Nieregularne miesiączki – przyczyny i leczenie

Nieregularne miesiączki mogą być objawem wielu schorzeń, dlatego nie wolno lekceważyć zaburzeniu cyklu. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny nieregularnych miesiączek, jak najczęściej przebiega diagnozowanie zaburzeń menstruacyjnych oraz na czym najczęściej polega ich leczenie.

Nieregularne miesiączki – czyli jakie?

Prawidłowy cykl menstruacyjny trwa od 21 do 35 dni. Różnice są też w prawidłowym krwawieniu, które może trwać od 3 do 7 dni. U młodych dziewczyn, które miesiączkują od niedawna, cykle są nieregularne – powinny ustabilizować się około 17. roku życia. Również u pań w okresie klimakterium, gdy z każdym kolejnym cyklem produkowana jest coraz mniejsza ilość estrogenów, cykle mogą się zaburzać. U kobiet w wieku rozrodczym każda zmiana w cyklu powinna być skonsultowana z ginekologiem. Do lekarza powinny zgłosić się osoby, u których krwawienie się spóźnia oraz te, u których występuje zbyt często. Do gabinetu należy zgłosić się również, gdy miesiączką trwa dłużej niż 8 dni, gdy jest nadzwyczaj obfita lub wyjątkowo bolesna.

Nieregularne miesiączki – przyczyny zaburzeń cyklu menstruacyjnego

Nieregularne miesiączki mogą najczęściej mają swoje źródło w zaburzeniach hormonalnych. Te mogą wynikać z takich chorób, jak zespół policystycznych jajników czy chorób tarczycy, mogą to być również niegroźne zachwiania hormonalne. Ponadto rozregulowany cykl menstruacyjny może wynikać z niezdrowego stylu życia, a także z poważnych chorób, nie zawsze kojarzonych z nieregularnymi miesiączkami. Spośród przyczyn nieregularnych miesiączek należy wymienić:

 • choroby tarczycy (Hashimoto, niedoczynność, nadczynność)
 • zespół policystycznych jajników
 • endometrioza
 • zaburzenia pracy układu immunologicznego
 • niewłaściwa dieta – zbyt niskokaloryczna, zbyt niskotłuszczowa
 • przepracowanie, brak regeneracji po intensywnych treningach
 • depresja
 • mięśniaki macicy
 • częste zmiany strefy czasowej
 • choroba wątroby
 • choroba trzustki
 • nieprawidłowości anatomiczne w jajnikach
 • choroba nowotworowa

Nieregularne miesiączki – diagnoza i leczenie

Nawet, jeśli dotychczas miesiączki występowały regularnie, a odstępstwo od tej normy było jednorazowe, nie należy przekładać decyzji o wizycie u ginekologa. Lekarz w pierwszej kolejności przeprowadzi pogłębiony wywiad, badanie ginekologiczne, USG oraz zleci hormonalne badania krwi. Jeśli pacjentka podejrzewa, że nieregularne miesiączki mogą mieć swoje źródło w stresie, niewłaściwej diecie czy niedosypianiu, oczywiście należy wprowadzić odpowiednie nawyki. Można sięgnąć także po zioła – melisę lub ashwagandhę, oczywiście w porozumieniu z lekarzem. Przyjrzeć się także należy podaży zdrowych tłuszczy roślinnych w diecie – zbyt mała ich ilość zaburza prawidłowe funkcjonowania żeńskiego układu hormonalnego. Często konieczne jest także wykonanie dodatkowych badań, między innymi wziernikowania macicy.

Leczenie dostosowane musi być oczywiście do schorzenia, jakie jest przyczyną nieregularnych miesiączek. Każda zmiana w cyklu powinna skończyć się wizytą u lekarza, choć nie zawsze przyczyna zmiany w cyklu jest poważna. Jednak wczesna diagnostyka jest najskuteczniejszą metodą walki z chorobami, które leżą u podstaw zaburzeń w miesiączkowaniu.