Porażenie piorunem – pierwsza pomoc osobie rannej w trakcie burzy

Zmiany klimatyczne sprowadzają nad Polskę niebezpieczne zjawiska atmosferyczne. Do najczęstszych możemy zaliczyć gwałtowne burze, które tylko w tym roku zabiły kilka osób, a wiele raniło. Jak zachować się w trakcie burzy, by uniknąć porażenia piorunem? Jak udzielić pierwszej pomocy osobie, którą dosięgnął piorun?

Objawy porażenia piorunem

Skutki porażenia piorunem różnią się w zależności od natężenia prądu elektrycznego, jaki przepływał przez piorun – może on wynosić od 10 000 do nawet 200 000 A. Również sposób, w jaki ofiara została trafiona piorunem, ma ogromne znaczenie. Piorun może bowiem bezpośrednio trafić w ofiarę lub w ziemię tuż obok, może także dojść do wyładowania iskrowego lub fali uderzeniowej.

Do głównych i najczęściej występujących objawów porażenia piorunem zaliczamy:

  • Oparzenia (temperatura pioruna sięga około 8 000 stopni Celsjusza)
  • Złamania kości
  • Paraliż kończyn w wyniku uszkodzenia układu nerwowego
  • Zaburzenia rytmu pracy serca lub zatrzymanie akcji serca w wyniku uszkodzenia układ sercowo-naczyniowego
  • Zaburzenia słuchu i widzenia
  • Drgawki
  • Apatia
  • Nadpobudliwość
  • Upośledzenie funkcji nerek
  • Utrata przytomności

Porażenie piorunem – pierwsza pomoc

Jeśli osobę porażoną piorunem znajdziemy sami, w pierwszej kolejności powinniśmy zadzwonić po pomoc. Następnie przystępujemy do udzielania pomocy osobie poszkodowanej. Pomoc należy zacząć od rozpoznania stanu ogólnego – czy ofiara jest przytomna i czy oddycha. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha, należy rozpocząć wykonywanie resuscytacji. W przypadku, gdy ofiara nie zacznie oddychać, nie przerywamy resuscytacji aż do momentu przybycia ratowników medycznych. Resuscytację wykonujemy na pacjencie znajdującym się w pozycji leżącej na plecach.

Jeśli osoba poszkodowana jest nieprzytomna, ale oddycha, układamy ją w pozycji bezpiecznej (na boku). W takiej pozycji pacjent nie zakrztusi się, może swobodnie oddychać, również mimowolnie nie zmieni pozycji, co jest bardzo ważne ze względu na ewentualny uraz kręgosłupa.

Widoczne poparzenia należy schłodzić chłodną wodą, a jeśli dysponujemy Pantenolem, należy go nałożyć na poparzone miejsce tuż po jego schłodzeniu. W przypadku ran otwartych należy je zdezynfekować i opatrzyć, używając jałowej gazy. Złamane kończyny należy unieruchomić w dwóch najbliższych złamaniu stawach.

Jak zachować się podczas burzy?

Gwałtowne burze najczęściej zaskakują turystów w górach. Jeśli jesteśmy na wycieczce i widzimy, że zbliża się burza, należy zejść w jak najniższe partie gór lub udać się do pobliskiego schroniska. Nie wolno trzymać się łańcuchów – unikamy kontaktu z jakimikolwiek metalowymi przedmiotami. Osoby, które burza zaskoczy na otwartej przestrzeni, powinny skulić się w najniżej położonym punkcie. Jeśli postanowiliśmy udać się do pobliskiego schronienia, idźmy powoli, stawiając niewielkie kroki.

Burza może zaskoczyć nas także podczas kąpieli w jezioru lub w morzu. W takiej sytuacji czym prędzej należy wyjść z wody – dopłynąć do brzegu, wejść na keję lub łódkę. Bezpiecznym schronieniem przed piorunami jest także samochód. Jeśli wyłączymy radio, samochód staje się klatką Faradaya – karoseria stanowi barierę ochronną przed prądem.

Podczas prądu nie wolno rozmawiać przez telefon komórkowy, a w domu należy wyłączyć z prądu wszystkie elektroniczne urządzenia. Chociaż burza jest największym zagrożeniem dla osób przebywających poza miastem, również w dużej aglomeracji należy zachować wszystkie środki ostrożności.