Pierwsza pomoc przy oparzeniach – jak uśmierzyć ból i opatrzyć ranę?

Oparzenia dzielimy ze względu na obszar ciała, jaki obejmują oraz stan tkanek po oparzeniu. Najczęściej do czynienia mamy z oparzeniami I i II, do oparzeń III stopnia całe szczęście dochodzi stosunkowo najrzadziej. Jak się zachować w przypadku oparzenia termicznego, jak wygląda pierwsza pomoc przy oparzeniach i kiedy niezbędna jest pomoc lekarza?

Jak rozróżnić stopień oparzenia?

Oparzenia termiczne dzielimy na trzy stopnie:

  • I stopień – do tego oparzenia dochodzi podczas kontaktu z płynem lub substancją stałą o temperaturze powyżej 55 stopni Celsjusza. W tym przypadku uszkodzeniu ulega jedynie naskórek, na którym pojawia się rumień bądź niewielki obrzęk.
  • II stopień – do takiego oparzenia dochodzi, gdy oblejemy się wrzątkiem, rozgrzanym olejem lub gdy dotkniemy bardzo rozgrzanego metalu. Uszkodzeniu ulegają naskórek i wierzchnia struktura skóry właściwej. Na oparzonej powierzchni pojawia się silny rumień, często także bąble z płynem surowiczym.
  • III stopień – następuje wskutek długotrwałego kontaktu z wrzątkiem lub rozgrzanym olejem, a także podczas pożaru. Oparzenia trzeciego stopnia skutkują martwicą oparzonej tkanki i wymagają w większości przypadków leczenia operacyjnego.

Oparzenia I stopnia oraz lekkie oparzenia II stopnia nie wymagają interwencji lekarza – możemy samodzielnie udzielić pierwszej pomocy.

Pierwsza pomoc przy oparzeniach

Oparzoną część ciała czym prędzej należy włożyć pod bieżącą zimną wodę i w zależności od stopnia oparzenia pozostawić ją od 15 do 30 minut. Jeśli nie mamy dostępu do bieżącej wody, należy posiłkować się wodą źródlaną lub wodą mineralną, a nawet śniegiem – pod warunkiem, że mamy pewność, że śnieg nie jest zanieczyszczony.

W drugiej kolejności należy oczyścić ranę wodą utlenioną. Spirytusem salicylowym lub innym alkoholem nie przemywamy rany, lecz jedynie miejsce wokół niej. Po zdezynfekowaniu oparzenia, miejsce to delikatnie osuszamy gazikami jałowymi – nie używamy w tym celu waty ani pylących płatków kosmetycznych.

Następnie oparzone miejsce możemy posmarować specjalną maścią na oparzenia, a najlepiej chłodzącą i łagodzącą pianką Panthenol, która nie tylko złagodzi ból i przyspieszy gojenie rany, ale także zminimalizuje ryzyko pozostania blizny po oparzeniu.

Oparzone miejsce należy opatrzyć bandażem dzianym, pamiętając, by co najmniej raz, a najlepiej trzy razy zmieniać opatrunek. Jeśli mamy do czynienia z oparzeniem II stopnia i na skórze pojawiły się bąble z płynem surowiczym, nie wolno ich przekuwać. Pęcherze te chronią przed zakażeniem, działając jak naturalny kompres.

Oparzenia I stopnia leczą się od 10 do 14 dni, a II stopnia od 14 do 20 dni. Po tym czasie warto skórę smarować maścią na blizny, która zawiera kompleks witamin A,D i E, wyciąg z nagietka, wyciąg z nasion bzu czy wyciąg ze śluzu ślimaka. Przy niewielkich oparzeniach I stopnia doskonale sprawdza się także Fenistil.