Ochrona przeciwsłoneczna – jaki krem z filtrem wybrać?

Po zimie jesteśmy spragnieni słońca, więc już wiosną szukamy okazji do opalania, a latem kąpiele słoneczne są dla wielu z nas codziennością. Promienie słoneczne, choć tak bardzo nam potrzebne do produkcji witaminy D przez nasz organizm, jednocześnie są szkodliwe, dlatego przed każdą ekspozycją na słońce należy posmarować się kremem z filtrem UV. Podpowiemy, jak dobrać odpowiedni kosmetyk do opalania i okulary przeciwsłoneczne, by przyjemnie spędzony czas nam nie zaszkodził.

Promienie UVA i UVB – czym się różnią?

Kosmetyki przeciwsłoneczne powinny zawierać filtry, które chronią przed promieniowaniem UVA i UVB. Promienie UVB dociera do naskórka, wywołując rumień i nowotwory skóry. Promienie UVA docierają zaś do skóry właściwej, niszcząc włókna elastyny i kolagenu, a przede wszystkim zwiększając szkody wywołane przez promienie UVB.

Stosując ochronę przeciwsłoneczną, należy chronić się przed oboma rodzajami promieniowania – UVA i UVB. Wybierając kosmetyk, uwagę zwracamy przede wszystkim na rodzaj ochrony, jaką nam zapewnia. Im wyższy SPF, tym wyższa ochrona. Ze względu na niespójne i niekiedy przekłamane oznaczenia wśród niektórych producentów, wprowadzono jednolitą skalę, która kończy się na SPF50 – większej, niż 50% ochrony nie zapewniają bowiem żadne kosmetyki ochronne.

Karnacja a ochrona przeciwsłoneczna

W zależności od tego, jaką mamy karnację (fototyp skóry), powinniśmy stosować różną ochronę przeciwsłoneczną:

  • Filtr 30+ przeznaczony jest dla osób z bardzo jasną, bladą karnacją, z piegami, włosami w kolorze blond lub rudymi, z jasnymi oczami. Osoby te wolno się opalają, a ich skóra zawsze ulega poparzeniom (fototyp I).
  • Filtr 20+ przeznaczony jest dla osób z jasną karnacją, z włosami w kolorze blond lub ciemny blond, z jasnymi oczami. Osoby te wolno się opalają, a ich skóra ulega czasami poparzeniom (fototyp II).
  • Filtr 15+ przeznaczony jest dla osób ze śniadą karnacją, z ciemnymi oczami oraz włosami w kolorze ciemny blond i brąz. Osoby te dość szybko się opalają, najczęściej najpierw na czerwono, po kilku dniach czerwień zmienia się ładną opaleniznę (fototyp III).
  • Filtr 10+ przeznaczony jest dla osób ze śniadą karnacją, ciemnymi włosami i oczami. Osoby te opalają się szybko i bez poparzeń (fototyp IV).

Podane wartości SPF są wartościami minimalnymi, polecanymi do codziennej ochrony. Wychodząc na plażę, powinniśmy zastosować wyższy filtr. Pamiętajmy, że promienie słoneczne groźniejsze są w mieście, lepiej odbijają się od murów i asfaltu, słabiej od trawy czy piasku. Promienie UVA i UVB przechodzą także przez tkaniny ubrań.

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać?

Ochrona oczu jest równie ważna, jak ochrona skóry. Ważne jest też, by wybierać okulary z filtrem – koniecznie w sprawdzonym miejscu. Okulary przeciwsłoneczne kupuj więc jedynie u optyka, w aptekach lub dobrych drogeriach. Okulary bez filtra wyrządzą naszym oczom więcej szkody, niż brak jakiejkolwiek ochrony. Przyciemnione „szkła” wywołują rozszerzenie się źrenic, nieprzefiltrowane promienie wpadają więc do naszych oczu jeszcze agresywniej. Jest to niebezpieczne zjawisko szczególnie dla dzieci, które dzięki przyciemnieniu mogą patrzeć bezpośrednio na słońce przez dłuższy czas, narażając się tym samym na długotrwałe działanie promieni słonecznych.

Dobre okulary przeciwsłoneczne powinny mieć także szkła polaryzacyjne, które zwiększają kontrast i podkreślają kolory, ale ich nie przekłamują, a jednocześnie neutralizują blaski światła, które nas oślepiają. Powłoka antyrefleksyjna chroni nasze oko przed odbijaniem się od niego światła (nie odbija się ono od szkieł okularowych).

Jeśli na co dzień nosisz okulary, możesz wybrać okulary z fotochromem. Szkła takie reagują na zmieniające się natężenie promieni słonecznych. W noc lub pochmurny dzień są jasne, w słońcu ciemnieją. Dzięki temu nie musimy mieć przy sobie dwóch par okularów.