ludzki mózg i połączenia nerwowe
Zdrowie i uroda Redakcja "Aptelia.pl"
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 4532 razy

Sposoby na lepszą pamięć i koncentrację

Ciągłe zapominanie, roztargnienie, brak skupienia są nie tylko uciążliwe, ale w pewnym momencie mogą być także groźne, na przykład gdy prowadzimy samochód. Jak poradzić sobie z brakiem koncentracji i jak poprawić pamięć?

Spis treści


  1. Dieta na pamięć i koncentrację
  2. Suplementy diety na pamięć i koncentrację
  3. Sen i aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego

Dieta na pamięć i koncentrację

Zbilansowana dieta potrafi zdziałać cuda. Dzięki niej nie tylko utrzymujemy prawidłową masę ciała. Zdrowa dieta wpływa na każdy aspekt zdrowotny – na naszą odporność, na nasze samopoczucie, prawidłowy poziom cukru i cholesterolu, na profilaktykę nowotworową, na stan naszych paznokci, włosów i skóry, a także na pamięć i koncentrację.

Aby mieć dobrą pamięć i koncentrację należy jeść:

  • Pełnoziarniste zboża – pieczywo, makaron
  • Kasze (szczególnie kaszę gryczaną) oraz brązowy ryż
  • Ziemniaki
  • Orzechy
  • Ryby – szczególnie ryby morskie
  • Owoce – szczególnie banany, owoce jagodowe, pomarańcze, grejpfruty, kiwi
  • Jajka
  • Tłuszcze – olej rzepakowy, olej lniany, oliwa z oliwek
  • Gorzka czekolada i kakao

Powyższe produkty zawierają dobrze przyswajalne węglowodany, które są niezbędne do prawidłowego wytwarzania się glukozy, która dostarcza nam energii na kilka godzin. Ponadto zawarte witaminy C, E, PP, witaminy z grupy B, beta-karoten, kwas foliowy oraz minerały takie jak magnez, cynk czy krzem.

Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim lecytyna, którą zawiera żółtko jajka. Lecytyna to jeden z fosfolipidów, które stymulują wymianę informacji w mózgu oraz poprawiają pamięć. Dlatego jajka powinniśmy jeść wszyscy – zalecana dawka jajek to 4 jajka na tydzień, a osoby z podwyższonym cholesterolem powinny zjadać 2 jajka w tygodniu.

Innym drogocennym składnikiem jest tłuszcz nienasycony Omega-3, który jest budulcem mózgu i jednym ze składników błony komórkowej neuronów, a także substancją, która jest potrzebna podczas procesu powstawania neuroprzekaźników, które przenoszą impulsy nerwowe. Ponadto udowodniono, że kwasy Omega-3 powstrzymują i hamują rozwój Alzheimera i demencji starczej. Tłuszcze nienasycone Omega-3 znajdziemy w rybach morskich, oleju rzepakowym, lnianym, oliwie z oliwek i orzechach.

W diecie powinny znaleźć się także przeciwutleniacze (w tym witamina C), które opóźniają procesy starzenia komórek i zwalczają groźne wolne rodniki.

W trosce o pamięć i koncentrację należy unikać:

  • Soli, która podnosi ciśnienie krwi, zaś nadciśnienie zaburza pracę układu nerwowego
  • Fast-foodów, które zapychają, a nie dostarczają praktycznie żadnych wartości odżywczych
  • Alkoholu, który już w niewielkich ilościach zaburza pracę hipokampu i przyczynia się do szybkiego starzenia się komórek, w tym również komórek nerwowych

Kup w aptece: Suplementy na pamięć

Suplementy diety na pamięć i koncentrację

Gdy tylko zauważymy pierwsze symptomy pogorszenia się pamięci, powinniśmy zacząć działać szybko i kompleksowo. Zmiana nawyków żywieniowych jest niezbędna, by spowolnić procesy starzenia, ale na początku może to nie wystarczyć. Niedobory witamin, minerałów i innych cennych składników odżywczych mogą być tak duże, że warto wesprzeć organizm, stosując dobry suplement diety na pamięć i koncentrację.

Wyciąg z miłorzębu, kompleks witamin i minerałów, lecytyna – wszystkie składniki zawarte w preparacie wspomagającym koncentrację, wzmocnią działanie substancji odżywczych, które przyjmujemy wraz z posiłkami.

Warto wiedzieć: Na co pomaga szałwia lekarska?

Powiązane produkty

Sen i aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego

Za naszą pamięć i koncentrację odpowiada układ nerwowy. A nasz układ nerwowy pracuje najlepiej, gdy z jednej strony wytężamy umysł, ucząc się, czytając książki czy rozwiązując krzyżówki, a z drugiej strony, gdy dostarczamy mu odpowiedniej ilości snu.

Udowodniono, że wysiłek umysłowy zmniejsza ryzyko zachorowania na Alzheimera, dlatego nie powinniśmy przestawać się uczyć. Dlatego nie rezygnujmy z aktywności umysłowej. Codziennie powinniśmy się też dobrze wysypiać. Dorosły człowiek potrzebuje od 6 do 7 godzin snu.

Jeśli nie lubimy intensywnego wysiłku fizycznego, zamieńmy go na spacery. Podczas godzinnego spaceru dotleni się nasz mózg, będziemy efektywniejsi fizycznie i umysłowo, a w nocy będziemy lepiej spać.

Odpowiednia dieta, suplementacja, wypoczynek i spędzanie czasu na świeżym powietrzu poprawią naszą pamięć i koncentrację, nasze samopoczucie, poprawi się także nasza ogólna kondycja fizyczna.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij