Płyn do płukania jamy ustnej – jak wybrać najlepszy?

Nasze zęby i dziąsła wymagają systematycznej pielęgnacji, ochrony i wsparcia. Każdego dnia nasza jama ustna styka się z całą armią bakterii, które musi zwalczać. Choroby zębów przyczyniają się do różnych chorób całego organizmu. Dlatego powinniśmy szczególną troską objąć higienę jamy ustnej. Jak tego dokonać? Podpowiadamy.

Mycie, szczotkowania i płyny do płukania jamy ustnej

Każdego dnia co najmniej dwa razy powinniśmy umyć zęby. Odpowiednie szczotkowanie pozwala usunąć resztki pokarmu i pozbyć się osadu. Wypłukanie zębów wodą nie wystarczy. Aby wspomóc utrzymanie odpowiedniego pH w ustach powinniśmy użyć płynu do płukania ust. Na rynku dostępne są bardzo różne preparaty. Jaki najlepiej wybrać? Czy ten, który zadziała odświeżająco czy zapewniający ochronę przeciwpróchniczą lub zawierający składniki antybakteryjne, które zapobiegają odkładaniu się płytki nazębnej? Na rynku dostępne są płyny o różnych smakach i zapachach. Ten czynnik powinien jednak pozostać ostatnim pod względem wyboru naszego płynu do płukania jamy ustnej.

Prawidłowe czyszczenie jamy ustnej

Na początku rytuału pielęgnacji i czyszczenia zębów powinniśmy pamiętać o kolejnych czynnościach. Pierwszą z nich jest umycie zębów za pomocą pasty i szczoteczki, następnie używamy nici dentystycznych i a końcu płynu do płukania ust. Dostępne są również płyny do płukania ust przed szczotkowaniem, mają one zmiękczyć nalot na zębach, a to pozwoli na skuteczniejsze oczyszczenie zabrudzeń. Samo płukanie powinno trwać co najmniej 30 sekund. Nie należy rozcieńczać płynu z wodą, ponieważ wtedy zmniejszamy jego skuteczność. Płyn dobieramy do naszych indywidualnych preferencji. Jeśli mamy problem z nadwrażliwością, wybierzmy płyny wzmacniające struktury zębów, zmniejszające ryzyko wystąpienia próchnicy. Jeśli na co dzień korzystasz z używek takich jak papierosy – wybierz płyny wspomagające wybielanie, usuwające nieprzyjemny zapach z ust. Dla osób zmagających się z przewlekłymi stanami zapalnymi jamy ustnej najlepsze są produkty przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Jeśli nieobce Ci jest pojęcie suchości jamy ustnej – wybierz płyn niezawierający alkoholu. Zwróć uwagę na skład płynu. Czy aby nie zawiera substancji uczulających, czy na pewno będzie Ci dobrze służył. Wybór jest ogromny. Dlatego spokojnie poznaj wszystkie właściwości wybranych produktów, zanim podejmiesz decyzję. W naszej aptece znajdziesz dokładne opisy płynów do płukania jamy ustnej, co z pewnością pozwoli Ci na wybranie najlepszej opcji.