada powłoka. Marudne, płaczące dzieci często źle się czują i nie potrafią określić, co tak właściwie im dolega. Dlatego rodzicu, bądź uważny na zachowanie dziecka i pilnuj, by nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Zadbaj również o swoje zdrowie. Picie słodkich, gazowanych napoi nie polepszy naszej sytuacji. Lepiej wybrać wodę z dodatkiem.

Jak szybko zaradzić odwodnieniu?

Pierwszą pomocą na odwodnienie jest przywrócenie równowagi izotonicznej. Możemy skorzystać w takiej sytuacji z tabletek musujących typu Litorsal lub samodzielnie wykonać napój izotoniczny. Połącz wodę z cząstkami cytryny lub limonki ze szczyptą soli. Najlepiej wybrać sól z obniżoną zawartością sodu. Znajduje się w niej potas i magnez. Taka mieszanka pomoże Ci odzyskać równowagę wodno-elektrolitową, a to szybko wpłynie na nasz układ nerwowy, mięśnie i ogólne samopoczucie. Popularną formą napoju izotonicznego jest również woda ze świeżym ogórkiem i imbirem. To wspaniały napój, który pomoże nam nie tylko nawodnić organizm, ale i oczyścić układ pokarmowy. Latem oczyszczamy się w naturalny sposób – poprzez wzmożoną potliwość, pozbywamy się różnego rodzaju toksyn. To dlatego picie zwiększonej ilości płynów jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Co zrobić w sytuacji awaryjnej?

W przypadku znaczącego spadku płynów w organizmie, omdlenia, drgawek, braku sił, należy natychmiast zgłosić się do lekarza po pomoc. Odwodnienie jest bardzo groźne dla wszystkich funkcji życiowych. Szczególną troską powinniśmy objąć kobiety w ciąży i matki karmiące. Wychodząc na letni spacer, pamiętajmy, by zabrać ze sobą butelkę wody.

Dodaj komentarz