Olej konopny wraca do łask!

Konopie wywołują medialną burzę, a to za sprawą ich indyjskiej odmiany – marihuany. Na temat prozdrowotnych właściwości właśnie tego gatunku słychać niekończące się dyskusje. Ale konopie od dawna znane są ze swojego zbawiennego wpływu na zdrowie. Olej, który wyrabiany jest z konopi to nieocenione źródło bogactw dla naszego organizmu.

Właściwości prozdrowotne oleju konopnego

W oleju z konopi siewnych znajdziemy przede wszystkim idealną proporcję (3:1) tłuszczów nienasyconych omega-3 i omega-6. Kwasy omega-3 hamują narastanie komórek nowotworowych, zapobiegają cukrzycy i chorobom serca, łagodzą bóle reumatyczne, stabilizują poziom cholesterolu, poprawiają kondycję skóry, włosów i paznokci. Kwasy omega-6 wspierają pracę wątroby i nerek, wspomagają gojenie się ran, ale przy niewłaściwych proporcjach sprzyjają powstawaniu się komórek nowotworowych oraz miażdżycy.

Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczone (NNKT), jakimi są kwasy omega-3 i omega-6 stanowią aż 80% oleju konopnego. Ale pozostałe 20% nie pozostaje obojętne dla naszego organizmu. Olej z konopi to także źródło: witaminy E, która wspomaga działanie kwasu omega-3, uelastyczniając naczynia krwionośne, witaminy A, wpływającej na odporność, stan skóry i wzrok, witaminy K, która odpowiedzialna jest za krzepnięcie krwi oraz ochroną przed grzybami, wirusami i bakteriami oraz witamin z grupy B, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Ale to jeszcze nie wszystko! W oleju konopnym znajdują się również wapń, cynk, magnez i fosfor. Dzięki nim wzmocnisz kości, włosy, skórę i paznokcie, zęby oraz zapobiegniesz bolesnym skurczom, wspomożesz także swoją pamięć i koncentrację.

Profilaktyka nowotworowa – olej z konopi

Olej konopny zawiera kwas gamma-linolenowy, który nie tylko zmniejsza poziom „złego” cholesterolu, ale również reguluje gospodarkę hormonalną, przede wszystkim łagodząc syndrom napięcia przedmiesiączkowego. Antyutleniacze zawarte w oleju z konopi siewnej opóźniają procesy starzenia oraz przeciwdziałają rozwojowi nowotworów. Zawarty chlorofil, nadający olejowi zielony kolor, zapobiega zamianie zdrowych komórek w komórki nowotworowe.

Stosuj olej z konopi w kuchni i ciesz się zdrowiem!

Olej konopny zachowuje swoje właściwości, gdy używany jest do przygotowywania potraw na zimno – nie zaleca się używać go do pieczenia i smażenia. W postaci nierafinowanej będzie świetnym dodatkiem do sosów, sałatek czy past. Szczególną uwagę powinny zwrócić na niego osoby, które wyeliminowały ze swojej diety mięso i nabiał. Olej z konopi zawiera dużo białka, które jest lepiej przyswajane, niż białka pochodzenia sojowego.

Olej z konopi siewnych jest źródłem wielu cennych składników mineralnych, witamin oraz kwasów omega-3 i omega-6. Trudno przejść obojętnie wobec tylu bogactw natury w jednym produkcie. Kto raz wdroży olej konopny do jadłospisu, już zawsze będzie mieć go w swojej kuchni.