Najlepsze sposoby na kaca – jak zapobiegać i leczyć zatrucie alkoholowe?

Najpierw spotykamy się z rodziną przy wigilijnym stole, jemy ciężkostrawne potrawy, a później siedzimy, rozmawiamy i pijemy wino. Nim się nie obejrzymy, a znika kolejna butelka. Mija tydzień i w gronie przyjaciół i znajomych witamy Nowy Rok. Sylwester to jedna z najhuczniejszych zabaw w roku. W końcu jaki Sylwester, taki cały nadchodzący rok. Doskonale się bawimy, tańczymy, pijemy alkohol, jemy sałatkę, później pijemy inny alkohol i nie myślimy o tym, jak będziemy się czuć następnego dnia. I to jest nasz największy błąd…

Jak uchronić się przed kacem?

Przede wszystkim zjedz sycący posiłek przed wyjściem z domu. Gdy pijesz, spada poziom cukru, dlatego dostarcz organizmowi odpowiednią ilość cukrów. Niedobór witaminy C i B12 sprawia, że dzień po imprezie czujemy się jeszcze gorzej. Jeśli imprezę planujesz od dłuższego czasu, zacznij przyjmować witaminę C i B12 kilka dni wcześniej. Nie bierz jednego dnia ogromnej dawki witaminy C – jej nadmiar jest szkodliwy dla nerek.

Podczas Sylwestra staraj się nie mieszać alkoholi. Szampan zostaw tylko na wzniesienie toastu, a jeśli zdecydujesz się na wódkę, pij ją w czystej postaci, a nie w drinkach. Alkohol najlepiej popijać niegazowaną wodą mineralną, nie doprowadzamy wtedy do odwodnienia organizmu. Podczas imprezy regularnie jedz – alkohol będzie wolniej się trawił, więc spowoduje mniejsze szkody w Twoim organizmie. Na balu Sylwestrowym serwowane są ciepłe posiłki, które są najlepszym podkładem pod alkohol. Jeśli Nowy Rok będziecie witać na domówce, również zadbajcie o konkretne posiłki. Pieczony kurczak, strogonow, bigos i krokiety sprawdzą się idealnie! W ramach zimnych przystawek przygotujcie zimne nóżki, rybę po grecku albo sushi! Jeśli jesteście fanami sałatek, wybierzcie te lżejsze – majonez, który będzie stał długo poza lodówką w połączeniu z alkoholem, może zwyczajnie zaszkodzić.

Po powrocie do domu przewietrz sypialnię, a na noc zostaw rozszczelnione okna. Jeśli nie masz siły nawet na szybki prysznic, koniecznie umyj zęby! Przed snem napij się jak najwięcej wody mineralnej  – Twój organizm będzie jej potrzebował naprawdę dużo.

Co zrobić, gdy już zatrujemy się alkoholem?

W tym miejscu rozpatrujemy oczywiście przypadki, które nie wymagają hospitalizacji. Jeśli dzień po imprezie czujesz się źle i boli Cię głowa, istnieją sprawdzone sposoby, by przyspieszyć proces regeneracji. Po pierwsze spróbuj zjeść łyżkę miodu lub kiść winogron. Jeśli czujesz, że żołądek Ci na to nie pozwala, napij się słodkiej herbaty – glukoza najszybciej postawi Cię na nogi!

Swój organizm w walce z toksynami możesz wesprzeć środkami z apteki. Uważaj jednak, by nie zawierały one paracetamolu! Co prawda badania naukowe dowodzą szkodliwości bezpośredniego łączenia go z alkoholem, ale przecież na kacu w Twojej krwi nadal krąży alkohol. Najlepiej zażyj witaminę C lub Aspirynę.

Kac – winny nie tylko alkohol!

Wspomnieliśmy już, że zarówno przed, jak i na samej imprezie należy jeść. Pusty żołądek to najprostsza droga do kaca. Samopoczucie następnego dnia będzie lepsze, jeśli imprezy nie spędzisz w gorącym, dusznym pomieszczeniu. Sala, mieszkanie, dom – nieważne, gdzie spędzacie Sylwestra, zawsze wietrzcie wnętrze i nie ustawiajcie ogrzewania czy klimatyzacji na wysoką temperaturę.

Palacze szczególnie powinni wystrzegać się wypalenia większej ilości papierosów, niż zwykle. Jeszcze gorzej mają osoby niepalące lub popalające od czasu do czasu – wypalenie jednego papierosa może okazać się tragiczne w skutkach.

Wszystkie te metody i rady są sprawdzone, wszystkie działają, ale nic nie działa lepiej, niż umiarkowanie w piciu! Czy nie będziecie bawić się lepiej, gdy wypijecie dawkę alkoholu, która Was ośmieli i rozweseli, a nie zwali z nóg?