Maść ichtiolowa – zastosowanie, skład, zalety

W aptece nie brakuje leków dostępnych bez recepty. Wiele z nich ma szerokie zastosowanie, dzięki któremu są jednymi z najskuteczniejszych środków na wiele problemów zdrowotnych. Jednym z nich jest maść ichtiolowa, którą doskonale znają zarówno nasze mamy, jak i babcie. Czym jest ten specyfik? Dlaczego i w jakich sytuacjach warto go stosować? Co wchodzi w skład maści ichtiolowej i czy istnieją jakieś przeciwwskazania do jej stosowania?

Skład maści ichtiolowej

Głównym składnikiem aktywnym dostępnej w aptekach maści ichtiolowej jest substancja pod nazwą sulfobituminian amonowy. Zgodnie z wynikami licznych badań, wykazuje ona wyjątkowo silne działanie ściągające i antybakteryjne, dzięki któremu pierwsze efekty kuracji są widoczne i odczuwalne naprawdę szybko. Poza tym, w składzie maści ichtiolowej można znaleźć również żółtą wazelinę i lanolinę.

Maść ichtiolowa – zastosowanie

Sytuacją, w której maść ichtiolowa stosowana jest dziś najczęściej, jest wystąpienie wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Popularne czyraki, wypryski i trądzik różnego pochodzenia w kontakcie z maścią ichtiolową stają się znacznie mniej agresywne, a z czasem nawet zanikają. Wszystko dzięki antybakteryjnemu charakterowi maści ichtiolowej, który zawdzięcza ona sulfobituminianowi amonowemu. Poza tym, maść ichtiolowa wykazuje także działanie przeciwobrzękowe i rozgrzewające.

Niejednokrotnie maść ichtiolowa jest również stosowana w celu ułatwienia schodzenia ropy zgromadzonej bezpośrednio pod i w okolicach zmian skórnych różnego pochodzenia.

Przeciwwskazania do stosowania maści ichtiolowej

Podobnie, jak w przypadku każdego innego leku i środka leczniczego, również maść ichtiolowa nie powinna być stosowana bez wcześniejszego zapoznania się z ulotką informacyjną. Do najczęstszych przeciwwskazań dotyczących kuracji maścią ichtiolową należą:

  • leczenie otwartych ran wszelkiego pochodzenia,
  • nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku,
  • uszkodzenia skóry.

Będąc w ciąży lub karmiąc piersią, pacjentki planujące rozpoczęcie kuracji maścią ichtiolową powinny wcześniej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w celu rozwiania ewentualnych wątpliwości dotyczących działań niepożądanych.

Maść ichtiolowa – dawkowanie

Tradycyjna kuracja maścią ichtiolową obejmuje nakładanie jej miejscowo jeden do dwóch razy dziennie. Długość leczenia powinna być ustalona przez lekarza, który dobierze odpowiedni okres do rodzaju problemu skórnego.