Przeziębienie i grypa – jakie są charakterystyczne objawy dla obu tych chorób?

Często je ze sobą mylimy. Wywoływane są przez wirusy, a podobny przebieg obu tych infekcji może wprowadzić w błąd i doprowadzić do błędnej diagnozy. A to właśnie prawidłowo postawiona diagnoza i podjęte właściwe jedzenie jest niezmiernie ważne, by uniknąć groźnych powikłań zdrowotnych.

Symptomy grypy i przeziębienia

Podstawowym objawem grypy jest gorączka. Najczęściej występuje w pierwszej dobie po wystąpieniu pierwszych sygnałów, że dopadł nas wirus. Utrzymuje się od 2 do 4 dni, towarzyszą jej dreszcze i silne pocenie. Temperatura ciała waha się między 38 a 41 stopniami Celsjusza, najczęściej sięga 39 stopni C. O ile gorączka zawsze towarzyszy grypie, o tyle nie zawsze występuje podczas przeziębienia. Jeśli jednak tak się zdarza, jest to stan podgorączkowy i nie przekracza 38 stopni Celsjusza.

Gorączce w trakcie grypy towarzyszą silne bóle głowy, stawów i mięśni. Wszystkim, którzy przeszli przez grypę, znane jest „łamanie w kościach” i astenia, czyli osłabienie mięśni. Tym objawom towarzyszą silne, uporczywe bóle głowy. Uczucie, że „głowa zaraz wybuchnie” przekłada się na ból oczu, światłowstręt i nadmierną senność. Rzadko pomagają tu tabletki przeciwbólowe. W przypadku przeziębienia również mogą występować bóle mięśniowo-stawowe i osłabienie oraz bóle głowy, ale nie są one bardzo intensywne i z sukcesem można je zwalczyć zażywając dostępne bez recepty środki przeciwbólowe.

Podczas grypy występuje męczący, uporczywy kaszel, na początku najczęściej suchy, pod koniec mokry, odkrztuśny. Dla przeziębienia charakterystyczne jest słabe pokasływanie oraz ból gardła oraz silny katar, który nie zawsze towarzyszy grypie.

Pacjenci cierpiący na grypę uskarżają się dość często na zapalenie spojówek, wspomniany wcześniej światłowstręt oraz krwawienie z nosa, które w przypadku przeziębienia występują znacznie rzadziej.

Grypa i przeziębienie – czas trwania

Grypa charakteryzuje się nie tylko silniejszymi objawami, ale także dłuższym okresem ich występowania, niż ma to miejsce w przypadku przeziębienia. Dolegliwości związane z grypą potrafią utrzymywać się nawet do 6 tygodni, a najczęściej odczuwalne są przez 2 tygodnie. Natomiast przeziębienie trwa od 4 do 7 dni. Jeśli objawy nie są tak bardzo uciążliwe, jak te występujące podczas grypy, ale utrzymują się dłużej, niż tydzień, należy skorzystać z pomocy lekarza. Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne nie mogą być stosowane dłużej, niż jest to zalecane na opakowaniu.

Grypa – powikłania

Prawidłowo postawiona diagnoza, skuteczne leczenie i przede wszystkim wyleczenie grypy do końca jest ogromnie ważne. Nieleczona lub niedoleczona grypa może prowadzić do poważnych powikłań, które są groźniejsze od samej grypy. Zapalenie oskrzeli, płuc czy zatok, napady drgawek, a nawet zapalenie mięśnia sercowego – aby ich uniknąć, potrzebna jest profesjonalna opieka lekarska. Jeśli zauważyłeś symptomy grypy lub nie masz pewności czy prawidłowo je rozpoznałeś u siebie czy swoich bliskich, nie ryzykuj i oddaj się w ręce specjalisty.