Planujesz zostać mamą? Zadbaj o siebie przed zajściem w ciążę!

Jeśli wraz z partnerem podjęliście decyzję o potomstwie, to od razu weźcie swoje organizmy pod lupę i zadbajcie o siebie bardziej niż zwykle. Niedobory witamin, jak i nieprawidłowa praca tarczycy i innych hormonów może skutecznie uniemożliwić Wam zajście w ciążę, jak i skomplikować przebieg całej ciąży i porodu.

Co warto zrobić przed zajściem w ciążę?

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy aby na pewno jesteście zdrowi – zróbcie podstawowe badania krwi, badania na HIV i toksoplazmozę. Kobiety powinny odwiedzić ginekologa i wykonać badanie cytologiczne, aby wykluczyć choroby typu grzybica, zapalenie pochwy, a także badanie USG, by sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Oprócz kontaktu z lekarzem warto wziąć swój los we własne ręce i zadbać o swoją kondycję, dietę i dobre samopoczucie.

Przede wszystkim dieta

Dieta jest najważniejsza. Ma wpływ na organizm, jak i na samopoczucie psychiczne. Warto przygotowywać posiłki bogate w kwas foliowy, jak i inne witaminy i minerały wpływające na nasze zdrowie. Oprócz posiłków należy suplementować dietę kwasem foliowym i specjalnymi zestawami witamin przeznaczonych dla kobiet i dla mężczyzn. Witaminy dostępne w aptekach różnią się składem i przeznaczeniem. Warto zapytać farmaceuty, który zestaw będzie najlepszy dla Ciebie.

Bądźcie aktywni

Ciąża i poród to spory wysiłek fizyczny dla kobiety. Dobra kondycja fizyczna niweluje możliwość wystąpienia powikłań, jak i gwarantuje dobre samopoczucie. Aktywność przed ciążą, jak i w jej trakcie, korzystnie wpływa na kobietę, jak i na dziecko. Również mężczyźni starający się o potomstwo powinni co najmniej trzy razy w tygodniu ćwiczyć. Najlepiej, jeśli aktywność sprawia Wam przyjemność i trenując czujecie się dobrze. Dobierzcie więc rodzaj treningów do swoich potrzeb.

Nie martwcie się

Najtrudniejszą kwestią jest samopoczucie psychiczne. Ważne, żebyście nie martwili się każdego miesiąca niepowodzeniem planu. 80% par zachodzi w ciążę w pierwszym roku starań, zaledwie 30% w pierwszym cyklu! Im bardziej pragnie się potomstwa, tym trudniej zajść w ciążę. Najlepiej jest zachować spokój w tej kwestii. Cieszcie się sobą i nie myślcie rozgorączkowani na koniec cyklu czy to ten szczęśliwy miesiąc. Największym wrogiem płodności jest stres, który najtrudniej wyeliminować. Relaks, aktywność i zdrowa dieta są kluczem do sukcesu.

Dodaj komentarz