Przyczyny, objawy i leczenie neurastenii

Przewlekłe zmęczenie, zaburzenia koncentracji i drażliwość – to dolegliwość, z którymi często mamy do czynienia w okresie jesienno-zimowym. Brak światła, nieprzyjazna pogoda, zmiana diety i ubioru na cięższy, wpływają na nasze samopoczucie. Jednak nie zawsze są to objawy dotyczące naturalnej jesiennej zmiany nastroju. Czasem w ten sposób objawić się może neurastenia, kiełkująca w nas od dłuższego czasu choroba.

Neurastenia – co to za choroba?

Jest to jedno z zaburzeń nerwicowych, które objawia się dolegliwościami psychicznymi i objawami somatycznymi. Neurastenia przypomina zespół przewlekłego zmęczenia, jednak jest między tymi chorobami znacząca różnica dotycząca patogenezy zaburzeń. W momencie wyczerpania umysłowego i nerwowego nasz układ nerwowy poddawany jest nadmiernemu obciążeniu – wpływ stresu, niemożność i nieumiejętność regeneracji psychicznej, to pierwszy krok do choroby przewlekłej. Neurastenia pojawia się najczęściej u osób w przedziale wiekowym od 20 do 50 lat. Najczęściej dotyczy osób zajmujących odpowiedzialne stanowiska, wykształconych i inteligentnych. Inaczej jest w przypadku zespołu przewlekłego zmęczenia. Neurastenia to choroba mająca swoje podłoże genetyczne. Zbyt duże obciążenie odpowiedzialnością, nieumiejętne radzenie sobie ze stresem i niechęć do szukania pomocy, pogłębiają problem, który prędzej czy później objawi się i nie będzie taki łatwy do wyeliminowania.

Przebieg neurastenii

Pierwszym objawem jest zmęczenie, które pojawia się niezależnie od przebiegu dnia – występuje ono nawet w weekendy, gdy nie pracujemy ani nie mamy dodatkowych obowiązków. Przewlekłe i nieuzasadnione zmęczenie prawie zawsze jest objawem choroby. Poza zmęczeniem należy zwrócić uwagę na zaburzenia koncentracji i uwagi dotyczące nawet nieuważności podczas oglądania filmu. Znaczące wahania nastroju, rozdrażnienie, płaczliwość czy towarzysząca nam na co dzień agresja, to także symptomy neurastenii. Kolejnym, nieodłącznym elementem neurastenii są zaburzenia snu, w tym także sen nieefektywny, czyli taki, który trwa wystarczająco długo, by odpocząć, ale nie daje nam ukojenia. Nadwrażliwość na bodźce – głośniejsze dźwięki czy światło – to także charakterystyczny objaw choroby. Neurastenia prowadzi do zaburzeń somatycznych, nieleczona przeradza się w zestaw schorzeń trudny do poradzenia sobie z nimi, pojawia się nieuzasadniona potliwość ciała, bóle głowy, zaparcia, biegunki, zaburzenia potencji, zawroty głowy, parestezje czy przyspieszona lub nieregularna czynność serca. Neurastenia cechuje się objawami podobnymi do licznych chorób powiązanych z zaburzeniami kardiologicznymi i hormonalnymi. Po wykluczeniu innych chorób, Pacjenci diagnozowani są w kierunku neurastenii.

Leczenie neurastenii

Podstawą leczenia są oddziaływania psychoterapeutyczne. Pozytywnie na proces leczenia wpływają ćwiczenia fizyczne i stosowanie technik relaksacyjnych. Często Pacjentom zalecana jest zmiana środowiska, o ile jest możliwa. W przebiegu leczenia neurastenii wspomagająco działają herbaty i preparaty ziołowe dostępne w aptece. Łagodzą objawy, działają uspokajająco, nie zaburzając przy tym naturalnej ścieżki powrotu do zdrowia. W przypadku chorób psychosomatycznych jest niezwykle ważne samozdrowienie Pacjenta, wywołane zmianami wynikającymi z terapii psychologicznej oraz ze stosowania naturalnych leków wspomagających powrót do równowagi. Najważniejsze w zdrowieniu jest uzyskiwanie samoświadomości i chęci do lepszego radzenia sobie ze stresem.