Profilaktyka nowotworów – jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka?

Światowy Dzień Walki z Rakiem, który obchodzimy 3 lutego, to najlepsza okazja do poruszenia niezwykle ważnych kwestii: zwiększenia zachorowalności na nowotwory złośliwe, wciąż kulejącej profilaktyki nowotworów złośliwych oraz coraz to nowocześniejszej diagnostyki chorób nowotworowych. Dowiedz się, jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory i jakie badania mogą przyspieszyć diagnozę?

Profilaktyka nowotworów złośliwych i jej znaczenie w leczeniu chorób nowotworowych

Z roku na rok coraz więcej osób słyszy diagnozę. Chociaż nadal największe żniwo zbierają choroby układu sercowo-naczyniowego , to właśnie nowotwory plasują się na drugim miejscu i coraz bardziej zbliżają się do chorób serca. Obecnie w Polsce nowotwór złośliwy diagnozowany jest u około 163 tysięcy osób (dane na 2015 rok), a 110 tysięcy umiera. W 1990 roku nowotwór złośliwy stwierdzono u ponad 83 tysięcy pacjentów, zaś prognozy przewidują, że w 2025 roku aż 175 tysięcy osób usłyszy, że choruje na nowotwór złośliwy. Ważną informacją jest również fakt, że chociaż Polacy rzadziej chorują na nowotwory niż nasi zachodni sąsiedzi, to w Polsce umieralność jest niestety większa.

Lekarze apelują, by regularnie wykonywać badania profilaktyczne, a z niepokojącymi objawami bezzwłocznie zgłaszać się do lekarza. Wczesna diagnoza choroby nowotworowej daje znacznie większe szanse na skuteczną terapię. Częstsze wykonywanie badań i szybko przeprowadzona terapia ratuje setki tysięcy ludzi. Specjaliści zachęcają do wykonywania badań:

  • przez kobiety – cytologia, mammografia, kolonoskopia, badanie skóry, niskodawkowa tomografia komputerowa klatki piersiowej (LDCT)
  • przez mężczyzn – kolonoskopia, PSA test (pomocny w wykrywania raka prostaty), LDCT

Powyższe badania oraz badania krwi i moczu pozwalają wykryć najczęściej występujące choroby nowotworowe.

Profilaktyka nowotworów – jak styl życia wpływa na nasze zdrowie?

Badania pozwalają wykryć zmiany nowotworowe we wczesnym ich stadium. Im wcześniejsze stadium choroby nowotworowej, tym większa szansa, że terapia nowotworowa będzie całkowicie skuteczna. Nie wolno jednak zapominać, że profilaktyka nowotworów opiera się nie tylko na badaniach, ale także na zdrowym stylu życia.

Ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy zwiększa się u palaczy, osób otyłych, osób nieaktywnych fizycznie i osób stosujących niewłaściwą dietę. A wystarczy stopniowa zmiana stylu życia, by oddalić od siebie ryzyko choroby:

  • zdrowa dieta – unikajmy gotowych dań i przetworzonych produktów, starajmy się wybierać surowe produkty, z których będziemy samodzielnie przyrządzać pełnowartościowe posiłki. Do rakotwórczych składników, które znajdziemy w ogólnodostępnej żywności zaliczamy olej palmowy i inne tłuszcze utwardzone, rafinowany biały cukier, sztuczne słodziki. W nadmiernych ilościach szkodzi także sól, alkohol czy biała mąka. Unikajmy spożywania kupnych słodyczy – słodkości możemy wykonać samodzielnie, stosując zdrowe zamienniki cukru oraz
  • aktywność fizyczna – wystarczy ćwiczyć 20 minut dziennie, by znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe i choroby układu sercowo-naczyniowego. Jeśli nie lubimy intensywnego wysiłku, ćwiczenia na siłowni możemy zastąpić maszerowaniem, jogą, pływaniem, jazdą na rowerze czy rolkach. Zwróćmy także uwagę, ile czasu spędzamy w pozycji siedzącej – starajmy się siedzieć jak najmniej
  • racjonalna ekspozycja na promienie słoneczne – stosuj kosmetyki z filtrem UV i unikaj wielogodzinnej ekspozycji na słońce oraz opalania się w samo południe, szczególnie w najgorętsze dni
  • unikanie zanieczyszczeń – dym tytoniowy, smog, szkodliwe warunki w pracy zwiększają ryzyko wielu chorób, w tym chorób nowotworowych

Zdrowy styl życia i badania profilaktyczne pozwolą nam zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka i inne choroby cywilizacyjne, które są największym wyzwaniem dla medycyny w XXI wieku.