Przeziębienie w ciąży a leki?

Przeziębienie u kobiet w wieku rozrodczym wiąże się z dyskomfortem, jako że lista leków bezpiecznych dla kobiety ciężarnej i płodu jest mocno okrojona. Niejednokrotnie domowe mikstury nie radzą sobie ze zwalczaniem objawów przeziębienia i przy nasilonych dolegliwościach istnieje konieczność zastosowania farmakoterapii.

Toksyczne działanie leków w ciąży

Stosowanie leków w czasie ciąży wymaga szczególnej ostrożności ze względu na działanie teratogenne i embriotoksyczne medykamentów. Do łożyska bowiem przenika większość substancji leczniczych, a komórki zarodka wykazują delikatność na ich działanie. Teratogenność objawia się trwałymi zmianami morfologicznymi bądź czynnościowymi u zarodka czy też płodu ludzkiego w okresie pierwszych trzech miesięcy ciąży, którego skutkiem może być obumarcie, relatywnie uszkodzenie prowadzące do pojawienia się wad wrodzonych. W kolejnych sześciu miesiącach ciąży możemy mieć do czynienia z embriotoksycznością, sprowadzającą się do predyspozycji danej substancji do wywołania obumarcia płodu, poronienia albo spowodowania różnorakich zaburzeń. Dlatego lekarz i farmaceuta, muszą mieć na uwadze zasadność stosowania środka farmakologicznego w tymże swoistym stanie fizjologicznym.

Które leki są bezpieczne w okresie ciąży?

Przy wystąpieniu łagodnych dolegliwości związanych z objawami przeziębienia, w tym: bólu głowy czy gardła, kaszlu, kataru, gorączki, ogólnego osłabienia, najlepiej sięgnąć po środki o dobrze zbadanym profilu korzyści i ryzyka u kobiet w ciąży, najlepiej PARACETAMOL. To lek pierwszego rzutu stosowany przeciwbólowo i przeciwgorączkowo u kobiet w każdym okresie ciąży. Napotnie i przeciwgorączkowo poradzą sobie syropy z bzu czarnego i malin. Najlepiej unikać preparatów z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), np. ibuprofen, aspiryna, naproksen, diklofenak.
Przy leczeniu schorzeń nosa i zatok przynosowych przez kobiety ciężarne w pierwszej kolejności warto uwzględnić użycie ROZTWORÓW WODY MORSKIEJ i 0,9% ROZTWORÓW SOLI FIZJOLOGICZNEJ, a także INHALACJE z wykorzystaniem olejków eterycznych oraz smarowanie okolic nosa MAŚCIĄ MAJERANKOWĄ.
Podczas łagodzenia objawów kaszlu, należy wybrać syrop bez alkoholu, np. homeopatyczny DROSETUX i PRENALEN, PRAWOŚLAZOWY bądź NA BAZIE POROSTU ISLANDZKIEGO, które powlekają błonę śluzową jamy ustnej i gardła, dzięki czemu łagodzą podrażnienia i kaszel.
Na zwalczenie bólu gardła pomogą preparaty zawierające SZAŁWIĘ, EKSTRAKT Z MALIN, PROPOLIS, czy WITAMINĘ C.

Jeżeli jednak po zastosowaniu metod farmakologicznych, dozwolonych do przyjmowania w okresie ciąży, dolegliwości nie mijają bądź nasilają się, może to świadczyć o infekcji bakteryjnej. Wówczas najlepiej udać się do lekarza rodzinnego, który to ordynując leki przeciwbakteryjne, dobierze te o pożądanej farmakokinetyce i znanym bezpieczeństwie, w dawce możliwie jak najniższej, lecz skutecznej.