Skuteczna ochrona przed słońcem

Lato, wakacje i długie godziny wylegiwania się w słońcu. Wraz z rozprężeniem, przychodzi niebezpieczeństwo – promienie słoneczne w nadmiernej ilości. Lekarze ostrzegają przed konsekwencjami zbyt luźnego podejścia do opalania. Jak nie narażać się na przykre konsekwencje i uchronić swoją skórę przed poparzeniem? Podpowiadamy.

Słońce jest niezbędne do życia

Słońce, powietrze, woda są nam tak samo niezbędne do życia. Promienie słoneczne biorą czynny udział w kształtowaniu naszego organizmu. Pod wpływem słońca rozpoczyna się proces produkcji i syntezy witaminy D3. Wystarczy kilkanaście minut dziennie wyjść na słońce, by poziom witaminy D był dla nas wystarczający. Przedawkowanie słońca niesie za sobą liczne konsekwencje, niektóre z nich możemy ujrzeć gołym okiem, inne mogą dać o sobie znać za parę lat.

Ochrona przed promieniowaniem – UV, UVB i UVA

Promieniowanie ultrafioletowe (UV) to emitowane przez słońce niewidzialne fale elektromagnetyczne. W nadmiernej ilości mogą spowodować poważne uszkodzenia skóry. Promieniowanie UVB to fale elektromagnetyczne, dzięki którym możemy pochwalić się kuszącą opalenizną. UVB przyczynia się do produkcji melaniny, czyli naturalnego barwnika skóry. Promienie te przyczynić się mogą do oparzenia skóry, pojawiają się wtedy bolesne zaczerwienienia. Najgroźniejszymi promieniami są fale UVA. Teoretycznie nie wywołują żadnych zmian, praktycznie – wnikają w głębokie warstwy skóry. To ich działanie możemy zauważyć dopiero po kilka latach. Tworzą one wolne rodniki, które w długim czasie przyczyniają się do fotostarzenia się skóry, a przy tym – rozwoju nowotworów skóry.

Idealna ochrona przed słońcem

Najlepszą metodą na ochronę przed poparzeniem i działaniem promieni UVA jest nieeksponowanie ciała na słońce dłużej niż przez minut dziennie! Ale to oczywiście nie jest możliwe. Nie tylko przez wzgląd na plażowanie. Nawet jak zwiedzamy, spacerujemy, stale jesteśmy objęci działaniem słońca. Pamiętajmy więc o kilku kluczowych kwestiach:

  • Odpowiednie ubranie – na spacery, przejażdżki rowerowe, ubierajmy się odpowiednio. Korzystajmy z naturalnych, przewiewnych materiałów, które uchronią nas przed przepoceniem, ale i przed słońcem.
  • Korzystajmy z dopasowanych kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi SPF. Filtr powinien być dobrany do karnacji skóry. Im jaśniejsza, tym powinien być wyższy. Dzieci niezależnie od rodzaju skóry, powinny być smarowane filtrem 50+. Zanim kupicie krem, sprawdźcie, czy działa na promieniowanie UVA i UVB czy tylko na jeden z nich .
  • Po kąpieli w wodzie powtórzcie aplikację kremu. Nawet jeśli jest on wodoodporny. Nie ryzykujcie. Lepiej kupić krem wodoodporny – opalając się nasze ciała się pocą, krem wodoodporny da Wam pewność, że kosmetyk nie spłynie z Waszego ciała w najgorszym momencie.

Poza powyższymi wytycznymi warto pamiętać o unikaniu ekspozycji na słońce w godzinach szczytu (godziny te różnią się w zależności od strefy czasowej). A tak poza tym – cieszcie się słońcem, ono dodaje nam energii i pozytywnie nastawia do życia!

Dodaj komentarz