Siemię lniane – właściwości prozdrowotne lnu pospolitego

Ziarna lnu pospolitego od wieków wykorzystywane były w Polsce i w innych zakątkach świata do produkcji oleju. Obecnie coraz chętniej sięgamy nie tylko po olej lniany, ale także całe i zmielone ziarna siemienia lnianego, które pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i urodę. Jakie są właściwości prozdrowotne ma siemię lniane i jak włączyć je do codziennej diety?

Siemię lniane obniża poziom cholesterolu i zapobiega powstawaniu cukrzycy

Siemię lniane zaliczane jest do superfoods, czyli wyjątkowo zdrowej żywności, która cieszy się coraz większą popularnością. Chcąc dbać o zdrowie swoje i najbliższych, nie musimy używać egzotycznych nasion chia czy jagód goji – siemię lniane jest nie tylko równie zdrowe, jak wspomniane superfoods, ale również znacznie tańsze.

Nasiona lnu zawierają wiele cennych składników, dzięki którym siemię lniane ma silne właściwości prozdrowotne. Regularne spożycie siemienia lnianego obniża poziom cholesterolu we krwi, również tego „złego” – LDL. Jest to możliwe dzięki lignanom, które zalicza się do grupy fitoestrogenów. Siemię lniane jest najbogatszym źródłem lignanów. Za regulację poziomu cholesterolu we krwi odpowiadają także nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które również pozytywnie wpływają na układ krwionośny, a ponadto wspierają pracę centralnego układu nerwowego.

Regularne spożywanie siemienia lnianego, które zawiera lignany, skutecznie zmniejsza ryzyko zachorowanie na miażdżycę, chorobę wieńcową, a także cukrzycę typu 2. Lignany wraz z błonnikiem pomagają bowiem obniżać poziom glukozy we krwi.

Siemię lniane na choroby układu pokarmowego

Siemię lniane chętnie spożywają (lub piją) osoby skarżące się na częste zaparcia. Błonnik zawarty w ziarnach lnu jest doskonałą pożywką dla dobroczynnych bakterii. Siemię lniane poprawia więc perystaltykę jelit – warunkiem jest picie dużej ilości wody, gdyż ziarna lnu wiążą dużo wody, uszczuplając jej poziom w naszym organizmie.

Osoby cierpiące na często bóle żołądka, refluks, a nawet pacjenci z chorobą wrzodową również odczuwają znaczną poprawę samopoczucia po systematycznym spożywaniu siemienia lnianego. Zawdzięczamy to specyficznej konsystencji, jaką uzyskujemy po zalaniu ziaren lnu wodą. Nieco lepka, podobna do kisielu mieszanina chroni śluzówki i nawilża je – siemię lniane działa więc ochronnie, zmniejszając dolegliwości układu pokarmowego. Ponadto kwas tłuszczowy ALA, który znajduje się w siemieniu lnianym zmniejsza stan zapalny jelit, przynosząc ulgę osobom z chorobą Leśniewskiego-Crohna.

Siemię lniane – inne właściwości zdrowotne

Wspominane wcześniej lignany działają na nasz organizm zbawiennie. Dzięki bioaktywnemu oddziaływaniu na estrogeny, siemię lniane reguluje gospodarkę hormonalną kobiet, szczególnie w okresie menopauzy i po niej. Ponadto lignany zmniejszają ryzyko zachorowania na raka piersi i jajników. Przeciwnowotworowe właściwości siemienia lnianego są zresztą znacznie większe – duża zawartość antyoksydantów zmniejsza ryzyko zachorowania na większość chorób onkologicznych.

Siemię lniane w codziennej diecie

Siemię lniane możemy spożywać w postaci ziaren – zanim dosypiemy je do sałatek i innych dań, warto najpierw uprażyć ja na suchej patelni. Z ziaren możemy także upiec chleb. Natomiast zmielone ziarna lnu możemy dodawać do jogurtów czy koktajli. Niektórzy przyrządzają także napój z ziaren lnu. Wystarczy do szklanki nasypać 1/3 siemienia lnianego i pozostałą część naczynia zalać wodą. Po 10 minutach otrzymamy napój gotowy do spożycia.

Siemię lniane sprawdza się także jako skuteczny środek, który pomaga w odchudzaniu. Dzięki dużej zawartości błonnika pokarmowego, dania z dodatkiem siemienia lnianego na dłużej zapewniają uczucie sytości, który dodatkowo utrzymuje się dzięki regulacji glukozy we krwi.