Nerwica – cichy nieprzyjaciel zdrowia

Nerwice, znane z XIX-wiecznych powieści, przypisane kobietom, to najczęściej występujące zaburzenia psychiczne. Dotykają kobiet i mężczyzn w wieku od 25 do 45 lat. Związane są z zaburzeniami lękowymi, nie powodują zaburzeń odbioru rzeczywistości. Do momentu, kiedy nerwica pozostaje w sferze lekkich zaburzeń lękowych, a jej przyczyna zostaje zidentyfikowana i podjęte zostaną kroki ku wyleczeniu, nerwica nie stanowi zagrożenia. Jeśli jednak przyczyna fizycznych i psychicznych dolegliwości nie zostanie zidentyfikowana, pojawiają się silne zaburzenia nerwicowe, prowadzące do dezintegracji osobowości.

Zaburzenia nerwicowe

Żadne badania naukowe nie ujawniły przyczyny pojawiających się nerwic. Przyjęto więc, że nerwica pojawia się w momencie konfliktów wewnętrznych u osoby z predyspozycjami genetycznymi do załamania nerwowego. Traumatyczne przeżycia i urazy psychiczne także mają wpływ na skłonność do nerwicy. Nerwica jest swoistą reakcją obronną organizmu, dlatego “nerwica” jako taka nie jest chorobą. W najnowszych klasyfikacjach funkcjonuje termin: zaburzenia nerwicowe związane ze stresem, występujące pod postacią somatyczną. Są one wywoływane reakcją na ciężki stres i problemy adaptacyjne. Podstawą tych zaburzeń jest lęk.

Rodzaje nerwic

  • nerwica natręctw
  • nerwica histeryczna
  • hipochondria

Objawy nerwicy

Jakie symptomy mogą wskazywać na nerwicę? Dokładnie takie, jak pojawiają się w sytuacji stresowej. Tyle że w przypadku zaburzenia, symptomy te pojawiają się nie w tym momencie, w którym powinny. Zaburzenia nerwicowe objawiają się: uogólnionym lękiem, koszmarami sennymi, problemami z pamięcią, zaburzeniami dysocjacyjnymi, zmęczeniem psychicznym, niepokojem, jak i nadpobudliwością. Nerwicy towarzyszą również zmiany fizyczne, takie jak: problemy skórne, nadciśnienie, tiki, bóle głowy, nudności, bezsenność nadmierne pocenie się, a także suchość w ustach.

Podstawowymi symptomami nerwicy są:

  • silny lęk
  • fobie
  • objawy histeryczne
  • objawy obsesyjne
  • objawy kompulsywne
  • depresja

Nerwica prowadzi do dezorganizacji osobowości.

Jak sobie poradzić?

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, co do możliwości samoaktualizacji i poprawy swojego samopoczucia, to zgłoś się po pomoc do specjalisty (np. poradni psychologicznej). W wielu przypadkach może nam się jednak wydawać, że atakuje nas nerwica. Jeśli już masz świadomość swoich problemów, może warto najpierw sprawdzić, czy nie pomogą Wam techniki relaksacyjne, takie jak joga, częstsze wychodzenie na spacer, bądź np. uspokajające zioła, które w delikatny sposób ukoją Wasze nerwy. Każdy przeżywa chwile słabości, w większości przypadków nie przeradzają się one w zaburzenia nerwicowe. Samoakceptacja, samoświadomość pomoże Wam uchronić zdrowie fizyczne i psychiczne przed nadmiernym stresem. Warto nad nimi pracować, by żyć w zdrowiu i cieszyć się dobrym samopoczuciem.

Dodaj komentarz