Odsłonięte szyjki zębowe – leczenie nadwrażliwości

W wyniku obniżania się poziomu dziąseł dochodzi do odsłonięcia szyjek zębów. To dość bolesny problem, który jest głównym powodem tak zwanej nadwrażliwości. Stan nadwrażliwości w uzębieniu nie może być bagatelizowany – nieleczone, otwarte rany dziąseł mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Dlatego, jeśli czujesz dyskomfort w momencie spożywania gorących lub zimnych napojów, zmian temperatur i konsystencji jedzenia, skonsultuj się ze swoim dentystą!

Przyczyny nadwrażliwości i odsłonięcia szyjek zębowych

Najczęstszą przyczyną omawianego schorzenia jest niestety wiek i naturalny proces starzenia się ciała. U osób starszych nie musimy szukać dodatkowych przyczyn odsłaniania się szyjek zębowych. Jednak jeśli schorzenie dotyka młodych osób, warto przyjrzeć się sytuacji i odpowiedzieć sobie na parę pytań. Czy aby na pewno prawidłowo dbasz o higienę jamy ustnej? Osad i kamień nazębny powodują stany zapalne przyzębia, a to skutkuje właśnie obniżaniem się poziomu dziąseł. Źle wpływa na nas zbyt rzadka pielęgnacja zębów, jak i ta zbyt intensywna – powodująca ścieranie się szkliwa i podrażniająca dziąsła. Zbyt twarda szczoteczka i nieprawidłowe ruchy (okrągłe, podnoszące dziąsła), za mocne jak na delikatne dziąsła, powodują mechaniczne uszkodzenia. Osoby o skłonnościach do nadwrażliwości nie powinny korzystać z popularnych szczoteczek elektronicznych, ani twardych szczoteczek i silnie ścierających past wybielających. Obniżanie dziąseł spowodowane jest również wadami zgryzu.

Jak rozpoznać objawy odsłonięcia szyjek zębowych?

Najczęściej dochodzi do rozpoznania, gdy zaczyna nam doskwierać ból zębów podczas jedzenia i picia – ból pojawia się w przypadku ciepłych lub zimnych posiłków, jak i kwaśnych lub słodkich. Podczas standardowego badania kontrolnego dentysta może dostrzec charakterystyczną zmianę kształtu dziąsła, odsłonięcie korzenia zęba – jego barwa jest ciemniejsza niż barwa korony. Często odsłonięte szyjki są nieodporne na próchnicę. Dlatego w tym przypadku należy dość często kontrolować stan uzębienia.

Sposób na odsłonięte szyjki zębowe

Jeśli problem nadwrażliwości pojawił się z powodu nieprawidłowej higieny jamy ustnej, najczęściej wystarczy stomatologiczne oczyszczenie zębów oraz zmiana nawyków. Zakupienie delikatniejszych past do zębów oraz miękkich szczoteczek. Usunięcie kamienia nazębnego poprzez piaskowanie zębów i skaling oraz zabezpieczenie fluorem, to podstawa do dalszych zmian. W przypadku zmian związanych z nadwrażliwością należy zaopatrzyć się również w nici dentystyczne.

Nadwrażliwości nie można lekceważyć. Jest ona otwartą furtką do powstawania zmian w jamie ustnej, umożliwia rozwój licznych chorób. Dlatego, jeśli zauważasz u siebie choćby najmniejsze symptomy nadwrażliwości, od razu zgłoś się do lekarza dentysty, by wyeliminować problem odsłoniętych szyjek zębowych.