Profilaktyka i leczenie za pomocą ziół

Zioła, czyli rośliny o właściwościach leczniczych były już znane naszym przodkom, wiele pokoleń wstecz. Każda z nich cechuje się innym działaniem, łączenie ich zgodnie z opracowanymi recepturami przynosi określone korzyści. Zioła przynoszą ulgę w cierpieniu, chronią, zapobiegają problemom. Poznajcie najważniejsze i najcenniejsze sposoby FITOTERAPII, czyli leczenia chorób z zastosowaniem ziół.

Mikstury ziołolecznictwa

Zioła mają określoną moc działania, jeśli są odpowiednio przygotowane. Wiele osób nieodpowiednio przygotowuje swoje kuracje. Przedstawiamy różne sposoby przyrządzania mikstur:

  • Napar – czyli roztwór pomagający wydobyć substancje czynne. Odpowiednio przygotowane zioła zalewamy gorącą wodą. Mikstura powinna być przygotowana w porcelanowym naczyniu pod przykryciem, pod którym powinna pozostać aż do ostygnięcia. Napar odcedzamy. Może być wykorzystany do wypicia, bądź do przemywania powierzchni ciała.
  • Odwar – rodzaj ziołowego leku, przygotowywany przez gotowanie. Zioła zalewamy wodą i doprowadzamy do wrzenia (maksymalnie do 30 minut) pod przykryciem. Odwar odcedzamy i wypijamy.
  • Nalewka – czyli alkoholowy wyciąg z ziół – rośliny zalewamy 70% alkoholem, zamykamy w szczelnym naczyniu i zostawiamy na około 6 tygodni. Potem nalewkę przecedzamy i przelewamy do ciemnej butelki.
  • Macerat – zioła zalewamy letnią wodą i odstawiamy na około 10 godzin, potem wypijamy przecedzony
  • Okład – sporządzamy z ziół zawierających śluz – zalewamy wodą, by powstała papka, ogrzewamy, a po ostygnięciu zawijamy w gazę. Okład kładziemy na chore miejsce.
  • Kompres – w przecedzonym naparze moczymy bawełnianą chusteczkę, napar powinien być gorący. Potem przykładamy kompres do ciała.
  • Ocet ziołowy – zioła zalewamy octem, wkładamy do słoika, zakrywamy, po 2-3 tygodniach przecedzony ocet przelewamy do butelki. Idealny do przemywania twarzy.
  • Maseczki ziołowe – zioła zalewamy letnią wodą i podgrzewamy. Możemy do nich dodać zmielone siemię lniane, by łatwo było rozprowadzić maseczkę na twarz. Maseczkę nakładamy szpatułką i przykrywamy gazą.

Zioła dobre na wszystko? Jakie zioła leczą?

Nie wszystkie rośliny mają właściwości lecznicze. Część z nich działa kojąco tylko po uprzednim przygotowaniu. Wiedza z zakresu fitoterapii jest ogromna. Tym razem podpowiemy, jakie najpopularniejsze zioła używane są na co dzień w polskich domach. Na czołówkę listy wkracza rumianek – czyli roślina o małych, białych kwiatkach, wykazująca działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Napar z rumianku uśmierza nerwobóle, pomaga na kolki u dzieci. Łagodzi mdłości i wspomaga kobiety w radzeniu sobe z bólami miesiączkowymi. Używany jest do przemywania twarzy, jak i do inhalacji. Chyba każda kobieta zna takie zioło jak skrzyp polny – idealne zioło na włosy, paznokcie, ale i wspomagające naszą skórę – wzmacnia ściany naczyń, zapobiega pękaniu, a przy tym ma działanie przeciwzapalne i moczopędne. Z pewnością znacie także dziką różę o działaniu uspokajającym i łagodzącym. Bogata w witaminę P pomaga w walce z anemią, z różnego rodzaju stanami zapalnymi, alergicznym i przy rozszerzonych naczynkach. Mięta – pomaga układowi trawiennemu w prawidłowym działaniu, ma działanie antyseptyczne, przeciwpotowe i odkażające. Znieczula podrażnienia i chłodzi. Szałwia natomiast działa antydepresyjnie. Pobudza krążenie i reguluje pracę układu pokarmowego. Najczęściej stosujemy jej napar do płukania gardła podczas zapalenia.

Istnieje mnóstwo ziół, które pomagają nam profilaktycznie zadbać o zdrowie, jak i wspierają nasz organizm w codziennym funkcjonowaniu. Część ziół stosowana jest jako lekarstwa, tak np. ziołowy plyn iberogast, który składa się tylko z naturalnych składników, a tak skutecznie zapobiega dolegliwościom trawiennym i jelitowym.

Do tematu ziół będziemy powracać, opowiemy o innych wspaniałych roślinach, takich jak ruta, krwawnik czy majeranek i jak możecie je zastosować! Zapraszamy do nas niebawem!

Dodaj komentarz