Przeziębienie – sposoby leczenia

W okresie wzmożonej zachorowalności, czyli na przełomie jesieni i zimy oraz zimy i wiosny bardzo często jesteśmy przeziębieni, czyli mamy niegroźną infekcję wirusową. Przeziębienie rozwija się powoli, stosunkowo łatwo możemy przeoczyć pierwsze jego symptomy, które informują nas o zachodzącym w naszym organizmie procesie chorobowym. Pierwsze objawy są typowe dla przepracowania – czujemy się rozbici, nie możemy zebrać myśli, pojawić się może drapanie w gardle, a także nadmierna nerwowość. Już wtedy powinniśmy zadbać o siebie i odpocząć. Aby skutecznie i szybko wyleczyć przeziębienie należy zareagować na pierwsze objawy złego samopoczucia. Bagatelizowanie sygnałów ciała może mieć nieprzyjemne skutki i niegroźna infekcja może się znacznie skomplikować.

Pierwsze objawy przeziębienia

Jak tylko Twoje ciało daje znak, że coś się dzieje, zareaguj. Senność, ćmiący ból głowy, przemęczenie i pojawiające się bóle mięśniowe to pierwszy zestaw alarmowy. Przy pierwszych objawach mamy szansę zatrzymać infekcję wirusową na jej pierwszym etapie rozwoju. Gdy czujemy, że coś przysłowiowo nas rozkłada, powinniśmy zaaplikować sobie gorącą kąpiel, którą zakończymy zimnym prysznicem. Podczas kąpieli powinniśmy natrzeć ciało szorstką myjką, by doprowadzić do rozszerzenia naczyń krwionośnych, które pod wpływem zimnej wody szybko się obkurczą. Dzięki temu pobudzimy układ krążenia i układ odpornościowy, który otrzymuje od nas sygnał, że dzieje się coś złego i należy uruchomić reakcję obronną. Dokładnie takie samo działanie mają tradycyjne bańki stawiane na plecach. Pierwsze objawy przeziębienia to sygnał dla nas, że musimy pobudzić naszą naturalną zdolność obrony przed drobnoustrojami.

Przeziębienie a witaminy

Gorący rosół z dodatkiem imbiru czy duszone warzywa z oliwą pomogą Ci powrócić do równowagi. Choć jednym z pierwszych objawów przeziębienia jest brak apetytu, to powinniśmy się przemóc i przygotować sobie pełnowartościowy posiłek. Niezwykle pomocna i łatwa w przygotowaniu mikstura z mleka, miodu i czosnku to tradycyjny sposób na pobudzenie organizmu do walki z wirusami. Odpowiednie posiłki wzmocnią organizm i dodadzą Ci sił. Warto również zaopatrzyć się w witaminy i minerały, których wpływ jest nieoceniony na kondycję naszego organizmu. Przy przeziębieniu wspaniale działa rozgrzewająca herbata z imbirem, miodem i cytryną. Nawadnianie organizmu jest niezwykle ważne.

Przeziębienie – kiedy sięgnąć po leki?

Pierwsze objawy przeziębienia możemy zwalczyć domowymi sposobami z ewentualną pomocą witamin i minerałów. Sen, bogaty w wartości odżywcze posiłek czy płukanie gardła wodą z wodą utlenioną z pewnością pomogą Ci zaradzić pierwszym objawom choroby. Jeśli jednak pierwsza reakcja będzie spóźniona, wtedy może pojawić się gorączka i stan zapalny. Wtedy nieocenioną pomocą będzie paracetamol. W przypadku wysokiej gorączki warto sięgnąć po aspirynę. Przy infekcji wirusowej nie ma potrzeby brania antybiotyków, ponieważ działają one tylko i wyłącznie na choroby bakteryjne. Wirusy zwalczamy w naturalny sposób z ewentualną pomocą leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.