Skóra trądzikowa – jak dbać o swój wygląd?

Aby dopasować jak najlepsze dermokosmetyki dla skóry trądzikowej, należy przede wszystkim znaleźć przyczynę powstawania problemów z cerą. Za wypryskami mogą stać hormony, alergie, nieodpowiedni styl życia, jak i stosowanie używek.

Przyczyny powstawania trądziku

Sprawdźcie, czy to nie wina hormonów – zaburzenia hormonalne są jednymi z najczęstszych problemów. To one odpowiedzialne są za młodzieńczy trądzik. Zmiany trądzikowe wywołane hormonami najczęściej dotyczą okolic brody, żuchwy i okolic ust. Kolejnym wrogiem zdrowej cery jest nieodpowiednia dieta i alergie pokarmowe. Dieta bogata w warzywa, owoce, złożone węglowodany i pełnowartościowe białko to podstawa zdrowego wyglądu. Aby dopełnić dzieła pięknej cery, zainwestuj w witaminę D, wybierz suplementy, które wzmocnią Twój organizm i dostarczą tej cennej witaminy, która wpływa na promienną i świetlistą skórę. W przypadku walki z trądzikiem powinniśmy całkowicie zrezygnować ze słodyczy – cukrom mówimy stop, kiedy zmagamy się ze stanami zapalnymi pojawiającymi się w miejscach wyprysków. Odpowiednie nawodnienie organizmu to podstawa. Jednym z nieprzyjaciół zdrowej skóry jest alergia – nie tylko pokarmowa, ale ogólna, z którą zmagają się praktycznie wszyscy mieszkańcy miast. Pamiętajmy również o odpowiedniej ochronie skóry przed promieniowaniem słonecznym. Musimy w tym momencie obalić mit, że słońce wysusza wypryski i cera jest ładna – nadmierne wysuszenie i poparzenie wręcz nasili problemy z trądzikiem. Zrezygnujmy również z alkoholu i papierosów – o ich negatywnym wpływie nie musimy nikogo przekonywać. Aby cieszyć się zdrową i piękną cerą wysypiajmy się! Naukowcy udowodnili, że brak snu wpływa na poziom stresu, uwalnia adrenalinę i w rezultacie czego nasz organizm produkuje nadmierną ilość sebum. Ostatnią znaną i zbadaną przyczyną problemów z trądzikiem są kosmetyki – tak, to one wpływają na zapychanie porów, zatykanie skóry.

Jak zadbać o cerę trądzikową? Jakie dermokosmetyki wybrać?

Przede wszystkim postawmy na odpowiednią pielęgnację: oczyszczanie, tonizowanie, nawilżanie. Skóra trądzikowa i tłusta nie może być przesuszana. Wymaga delikatnej opieki, działań zgodnych z jej potrzebami, a nie agresywnego atakowania wyprysków. Regularne i dokładne oczyszczanie to podstawa. Powinniśmy skupić się na dwuetapowym oczyszczaniu skóry i jej nawilżaniu, a nie wysuszaniu. Skóra przesuszona nie ma swojej naturalnej bariery ochronnej. Jest polem do popisu dla bakterii, które są jednym z głównych czynników wpływających na pojawianie się wyprysków i zaskórników. Dlatego wybierajcie dermokosmetyki dla cery trądzikowej, które będą działały nawilżająco, np. te zawierające małą ilość tlenku cynku będą jednocześnie działały przeciw przebarwieniom powstałym po wypryskach.

Jeśli nie wiecie, jakie kosmetyki najlepiej wybrać, skontaktujcie się z naszym specjalistą – farmaceutą, który Wam podpowie, na jakie dermokosmetyki warto zwrócić uwagę.