Maski antysmogowe skuteczny sposób ochronę przed smogiem.

Słyszymy o nim od dawna, ale w ostatnich kilku latach przywiązujemy do tego tematu większą uwagę. Wpływ na to mają coraz częstsze alerty informujące o jakości powietrza w naszych miastach. Jeszcze kilka sezonów grzewczych temu słyszeliśmy o smogu w Krakowie i na Śląsku oraz w Warszawie. Obecnie problem ten dotyczy wszystkich dużych miast w Polsce i z roku na rok jest coraz gorzej.

Co to jest smog?

Smog to zjawisko, które w Polsce występuje w sezonie grzewczym. Gdy robi się zimno i zaczynamy ogrzewać nasze mieszkania, duża część osób robi to w sposób nieprawidłowy i niezgodny z prawem. W wyniku spalania śmieci, złej jakości węgla i drewna, zanieczyszczenia z kominów przedostają się do powietrza. Najgorzej jest, gdy panują największe mrozy, kiedy palimy najwięcej, a w piecach ląduje jeszcze więcej śmieci. Stan powietrza pogarsza brak wiatru i mgły – powietrze „stoi w miejscu” i z każdą godziną robi się jeszcze cięższe.

Czym oddychamy?

Powietrze może być zanieczyszczone różnymi pierwiastkami. W Los Angeles największy smog występuje latem, pochodzi on ze spalin samochodowych. W Polsce głównym źródłem zanieczyszczeń jest niska emisja. Powietrze zanieczyszczają głównie domowe kominy, w znacznie mniejszym stopniu spaliny, ścierane opony i klocki hamulcowe, choć one też znacznie wpływają na jakość powietrza. Zagrożeniem nie są fabryki i elektrownie, które zostały unowocześnione.

Niebezpieczne substancje, które wdychamy, to przede wszystkim:

  • pył zawieszony ((PM10 i PM 2,5) – uszkadza płuca, może być rakotwórczy, podnosi ciśnienie krwi, zwęża światło naczyń krwionośnych, ma negatywny wpływ na rozwój płodu, podnosi ryzyko zawału serca oraz udaru mózgu
  • lotne zanieczyszczenie organiczne (WWA), np. benzen – zwiększa ryzyko raka, podrażnia oczy i skórę
  • ozon – wywołuje bóle w klatce piersiowej oraz kaszel, uszkadza płuca
  • tlenek węgla – wywołuje niedotlenienie serca, mózgu oraz innych narządów, przyczynia się do zawału serca i udaru
  • dwutlenek siarki – szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci i osób chorych na astmę, zwęża drogi oddechowe
  • tlenki azotu – uszkadzają płuca, zwężają drogi oddechowe, powodują kaszel i bóle klatki piersiowej

Jak chronić się przed smogiem?

Przede wszystkim należy unikać kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem – i nie chodzi tylko o oddychanie. Część tych niebezpiecznych substancji wchłaniane są przez naszą skórę. Mało kto może pozwolić sobie na niewychodzenie z domu przez kilka dni. Istnieją jednak sposoby, by zminimalizować szkodliwe skutki mieszkania w mieście, które spowite jest smogiem.

Wychodząc z domu unikaj ulic, którymi jeździ najwięcej samochodów oraz przy których stoi najwięcej domów opalanych węglem. Jeśli jeździsz samochodem wyłącz klimatyzację lub przełącz ją na zamknięty obieg, pamiętaj jednak, że wtedy wewnątrz samochodu zwiększa się ilość dwutlenku węgla. Specjaliści polecają noszenie masek antysmogowych, które filtrują niebezpieczne cząstki.

W domu i w pracy postawcie rośliny (najlepiej w oknach), które pochłaniają substancje znajdujące się w smogu. Dekorując wnętrze wybieraj skrzydłokwiaty, draceny odwrócone, chryzantemy wielokwiatowe, bluszcz pospolity, sansewierię gwinejską oraz wszystkie gatunki paproci.

Problem smogu jest bardzo poważny, dotyka coraz więcej ludzi w Polsce i na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że rocznie z powodu smogu umiera 50 tysięcy Polaków, a globalnie 6,5 milionów ludzi. Dbając o naszą Matkę Ziemię, dbamy o nasze zdrowie, większy komfort i dłuższe życie.