maść
Zdrowie i uroda Redakcja "Aptelia.pl"
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 1848 razy

Maść ichtiolowa – zastosowanie, skład, zalety

W aptece nie brakuje leków dostępnych bez recepty. Wiele z nich ma szerokie zastosowanie, dzięki któremu są jednymi z najskuteczniejszych środków na wiele problemów zdrowotnych. Jednym z nich jest maść ichtiolowa, którą doskonale znają zarówno nasze mamy, jak i babcie. Czym jest ten specyfik? Dlaczego i w jakich sytuacjach warto go stosować? Co wchodzi w skład maści ichtiolowej i czy istnieją jakieś przeciwwskazania do jej stosowania?

Spis treści


  1. Skład maści ichtiolowej
  2. Maść ichtiolowa – zastosowanie
  3. Przeciwwskazania do stosowania maści ichtiolowej
  4. Maść ichtiolowa – dawkowanie

Skład maści ichtiolowej

Głównym składnikiem aktywnym dostępnej w aptekach maści ichtiolowej jest substancja pod nazwą sulfobituminian amonowy. Zgodnie z wynikami licznych badań, wykazuje ona wyjątkowo silne działanie ściągające i antybakteryjne, dzięki któremu pierwsze efekty kuracji są widoczne i odczuwalne naprawdę szybko. Poza tym, w składzie maści ichtiolowej można znaleźć również żółtą wazelinę i lanolinę.

Sytuacją, w której maść ichtiolowa stosowana jest dziś najczęściej, jest wystąpienie wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Popularne czyraki, wypryski i trądzik różnego pochodzenia w kontakcie z maścią ichtiolową stają się znacznie mniej agresywne, a z czasem nawet zanikają. Wszystko dzięki antybakteryjnemu charakterowi maści ichtiolowej, który zawdzięcza ona sulfobituminianowi amonowemu. Poza tym, maść ichtiolowa wykazuje także działanie przeciwobrzękowe i rozgrzewające.

Niejednokrotnie maść ichtiolowa jest również stosowana w celu ułatwienia schodzenia ropy zgromadzonej bezpośrednio pod i w okolicach zmian skórnych różnego pochodzenia.

Sprawdź oferty: Leki bez recepty 

Przeciwwskazania do stosowania maści ichtiolowej

Podobnie, jak w przypadku każdego innego leku i środka leczniczego, również maść ichtiolowa nie powinna być stosowana bez wcześniejszego zapoznania się z ulotką informacyjną. Do najczęstszych przeciwwskazań dotyczących kuracji maścią ichtiolową należą:

  • leczenie otwartych ran wszelkiego pochodzenia,
  • nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku,
  • uszkodzenia skóry.

Będąc w ciąży lub karmiąc piersią, pacjentki planujące rozpoczęcie kuracji maścią ichtiolową powinny wcześniej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w celu rozwiania ewentualnych wątpliwości dotyczących działań niepożądanych.

Przeczytaj również: Czyrak - przyczyny, objawy, leczenie

Maść ichtiolowa – dawkowanie

Tradycyjna kuracja maścią ichtiolową obejmuje nakładanie jej miejscowo jeden do dwóch razy dziennie. Długość leczenia powinna być ustalona przez lekarza, który dobierze odpowiedni okres do rodzaju problemu skórnego.

Warto wiedzieć: Czym jest rumień guzowaty?


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij