Lukrecja – właściwości lecznicze i kosmetyczne

Lukrecja znana jest ze słodkiego smaku, wspaniałych właściwości kosmetycznych i silnych właściwości zdrowotnych. Na właściwościach lukrecji poznali się starożytni chińscy, greccy i rzymscy medycyny, z jej dobroczynnego wpływu na ludzki organizm korzystali medycy pod koniec średniowiecza i w epoce renesansu, zaś dzisiaj lukrecja poddawano jest wielu badaniom w laboratoriach na całym świecie. Dzięki wielu testom potwierdzono lecznicze i kosmetyczne właściwości lukrecji – poznaj je i zacznij z nich korzystać już teraz.

Kosmetyczne właściwości lukrecji

Lukrecja wykorzystywana jest w produkcji kosmetyków do twarzy i ciała. Z jednej strony, dzięki antybakteryjnym właściwościom, kosmetyki z lukrecją polecane są osobom z cerą mieszaną, tłustą i trądzikową. Lukrecja skutecznie zmniejsza ilość bakterii, które gromadzą się na skórze, jednocześnie redukując zmiany skórne. Lukrecja ma również silne właściwości nawilżające. Za sprawą glicyryzyny, głównego składnika lukrecji, cząsteczki wody wiążą się i na dłużej pozostają w skórze. Glicyryzna wraz z kwasem glicyretynowy działają antyalergicznie, przeciwłojotokowo, przeciwzapalnie, antyobrzękowo, łagodząco i antyoksydacyjnie. Kosmetyki z lukrecją regulują więc ilość wydzielanego sebum, łagodzą stany zapalne i skutecznie usuwają wolne rodniki, które odpowiedzialne są za procesy starzenia się skóry. Ponadto dzięki właściwościom hamującym procesy autoagresji, lukrecja wykorzystywana jest jako środek wspierający leczenie łuszczycy.

Lukrecja – właściwości lecznicze

Starożytni medycyny w pierwszej kolejności odkryli wykrztuśne właściwości lukrecji. Naparem z tej rośliny leczono kaszel suchy i kaszel mokry, również dzisiaj stosowany jest w leczeniu chorób gardła, oskrzeli czy zapalenia migdałków. Dość szybko odkryto również, że lukrecja łagodzi bóle żołądka, wspomaga trawienie. Współcześnie korzeń lukrecji wykorzystywany jest do wspomagania leczenia wrzodów żołądka i dwunastnicy. Zawiesina uzupełnia bowiem braki w błonie śluzowej, łagodząc dolegliwości. Lukrecja wspomaga także pracę wątroby, chroniąc przed wpływem metali ciężkich i węglowodorów i obniżając poziom diglicerydów. Lukrecja chroni zatem przed stłuszczeniem i marskością wątroby, nie może jednak być stosowana w przypadku zdiagnozowanej marskości wątroby czy przy zastoju żółci.

Lukrecja ma silne właściwości antybakteryjne, co chętnie wykorzystuje się w profilaktyce próchnicy. Cukierki lukrecjowe podaje się dzieciom w Skandynawii, gdzie odsetek dzieci z próchnicą jest znacznie niższy.

Badania wykazały również, że glicyryzyna zawarta w lukrecji zmniejsza ryzyko zachorowania na czerniaka. Substancja ta wykorzystywana jest również jako środek pomocniczy w leczeniu nowotworów niszczących przysadkę mózgową, a także pomocniczo w kuracjach takich chorób jak stwardnienie rozsiane, chorób alergicznych, reumatyzmu, zaniku kory nadnerczy czy przy chorobie Addisona.

Lukrecja – przeciwwskazanie i dawkowanie

Lukrecja to zioło o bardzo silnych właściwościach, dlatego przed jego zastosowaniem należy się upewnić czy nie ma przeciwwskazań, by pić napar z korzenia lub stosować ekstrakt z lukrecji. Po lukrecję nie powinny sięgać osoby z nadciśnieniem tętniczym, przy niewydolności nerek, marskości wątroby czy zaburzonej gospodarce wodnoelektrolitowej. Lukrecji nie wolno łączyć z niektórymi lekami, dlatego jeśli bierzemy jakieś leki na stałe, decyzję o stosowaniu lukrecji powinniśmy skonsultować z lekarzem.

Lukrecji nie wolno także stosować długo i często. Doraźnie w leczeniu dolegliwości można pić pół szklanki naparu z lukrecji 3-4 razy dziennie, nie dłużej niż przez 4 tygodnie. Jeśli sięgamy po gotowy ekstrakt z lukrecji w pigułkach, należy zapoznać się i stosować do zaleceń, które znajdziemy w ulotce i na opakowaniu. Lukrecji nie mogą stosować dzieci do czwartego roku życia oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią.